Jeszcze łagodniejsze reguły wizowe na Białorusi

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
28 grudnia 2017 07:53
Od początku przyszłego roku kolejnemu złagodzeniu ulegają zasady wizowania na Białorusi. Rozszerzeniu ulega lista regionów oraz okres pobytu, na jakie nie jest wymagane posiadanie tego dokumentu.
Reklama

Zgodnie z dekretem wydanym przez Aleksandra Łukaszenkę, prezydenta Białorusi, dla turystów którzy zechcą odwiedzić ten kraj wprowadzone zostaną kolejne udogodnienia. Przede wszystkim okres bezwizowy zostanie wydłużony z 5 do 10 dla tych, którzy planują pobyt w przygranicznych obwodach grodzieńskim i brzeskim. Tym samym ten ostatni (wraz z miastem Brześć) zostanie wciągnięty na listę regionów objętych ułatwieniami. Dzięki temu zwiększy się także liczba przejść granicznych (o kolejne dworce kolejowe i lotniska), na których będzie można przekraczać polsko-białoruską granicę bez potrzeby posiadania pozwolenia na wjazd.

Dotychczas obywatele polscy, chcący odwiedzić wschodnią część Puszczy Białowieskiej czy Grodno i przyległe gminy mogli skorzystać z przywileju 5-dniowego pobytu bez wizy w celach turystycznych. Podobne zasady obowiązywały w przypadku przekraczania granicy na lotnisku w Mińsku.


W przypadku ruchu bezwizowego trzeba jednak spełnić kilka warunków. Przede wszystkim paszport, na podstawie którego podróżujemy, musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu. Prócz tego podróżny powinien wykazać się odpowiednimi środkami finansowymi (równowartość 20 euro na każdy dzień pobytu) oraz ubezpieczeniem zdrowotnym na minimum 10 tys. euro.

To kolejne ułatwienia przy przekraczaniu granicy Białorusi. Pierwsze wprowadzone zostały na początku lutego br. i objęły aż 80 krajów. Początkowo administracja prezydenta Łukaszenki liczyła, że tym krokiem wpłynie na ocieplenie stosunków przede wszystkim z Unią Europejską. Obecnie szacuje się, że dzięki wprowadzeniu kolejnego złagodzenia zasad wizowania ruch turystyczny wzrośnie o 30 proc.

fot. Zwedga (flickr.com, CC)
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama