×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Coraz odważniejsze plany PPL-u względem Radomia


Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" przedstawiło dziś (16.01) analizy związane z planami zaangażowania spółki w rozbudowę lotniska w Radomiu. W środę podpisany zostanie list intencyjny w tej sprawie.


Punktem odniesienia dla założeń lokalizacyjnych radomskiego portu jako niskokosztowego lotniska dla Warszawy był Paryż Beauvais, Londyn Luton, czy Mediolan Bergamo. 

- Porównanie z tymi lotniskami ma na celu pokazać, że to nie odległość lotniska od miasta jest najważniejsza a jego dostępność. W przypadku Paryża Beauvais odległość wynosi 90 km, nie można więc przez odległość skreślać Radomia. Wiemy, że takie lotnisko powinno powstać na południe od Warszawy - komentował Szpikowski.


Według założeń spółki oraz raportu firmy ARUP wynika, że, Port Lotniczy w Radomiu ma być lotniskiem przeznaczonym przede wszystkim dla linii czarterowych i  niskokosztowych. Zakładana przepustowość ma osiągnąć 10 mln pasażerów i 60 tys. operacji rocznie. W planach przewidziana jest budowa 30 stanowisk odprawy, 12 stanowisk kontroli bezpieczeństwa oraz 20 gate'ów. Powierzchnia zabudowy wyniesie 25-35 tys. m.kw., w tym powierzchnia poczekalni ma zajmować 4,5 tys. m.kw. Całkowita powierzchnia terminala to 65-80 tys. m.kw.

Szpikowski uważa, że na korzyść Radomia przemawia demografia. Według niego lotnisko jest dużo lepiej zlokalizowane niż Modlin. - Proszę porównać gęstość zaludnienia województwa mazowieckiego na północy i na południu. Region Modlina nie ma potencjału gospodarczego, Radom zaś jest o wiele lepiej zlokalizowany - dodaje. W obszarze oddziaływania lotniska w Sadkowie, według danych PPL-u, mieszka 8 mln osób.


Prezes PPL-u zapewnia, że merytorycznie bliżej mu do Modlina, jednak za dostępność portów i infrastrukturę drogową odpowiedzialne są samorządy.  

- Obecnie lotnisko w Radomiu ma charakter dosyć prowizoryczny, a dojazd do niego również pozostawia wiele do życzenia. Za Radomiem przemawiają cztery ważne aspekty: demografia, dostępność produktu lotniskowego dla pasażera, potencjał gospodarczy oraz infrastruktura obecna i planowana - przekonuje.

Na zlecenie PPL-u Polskie Linie Lotnicze LOT przeprowadziły analizę sezonu letniego dla 15 najbardziej popularnych wakacyjnych kierunków - z opcjami wylotu z Modlina i Radomia. Przeniesienie ruchu czarterowego do Modlina wiązałoby się z dodatkowymi kosztami wynoszącymi ponad 2 mln złotych. Analiza dla Radomia wypada korzystniej, gdyż większość kierunków wakacyjnych znajduje się na południu Europy.

- Przy przeniesieniu lotów do Radomia roczna oszczędność  wyniosłaby od 12 do 15 mln złotych. Na wakacje latamy na południe, nie na północ - podsumował prezes PPL-u.

W środę o godzinie 11:00 w siedzibie spółki w Warszawie ma zostać podpisany list intencyjny w sprawie przejęcia lotniska w Radomiu. Jak zaznacza Szpikowski, nie jest to jednoznaczne z inwestycją w PL Radom. W marcu br. PPL powinien otrzymać zamówiony raport dotyczący inwestycji w radomskie lotnisko, który przygotowuje wyspecjalizowana firma.

gość_cea3d - Profil
gość_cea3d
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie