×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Airbus przygotowuje plan zakończenia programu A380


Airbus przygotowuje plan zakończenia produkcji airbusów A380 na wypadek gdyby producentowi nie udało się zdobyć zamówienia na nowe maszyny od linii lotniczych Emirates, informuje Reuters powołując się na trzy niezależne, anonimowe źródła w spółce.- Jeżeli nie dojdzie do zawarcia umowy z Emirates, Airbus rozpocznie proces wygaszania produkcji A380 - powiedziała jedna z zaznajomionych z planami osób, dodając że takie posunięcie jest logiczne w obliczu słabego popytu na model. 

Zarówno Airbus jak i Emirates odmówiły komentarza w tej sprawie. Airbus odmówił także podania informacji, ile osób zatrudnia program A380. 

Wygaszanie programu byłoby stopniowe, co pozwoliłoby Airbusowi na dostarczenie zamówionych, a jeszcze nie wyprodukowanych samolotów, głównie do linii lotniczych Emirates. Biorąc pod uwagę liczbę zamówionych maszyn, przy obecnym tempie produkcji pozwoliłoby to kontynuować proces aż do pierwszych lat nowej dekady, wylicza Reuters. 

Airbus liczył na złożenie zamówienia na nowe samoloty przez linie lotnicze Emirates, które obecnie użytkują ponad 100 maszyn tego typu i posiadają łączne zamówienia na 142 sztuki samolotów, co czyni przewoźnika największym klientem programu. Rozmowy prowadzone pomiędzy Airbusem a liniami Emirates dotyczyły zamówienia 36 SuperJumbo o wartości 16 mld dolarów, które miało być złożone podczas targów lotniczych Dubai Airshow. Ostatecznie jednak podczas imprezy zamiast złożenia zamówienia doszło do zerwania rozmów. Wprawdzie według doniesień, po zakończeniu targów lotniczych strony powróciły do negacjacji, ale nie wydaje się by w najbliższym czasie doszło do zawarcia porozumienia. 


Prezes Emirates, sir Tim Clark, we wcześniejszej rozmowie z Reutersem podkreślił, że nadal rozmawia z Airbusem. Jego warunkiem jest jednak gwarancja tego, że Airbus przez co najmniej dziesięć, a lepiej - piętnaście kolejnych lat będzie kontynuował produkcję największego pasażerskiego samolotu świata. 

Clark podkreślił, że jeśli otrzyma taką gwarancję, jest gotów zainwestować w kolejne A380. 

Przewoźnikowi zależy na utrzymaniu czynnej linii produkcyjnej, bo już teraz jest największym klientem programu A380. W przypadku złożenia kolejnego zamówienia Emirates ryzykowałyby problemy np. z dostępnością części zamiennych po zakończeniu produkcji. 

Na całym świecie Airbus sprzedał 317 SuperJumbo i dostarczył 221, co oznacza że producent z Tuluzy ma dostarczyć jeszcze 96 maszyn. Jednak biorąc pod uwagę intencje linii lotniczych lub ich kondycję finansową, aż 47 z tych zamówień nie zostanie zrealizowanych.

Airbus liczy, że za kilka lat na światowych rynkach odżyje popyt na airbusy A380, stąd też w oczekiwaniu na ten moment planuje przedłużać istnienie programu, obniżając tempo produkcji, nawet gdy niskie tempo produkcji przynosi straty. W 2018 r. Airbus dostarczy 12 samolotów tego typu, w 2019 r. osiem, a w następnych latach po sześć maszyn rocznie. 

By utrzymać produkcję modelu przez 10 kolejnych lat, Airbus potrzebuje zdobyć zamówienie na 30 samolotów zakupionych w cenach katalogowych. 


fot. Emirates
gość_16b9f - Profil
gość_16b9f
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie