Coraz odważniejsze plany PPL-u względem Radomia

Jakub Bujnik - Profil Jakub Bujnik
16 stycznia 2018 18:10
24 komentarzy
Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" przedstawiło dziś (16.01) analizy związane z planami zaangażowania spółki w rozbudowę lotniska w Radomiu. W środę podpisany zostanie list intencyjny w tej sprawie.
Reklama

Punktem odniesienia dla założeń lokalizacyjnych radomskiego portu jako niskokosztowego lotniska dla Warszawy był Paryż Beauvais, Londyn Luton, czy Mediolan Bergamo.

- Porównanie z tymi lotniskami ma na celu pokazać, że to nie odległość lotniska od miasta jest najważniejsza a jego dostępność. W przypadku Paryża Beauvais odległość wynosi 90 km, nie można więc przez odległość skreślać Radomia. Wiemy, że takie lotnisko powinno powstać na południe od Warszawy - komentował Szpikowski.


Według założeń spółki oraz raportu firmy ARUP wynika, że, Port Lotniczy w Radomiu ma być lotniskiem przeznaczonym przede wszystkim dla linii czarterowych i niskokosztowych. Zakładana przepustowość ma osiągnąć 10 mln pasażerów i 60 tys. operacji rocznie. W planach przewidziana jest budowa 30 stanowisk odprawy, 12 stanowisk kontroli bezpieczeństwa oraz 20 gate'ów. Powierzchnia zabudowy wyniesie 25-35 tys. m.kw., w tym powierzchnia poczekalni ma zajmować 4,5 tys. m.kw. Całkowita powierzchnia terminala to 65-80 tys. m.kw.

Szpikowski uważa, że na korzyść Radomia przemawia demografia. Według niego lotnisko jest dużo lepiej zlokalizowane niż Modlin. - Proszę porównać gęstość zaludnienia województwa mazowieckiego na północy i na południu. Region Modlina nie ma potencjału gospodarczego, Radom zaś jest o wiele lepiej zlokalizowany - dodaje. W obszarze oddziaływania lotniska w Sadkowie, według danych PPL-u, mieszka 8 mln osób.


Prezes PPL-u zapewnia, że merytorycznie bliżej mu do Modlina, jednak za dostępność portów i infrastrukturę drogową odpowiedzialne są samorządy.

- Obecnie lotnisko w Radomiu ma charakter dosyć prowizoryczny, a dojazd do niego również pozostawia wiele do życzenia. Za Radomiem przemawiają cztery ważne aspekty: demografia, dostępność produktu lotniskowego dla pasażera, potencjał gospodarczy oraz infrastruktura obecna i planowana - przekonuje.

Na zlecenie PPL-u Polskie Linie Lotnicze LOT przeprowadziły analizę sezonu letniego dla 15 najbardziej popularnych wakacyjnych kierunków - z opcjami wylotu z Modlina i Radomia. Przeniesienie ruchu czarterowego do Modlina wiązałoby się z dodatkowymi kosztami wynoszącymi ponad 2 mln złotych. Analiza dla Radomia wypada korzystniej, gdyż większość kierunków wakacyjnych znajduje się na południu Europy.

- Przy przeniesieniu lotów do Radomia roczna oszczędność wyniosłaby od 12 do 15 mln złotych. Na wakacje latamy na południe, nie na północ - podsumował prezes PPL-u.

W środę o godzinie 11:00 w siedzibie spółki w Warszawie ma zostać podpisany list intencyjny w sprawie przejęcia lotniska w Radomiu. Jak zaznacza Szpikowski, nie jest to jednoznaczne z inwestycją w PL Radom. W marcu br. PPL powinien otrzymać zamówiony raport dotyczący inwestycji w radomskie lotnisko, który przygotowuje wyspecjalizowana firma.Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_bbf34 2018-01-17 22:08   
gość_bbf34 - Profil gość_bbf34
gość_cb0d1: Twoja wypowiedź w kontekście tego, które lotnisko lepiej się nadaje w obecnej sytuacji jako low-costowe/czarterowe dla Warszawy i okolic (co nie oznacza, że to dobry pomysł generalnie) jest głupsza jak argumenty polityków, którzy lobbują za Radomiem. Radom nigdy nie osiągnął nawet 1/10 najgorszego wyniku łódzkiego portu, a Ty twierdzisz że to ono nie ma racji bytu? Po co wykorzystać lotnisko z którego coś jednak lata i którego nie trzeba doinwestowywać olbrzymią kwotą, a które jest dobrze skomunikowane z całą aglomeracją, skoro można wpompować kasę w lotnisko z którego nic nie lata, a które trzeba będzie de facto zbudować od nowa i nie ma pewności, że ktoś będzie z niego latać. Gdzie tu sens, gdzie tu logika.
gość_bbf34 2018-01-17 21:43   
gość_bbf34 - Profil gość_bbf34
"demografia, dostępność produktu lotniskowego dla pasażera, potencjał gospodarczy oraz infrastruktura obecna i planowana" to mają być atuty? Każde miasto z lotniskiem w tym kraju ma ich znacznie więcej niż Radom.
gość_c518b 2018-01-17 18:22   
gość_c518b - Profil gość_c518b
Komus glowa boli i juz.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama