Lotnisko zamknięte przez gwiazdę na niebie

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
15 stycznia 2018 16:32
Port lotniczy w Kaohsiung na południu Tajwanu został zamknięty na 40 minut, po tym gdy służby lotniska pomyliły gwiazdę z dronem - informuje tajwański serwis UDN.
Reklama

Do zdarzenia doszło w niedzielę 14 stycznia około godziny 19:30, tuż po zachodzie słońca. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo lotniska dostrzegły na niebie migoczący obiekt, który znajdował się nad ścieżką podejścia do lądowania.

- Migoczące światło o zmiennych kolorach, jakie emitował obiekt, oraz zmieniająca się pozycja względem powierzchni ziemi zadecydowały o tym, że kontrolerzy ruchu lotniczego zdecydowali się zamknąć lotnisko ze względu na podejrzenie naruszenia bezpieczeństwa lotów. Decyzja została podjęta pomimo tego, że radar nie wykazywał naruszenia przestrzeni powietrznej wokół lotniska - poinformował Sun Ya-Zhong, zastępca dyrektora portu lotniczego w Kaohsiung.

To, że na niebie została dostrzeżona gwiazda a nie dron, udało się potwierdzić pracownikom lotniska 40 minut później. Pomyłka mogła być spowodowana chmurami lub prądami powietrznymi, które wywołały iluzję, iż gwiazda migocze i zmienia kolory, oraz przemieszcza się względem powierzchni ziemi, przekonuje Ya-Zhong.

Większość osób, które komentowało zdarzenie w internecie sugeruje jednak inny powód - przez większość czasu niebo nad Kaohsiung jest silnie zanieczyszczone smogiem. W niedzielę, po raz pierwszy od dłuższego czasu niebo nad całym Tajwanem było czyste, co spowodowało że pracownicy lotniska, którzy zapomnieli jak wyglądają gwiazdy, pomylili jedną z nich z dronem.

Zamknięcie lotniska spowodowało zatrzymanie, a następnie przekierowanie dwóch lotów do Kaohsiung. Rejs China Airlines nr 199 z Kumamoto w Japonii został przekierowany do Tajpej, skąd po 25 minutach postoju kontynuował lot do Kaohsiung, gdzie ostatecznie wylądował o godzinie 21:45 - dwie godziny po planowym czasie lądowania. Na pokładzie boeinga 737-800 obsługującego ten rejs było jedynie 21 pasażerów.


Do portu wylotu zawrócony został rejs krajowy nr 8710 należących do EVA Air linii lotniczych Uni Air z miasta Makung w Archipelagu Paskadorów. Po postoju w Makung, ATR 72-600 z 65 pasażerami na pokładzie ponownie wystartował w lot do Kaohsiung, gdzie wylądował po 35 minutach lotu.

Lotnisko w Kaohsiung jest drugim największym portem lotniczym na Tajwanie pod względem liczby pasażerów. W 2016 r. obsłużyło ponad 6,4 mln pasażerów oraz odnotowało 57,4 tys. operacji lotniczych.

fot. flightradar24.com

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama