Pogarsza się sytuacja HNA Holding
Coraz więcej instytucji kontrolnych oraz finansowych na świecie przygląda się chińskiej Grupie HNA. Zawieszony został także handel akcji należących do Grupy linii lotniczych Hainan Airlines.
Reklama
Linie Hainan Airlines 10 stycznia zawiesiły obrót akcjami swojej spółki na giełdzie w Szanghaju. Spowodowane jest to planami przeprowadzenia poważnej restrukturyzacji przewoźnika, która miałaby się przyczynić do zmniejszenia zadłużenia Grupy HNA, do której należą linie lotnicze.
12 stycznia obrót akcji zawiesiła inna spółka należąca do Grupy, Tianjin Tianhai Investment Co.
Obie spółki, w przesłanej informacji giełdowej ogłosiły, że zawieszenie obrotu poprzedza ważne ogłoszenie, które będzie dotyczyć restrukturyzacji posiadanego majątku Grupy.
9 stycznia Grupa HNA ogłosiła, że złożyła akcje swoich spółek zależnych notowanych na giełdzie w banku Industrial and Commercial Bank of China jako gwarancję niezbędną do pokrycia swoich potrzeb finansowych. Żadna z notowanych spółek nie poinformowała, na jak długo wstrzymany został obrót akcjami oraz nie podała szczegółów programu restrukturyzacji.
Informacje o nieprawidłowościach Grupy i wszczęciu procesu kontroli jej finansów napływają także z Australii. Władze tego kraju ogłosiły, że chiński konglomerat HNA Group nie dopełnił obowiązków wynikających z wymogów Australijskiej Giełdy Papierów Wartościowych (ASX), dotyczących udzielenia informacji w jaki sposób kontrolowane są udziały konglomeratu w Virgin Australia.
Zgodnie z australijskim kodeksem spółek handlowych, inwestorzy którzy posiadają ponad 5 proc. udziałów w spółkach notowanych na australijskiej giełdzie, muszą poinformować spółkę w której posiadają udziały, jak też giełdę o zmianach w holdingu. Grupa HNA, która posiada 19 proc. udziałów w Virgin Australia nie dopełniła tego obowiązku i jak tłumaczy nie poinformowała o włączeniu kilku spółek do holdingu przez “niedopatrzenie”.
Jest to już kolejny przypadek, kiedy HNA Group znajduje się w kręgu zainteresowania instytucji kontrolnych. Coraz więcej podmiotów na całym świecie krytykuje zawiłe i wielowarstwowe struktury własnościowe holdingu oraz brak przejrzystości finansów i działania. W niedawnym raporcie Bloomberg poinformował, że w skład holdingu może wchodzić nawet 518 spółek.
Tylko w ubiegłym roku bank HSBC zarekomendował swoim bankierom niezawieranie umów z HNA, natomiast władze Nowej Zelandii zablokowały plany HNA dotyczące nabycia za kwotę 600 mln dolarów amerykańskich działu finansowego UDC należącego do Air New Zealand.
Inwestorzy HNA wywierają także presję na konglomerat by ten potwierdził swoją kondycję finansową, po tym gdy w ciągu ostatnich dwóch poczynił szereg inwestycji za łączną kwotę szacowaną na 40 mld dolarów. Jak sugeruje gazeta “The South China Morning Post” zakupy te poważnie zadłużyły holding.
Poczynione przez HNA Group inwestycje obejmują niemiecki port lotniczy w Hanh, udziały w firmach IT, przejęcie za kwotę 2,8 mld dolarów firmy Swissport, nabycie za kwotę 1,9 mld dolarów firmy cateringowej Gategroup, przejęcie 25 proc. udziałów w grupie hotelarskiej Hilton za 6,5 mld dolarów oraz nabycie 9,6 proc. udziałów w Deutsche Bank za kwotę szacowaną na 4,5 mld dolarów.
W listopadzie władze Szwajcarii ogłosiły, że Grupa HNA przedstawiła fałszywe informacje podczas nabywanie spółki Gategroup.
fot. Hainan Airlines, Virgin Australia