×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Lotnisko zamknięte przez gwiazdę na niebie


Port lotniczy w Kaohsiung na południu Tajwanu został zamknięty na 40 minut, po tym gdy służby lotniska pomyliły gwiazdę z dronem - informuje tajwański serwis UDN.


Do zdarzenia doszło w niedzielę 14 stycznia około godziny 19:30, tuż po zachodzie słońca. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo lotniska dostrzegły na niebie migoczący obiekt, który znajdował się nad ścieżką podejścia do lądowania. 

- Migoczące światło o zmiennych kolorach, jakie emitował obiekt, oraz zmieniająca się pozycja względem powierzchni ziemi zadecydowały o tym, że kontrolerzy ruchu lotniczego zdecydowali się zamknąć lotnisko ze względu na podejrzenie naruszenia bezpieczeństwa lotów. Decyzja została podjęta pomimo tego, że radar nie wykazywał naruszenia przestrzeni powietrznej wokół lotniska - poinformował Sun Ya-Zhong, zastępca dyrektora portu lotniczego w Kaohsiung. 

To, że na niebie została dostrzeżona gwiazda a nie dron, udało się potwierdzić pracownikom lotniska 40 minut później. Pomyłka mogła być spowodowana chmurami lub prądami powietrznymi, które wywołały iluzję, iż gwiazda migocze i zmienia kolory, oraz przemieszcza się względem powierzchni ziemi, przekonuje Ya-Zhong. 

Większość osób, które komentowało zdarzenie w internecie sugeruje jednak inny powód - przez większość czasu niebo nad Kaohsiung jest silnie zanieczyszczone smogiem. W niedzielę, po raz pierwszy od dłuższego czasu niebo nad całym Tajwanem było czyste, co spowodowało że pracownicy lotniska, którzy zapomnieli jak wyglądają gwiazdy, pomylili jedną z nich z dronem. 

Zamknięcie lotniska spowodowało zatrzymanie, a następnie przekierowanie dwóch lotów do Kaohsiung. Rejs China Airlines nr 199 z Kumamoto w Japonii został przekierowany do Tajpej, skąd po 25 minutach postoju kontynuował lot do Kaohsiung, gdzie ostatecznie wylądował o godzinie 21:45 - dwie godziny po planowym czasie lądowania. Na pokładzie boeinga 737-800 obsługującego ten rejs było jedynie 21 pasażerów. 


Do portu wylotu zawrócony został rejs krajowy nr 8710 należących do EVA Air linii lotniczych Uni Air z miasta Makung w Archipelagu Paskadorów. Po postoju w Makung, ATR 72-600 z 65 pasażerami na pokładzie ponownie wystartował w lot do Kaohsiung, gdzie wylądował po 35 minutach lotu. 

Lotnisko w Kaohsiung jest drugim największym portem lotniczym na Tajwanie pod względem liczby pasażerów. W 2016 r. obsłużyło ponad 6,4 mln pasażerów oraz odnotowało 57,4 tys. operacji lotniczych. 

fot. flightradar24.comgość_43ad7 - Profil
gość_43ad7
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie