Pasażerowi z HIV odmówiono wejścia na pokład Turkisha

Jakub Bujnik - Profil Jakub Bujnik
19 grudnia 2017 16:27
19 komentarzy
Obsługa zażądała od pasażera, nosiciela wirusa HIV i podróżującego liniami Turkish Airlines, zaświadczenia o braku zagrożenia dla innych pasażerów. W związku z jego brakiem, nie wpuściła go na pokład.
Reklama
Na początku listopada br. Peter Finaly podróżował z Edynburga, przez Istambuł do Hurgady. Podczas odprawy został zapytany czy przewozi w bagażu leki, a potem jaki jest powód ich przyjmowania. Gdy pasażer szczerze odpowiedział, odmówiono mu wejścia na pokład. Finaly został poproszony o okazanie zaświadczenia lekarskiego, potwierdzającego brak zagrożeniach dla innych osób. Mężczyzna pomimo zapewnień o braku przeciwskazań do podróży, nie został wpuszczony na pokład. Turkish Airlines odmówił zmiany rezerwacji na inny termin oraz zwrotu kosztów biletu.


Po miesiącu od feralnej podróży linie zwróciły mężczyźni koszty niewykorzystanego biletu, jednocześnie obarczając go całą winą za zajście na lotnisku.

- Ludzie będą musieli okazywać zaświadczenie zanim wejdą do autobusu? W trakcie dwudziestu lat, od kiedy podróżuje jako osoba z wirusem HIV, nigdy nie zostałem poproszony o tego typu zaświadczenie. Nigdy wcześniej nie doświadczyłem również stygmatyzacji z tego powodu - powiedział Petr Finaly, komentując zachowanie przedstawicieli Turkish Airlines.

Przewoźnik w oświadczeniu przesłanym do redakcji "The Independent" wyjaśnił, że takie są jego procedury. Według linii normalnym jest wymóg posiadania zaświadczenia o konieczności posiadania leków w czasie lotu. W przypadku jego braku, pasażer nie zostanie wpuszczony na pokład, bez możliwości zwrotu kosztów. Koszty zwrócone mężczyźnie w tej sytuacji, zostały nazwane przez linie "gestem dobrej woli".

Fot. Lasse Fuss

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_48294 2018-01-06 21:38   
gość_48294 - Profil gość_48294
turasu się nie popisali, przecież jak ktoś siedzi w samolocie obok osoby z HIV to się nie zarazi!
gość_41a5f 2017-12-26 23:53   
gość_41a5f - Profil gość_41a5f
salesmenpolska: zgadzam się w 100%, każdy kto wsiada do samolotu powinien mieć zaświadczenie lekarskie. Albo nawet lepiej, lekarze powinni badać pasażerów na lotnisku, jak kiedyś było na Ellis Island, w końcu zaświadczenie łatwo podrobić. I najlepiej jeszcze kartkę od proboszcza. Oczywiście czarni i śniadzi pasażerowie powinni siadać osobno i mieć osobne toalety, bo jak mówił ongiś panujący I sekretarz, oni z definicji przenoszą choroby, prawda?
Szkoda, ze do rejestracji na forum nie jest konieczne żadne zaświadczenie, zwłaszcza od lekarza pewnej specjalności.
gość_d52ff 2017-12-26 23:42   
gość_d52ff - Profil gość_d52ff
kemot: właśnie pisząc choroba w cudzysłowiu pokazujesz jak niewielka masz wiedzę lub jak bardzo mentalnie jesteś po stronie ciemnogrodu, który nie rozumie podstawowych pojęć i dlatego określa HIV mianem choroby, czy jest to dla niego pojęcie tożsame z AIDS.
salesmen: Twoje dywagacje o HIV sa rodem z piaskownicy, aż szkoda śliny na komentarz, bo jest to poziom przedszkola. Ciekawe czy sam byś dostał zaświadczenie od lekarza pozwalające ci wsiąść do samolotu...
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy