×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Nowe oświetlenie i droga kołowania w Katowicach


W grudniu na katowickim lotnisku zakończył się projekt związany z przekształceniem starej drogi startowej w drogę kołowania oraz dostosowaniem pola manewrowego portu do prowadzenia operacji w ograniczonej widzialności.Inwestycja rozpoczęła się w październiku 2015 roku. Wykonawcą była firma Skanska SA. Umowa zakładała, że prace budowlane powinny zakończyć się w styczniu 2018 roku, jednak dzięki dobrej współpracy na linii inwestor – wykonawca stało się to zdecydowanie wcześniej tj. na przełomie września i października 2017 roku.


Stara droga startowa o długości 2 800 metrów przestała pełnić swoją funkcję w nocy z 27 na 28 maja 2015 roku, stając się nową drogą kołowania o oznaczeniu H (Hotel). W strategii rozwoju lotniska w Katowicach założono, że zostanie ona przekształcona w drogę kołowania nie tylko formalnie, ale także pod kątem techniczno-budowlanym. Głównym celem przedsięwzięcia było wzmocnienie nawierzchni poprzez wykonanie nakładki asfaltobetonowej z nadaniem jej właściwej geometrii zapewniającej skuteczne odprowadzania wód deszczowych. Wykonawca na całym zadaniu (blisko 125 tys. m²) wykorzystał w tym celu około 100 tys. ton mieszanek asfaltowych. Ponadto wykonał nowe oznakowanie pionowe i poziome, powstały studnie ściekowe i nowe odcinki kanalizacji deszczowej, a także nowe oświetlenie nawigacyjne.

Przekształcenie objęło starą drogę startową na długości 2380 metrów, pozostały zachodni odcinek drogi o długości 420 metrów nie został objęty tym procesem. Wynika to z faktu, że jest to najmłodszy fragment starej drogi startowej, który powstał w 2000 roku. W związku z rozwojem infrastruktury liniowej portu, w tym oddaniem do użytku nowej drogi startowej, wspomniany odcinek starej drogi startowej został przekształcony na drogę kołowania H1 i płytę postojową nr 4, służące do obsługi samolotów general aviation. Dzięki przekształceniu starej drogi startowej w drogę kołowania o wysokiej nośności, mogą z niej korzystać samoloty kodu referencyjnego E, czyli np. Boeing 747, czy Boeing 777.


- Proces inwestycyjny trwa w Katowice Airport już ponad 10 lat. GTL SA konsekwentnie i skutecznie realizujemy strategię rozwoju infrastruktury. W najbliższych latach mocno skupimy się na dwóch obszarach – modernizacji i rozbudowie terminali pasażerskich łącznie z infrastrukturą towarzyszącą tj. parkingami i drogami wewnętrznymi oraz na rozbudowie płyt postojowych dla samolotów. Nie wykluczamy też kolejnych inwestycji magazynowo-terminalowych w obszarze szeroko pojętej logistyki lotniczej oraz rozbudowy bazy do obsługi technicznej samolotów. W najbliższej dekadzie Pyrzowice ciągle będą miejscem intensywnych inwestycji, gdzie ciągle realizowane będą ważne dla rozwoju portu, a tym samym regionu, przedsięwzięcia budowlane - powiedział Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.

W drugim etapie projektu przeprowadzona została modernizacja wybranych dróg kołowania i stanowisk postojowych do operacji w warunkach ograniczonej widzialności, poprzez montaż dodatkowego oświetlenia nawigacyjnego osi. W ramach tego zadania zamontowano 269 sztuk lamp zagłębionych. Aktualnie na oświetlenie pola manewrowego oraz stanowisk postojowych składa się 1 794 sztuk lamp krawędziowych i zagłębionych, w tym 1097 sztuk stanowi oświetlenie drogi startowej.W praktyce ukończenie pętli komunikacyjnej oznacza, że w momencie kiedy widzialność spada poniżej 550 metrów piloci mogą samodzielnie kołować samolotem do widzialności nie niższej niż 350 metrów. Wcześniej, gdy widzialność spadała poniżej 550 metrów niezbędna była asysta samochodu „Follow me”. Dzięki zrealizowaniu tego przedsięwzięcia poprawiła się dostępność lotniska w warunkach ograniczonej widzialności. Ma ono także pozytywny wpływ na wzrost poziomu bezpieczeństwa.


fot. Marek Barciewicz


gość_f92fe - Profil
gość_f92fe
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie