Katowice z najwyższą wieżą kontroli lotów w Polsce

Jakub Bujnik - Profil Jakub Bujnik
22 stycznia 2018 18:14
12 komentarzy
Zakończyła się budowa najwyższej wieży kontroli lotów w Polsce. Obiekt na katowickim lotnisku w Pyrzowicach musi zostać jeszcze wyposażony w niezbędny sprzęt.
Reklama

Wieża liczy ponad 1800 m kw. powierzchni, na której rozmieszczone zostały: pomieszczenie ze stanowiskami kontroli wieżowej i kontroli zbliżania, pomieszczenia techniczne i garażowe oraz zaplecze socjalne. Wokół wieży powstał system dróg wewnętrznych wraz z parkingami. Poziom operacyjny ulokowano na wysokości 42 m., a całkowita wysokość budynku to 46 m.

Zgodnie z komunikatem Budimexu, wykonawcy wieży, koszt inwestycji wyniósł 20,22 mln złotych netto. Wartość ta jednak wzrośnie po wyposażeniu budynku w odpowiedni sprzęt przez Polską Agencje Żeglugi Powietrznej.


Budowa nowej wieży została wymuszona poprzez wcześniejsze inwestycje takie jak budowa nowej drogi startowej, płyty dla samolotów cargo oraz rozbudowa płyty postojowej numer 1. To wszystko zmieniło układ lotniska sprawiając, że dotychczasowa wieża kontroli lotów przestała umożliwiać obserwacje całego terenu lotniska.

To nie jest jedyna inwestycja PAŻP-u w Katowicach, wkrótce lotnisko, jako jedyny port regionalny, ma zyskać system ILS na obu podejściach drogi startowej.

fot. Budimex/Katowice Airport

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_8079d 2018-01-26 19:46   
gość_8079d - Profil gość_8079d
Krakowska dużo większa pod względem powierzchni użytkowej :]
rafciooo77 2018-01-22 21:50   
rafciooo77 - Profil rafciooo77
@Piorun: pogubiłem się z tą przepustowością :) ale chyba po modernizacji TB to będzie 5 mln. a po wybudowaniu nowego terminalu, o którym mowa w artykule to będzie 8 mln. Fajnie, zarząd myśli z wyprzedzeniem, ponieważ w 2023 roku wraz z przelotową linią kolejową, skrzyżowaniem A1 z S1 to będzie bardzo przyzwoicie wyglądało. Nie wiem czy przeczytałeś cały artykuł ale od wakacji na lotnisko będzie funkcjonowała zupełnie nowa komunikacja autobusowa, będzie jedna linia z Tychów przez Katowice i Sosnowiec oraz druga linia z Gliwic przez Zabrze, organizację oraz finansowanie transportu będzie finansowała Metropolia, częstotliwość w szczycie co 30 min., cena 14zł.
piorun 2018-01-22 21:36   
piorun - Profil piorun
rafciooo77 ile w tej chwili mają przepustowość wszystkie terminale ? Waszym plusem są operacje w nocy co w sezonie letnim daje duże ułatwienie dla portu, może z wyjątkiem dla pax. Sam się kilka razy o tym przekonałem, przylatując do celu nad ranem.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama