×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Katowice z najwyższą wieżą kontroli lotów w Polsce


Zakończyła się budowa najwyższej wieży kontroli lotów w Polsce. Obiekt na katowickim lotnisku w Pyrzowicach musi zostać jeszcze wyposażony w niezbędny sprzęt.


Wieża liczy ponad 1800 m kw. powierzchni, na której rozmieszczone zostały: pomieszczenie ze stanowiskami kontroli wieżowej i kontroli zbliżania, pomieszczenia techniczne i garażowe oraz zaplecze socjalne. Wokół wieży powstał system dróg wewnętrznych wraz z parkingami. Poziom operacyjny ulokowano na wysokości 42 m., a całkowita wysokość budynku to 46 m.

Zgodnie z komunikatem Budimexu, wykonawcy wieży, koszt inwestycji wyniósł 20,22 mln złotych netto. Wartość ta jednak wzrośnie po wyposażeniu budynku w odpowiedni sprzęt przez Polską Agencje Żeglugi Powietrznej.


Budowa nowej wieży została wymuszona poprzez wcześniejsze inwestycje takie jak budowa nowej drogi startowej, płyty dla samolotów cargo oraz rozbudowa płyty postojowej numer 1. To wszystko zmieniło układ lotniska sprawiając, że dotychczasowa wieża kontroli lotów przestała umożliwiać obserwacje całego terenu lotniska.

To nie jest jedyna inwestycja PAŻP-u w Katowicach, wkrótce lotnisko, jako jedyny port regionalny, ma zyskać system ILS na obu podejściach drogi startowej. 

fot. Budimex/Katowice Airport
gość_5e974 - Profil
gość_5e974
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie