Nowe oświetlenie i droga kołowania w Katowicach

20 grudnia 2017 12:02
6 komentarzy
W grudniu na katowickim lotnisku zakończył się projekt związany z przekształceniem starej drogi startowej w drogę kołowania oraz dostosowaniem pola manewrowego portu do prowadzenia operacji w ograniczonej widzialności.
Reklama
Inwestycja rozpoczęła się w październiku 2015 roku. Wykonawcą była firma Skanska SA. Umowa zakładała, że prace budowlane powinny zakończyć się w styczniu 2018 roku, jednak dzięki dobrej współpracy na linii inwestor – wykonawca stało się to zdecydowanie wcześniej tj. na przełomie września i października 2017 roku.


Stara droga startowa o długości 2 800 metrów przestała pełnić swoją funkcję w nocy z 27 na 28 maja 2015 roku, stając się nową drogą kołowania o oznaczeniu H (Hotel). W strategii rozwoju lotniska w Katowicach założono, że zostanie ona przekształcona w drogę kołowania nie tylko formalnie, ale także pod kątem techniczno-budowlanym. Głównym celem przedsięwzięcia było wzmocnienie nawierzchni poprzez wykonanie nakładki asfaltobetonowej z nadaniem jej właściwej geometrii zapewniającej skuteczne odprowadzania wód deszczowych. Wykonawca na całym zadaniu (blisko 125 tys. m²) wykorzystał w tym celu około 100 tys. ton mieszanek asfaltowych. Ponadto wykonał nowe oznakowanie pionowe i poziome, powstały studnie ściekowe i nowe odcinki kanalizacji deszczowej, a także nowe oświetlenie nawigacyjne.

Przekształcenie objęło starą drogę startową na długości 2380 metrów, pozostały zachodni odcinek drogi o długości 420 metrów nie został objęty tym procesem. Wynika to z faktu, że jest to najmłodszy fragment starej drogi startowej, który powstał w 2000 roku. W związku z rozwojem infrastruktury liniowej portu, w tym oddaniem do użytku nowej drogi startowej, wspomniany odcinek starej drogi startowej został przekształcony na drogę kołowania H1 i płytę postojową nr 4, służące do obsługi samolotów general aviation. Dzięki przekształceniu starej drogi startowej w drogę kołowania o wysokiej nośności, mogą z niej korzystać samoloty kodu referencyjnego E, czyli np. Boeing 747, czy Boeing 777.


- Proces inwestycyjny trwa w Katowice Airport już ponad 10 lat. GTL SA konsekwentnie i skutecznie realizujemy strategię rozwoju infrastruktury. W najbliższych latach mocno skupimy się na dwóch obszarach – modernizacji i rozbudowie terminali pasażerskich łącznie z infrastrukturą towarzyszącą tj. parkingami i drogami wewnętrznymi oraz na rozbudowie płyt postojowych dla samolotów. Nie wykluczamy też kolejnych inwestycji magazynowo-terminalowych w obszarze szeroko pojętej logistyki lotniczej oraz rozbudowy bazy do obsługi technicznej samolotów. W najbliższej dekadzie Pyrzowice ciągle będą miejscem intensywnych inwestycji, gdzie ciągle realizowane będą ważne dla rozwoju portu, a tym samym regionu, przedsięwzięcia budowlane - powiedział Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.

W drugim etapie projektu przeprowadzona została modernizacja wybranych dróg kołowania i stanowisk postojowych do operacji w warunkach ograniczonej widzialności, poprzez montaż dodatkowego oświetlenia nawigacyjnego osi. W ramach tego zadania zamontowano 269 sztuk lamp zagłębionych. Aktualnie na oświetlenie pola manewrowego oraz stanowisk postojowych składa się 1 794 sztuk lamp krawędziowych i zagłębionych, w tym 1097 sztuk stanowi oświetlenie drogi startowej.



W praktyce ukończenie pętli komunikacyjnej oznacza, że w momencie kiedy widzialność spada poniżej 550 metrów piloci mogą samodzielnie kołować samolotem do widzialności nie niższej niż 350 metrów. Wcześniej, gdy widzialność spadała poniżej 550 metrów niezbędna była asysta samochodu „Follow me”. Dzięki zrealizowaniu tego przedsięwzięcia poprawiła się dostępność lotniska w warunkach ograniczonej widzialności. Ma ono także pozytywny wpływ na wzrost poziomu bezpieczeństwa.


fot. Marek Barciewicz



Tagi
ktw katowice

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_469fc 2017-12-22 13:12   
gość_469fc - Profil gość_469fc
Gratuluję. Chciałbym jednak zaznaczyć że Pan Prezes delikatnie mówiąc mija się z prawdą.
Inwestowanie w lotnisko zaczęło się w 1991 roku , a nie 10 lat temu. Ponadto w tym okresie (1991-2006) inwestowano bez udziałów środków unijnych ( nie byliśmy w Unii ) , a mimo wszystko przygotowano lotnisko i wprowadzono : Lufthansę , Lot , Air France WIZZ , utworzono centrum czarterowe na Polskę Płd. oraz utworzono Cargo , jako pierwszy port regionalny z którego rozpoczął operowanie DHL I TNT. Nie próbując umniejszać dynamicznego rozwoju portu , należy znać proporcje swojego wkładu. Bez w/w działań , nie byłoby dzisiejszego rozwoju. Ponadto jest to okazanie szacunku dla dawnych pracowników ,którzy w nieporównywalnie trudniejszych warunkach osiągneli tak wiele. Nie jest moim zamiarem wywoływanie polemiki w tej sprawie , a jedynie uznanie proporcji . Dziwię się obecnemu rzecznikowi prasowemu GTL , który wszak pracuje na lotnisku od 1991 roku i również powinien to wiedzieć , no chyba że historia lotniska jest pisana od 10 lat. Mimo wszystko gratuluję i życzę dalszych sukcesów oraz Spokojnych świąt Bożego Narodzenia i Pomyślności dla Załogi w 2018 roku
gość_00546 2017-12-21 22:54   
gość_00546 - Profil gość_00546
@ gość_0a49b
Myślę że jemu chodzi o potencjał jaki by miały te dwa lotniska razem. Obsługiwało by tyle samo pasażerów albo niewiele mniej niż WAW a to by przyciągało jeszcze więcej linii lotniczych i siatka połączeń byłaby jeszcze większa a co za tym idzie jeszcze więcej pasażerów korzystałoby z tego lotniska. A tak te dwa lotniska jak na Polskę są dość spore ale w Europie to się nie liczą. Region Śląska i Krakowa ma więcej ludności niż Warszawa i Łódź tak więc miałoby to sens ale wiadomo że regiony mają być głównie od dostarczania tranzytu do WAW na dalekie trasy LOTu a nie od robienia konkurencji WAW i PPL takiego lotniska nigdy nie pozwoli wybudować a szkoda bo by im tyle ludzi nie uciekało przez inne huby w Europie na dalekie trasy. Zakładając oczywiście że LOT miałby podwójny hub WAW i ten na południu z którego też byłyby loty za ocean i do Azji. A tak to korzysta na tym LH, BA, KLM i reszta.
gość_466d5 2017-12-21 21:13   
gość_466d5 - Profil gość_466d5
do gość_0a49b ! Tys prowda : )
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy