Poradnik Pasażera: Dokumenty podróżne dla dzieci

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
18 grudnia 2017 17:13
2 komentarze
Coraz częściej podróżujemy z dziećmi samolotem. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, warto sprawdzić jakie dokumenty będą wymagane tak przy odprawie jak i później – podczas kontroli granicznej.
Reklama
Niektóre linie lotnicze (jak np. PLL LOT) na lotach krajowych dla pociech do 7. roku życia zadowolą się skróconym odpisem aktu urodzenia lub legitymacją szkolną. Znacznie większe obostrzenia obowiązują jednak w przypadku wyjazdów zagranicznych, gdzie wszyscy - niezależnie od wieku - zobowiązani są do posiadania określonych dokumentów.

W szczególnych przypadkach nieletniemu może zostać wyrobiony tzw. tymczasowy dowód osobisty. Sprawdzi się on podczas podróży do krajów należących do Unii Europejskiej i innych znajdujących się w strefie Schengen. Dla dziecka, które ma mniej niż 5 lat – będzie on ważny przez 5 lat, a dla starszych – przez 10. Aby uzyskać taki dokument, należy spełnić takie same warunki jak w przypadku ubiegania się o paszport.

Podstawowym dokumentem poświadczającym naszą (i nieletnich) tożsamość przy podróżach zagranicznych, jest paszport. Dokument ten wydawany jest przez biura paszportowe w całej Polsce. Bez problemu można go wyrobić dziecku, choć do stosownego urzędu muszą się zgłosić oboje rodzice lub jedno z nich ale z poświadczoną notarialnie zgodą drugiego na wydanie paszportu.

Dla młodszych pociech, które nie ukończyły 13. roku życia – dokument ten ważny jest przez 5 lat, dla wszystkich pozostałych – 10. Trzeba też koniecznie pamiętać, że podczas wizyty w urzędzie małoletni powyżej 5 roku życia powinien być obecny razem z rodzicami ubiegającymi się o paszport dla niego. Dla dzieci młodszych – wystarczy pełen odpis aktu urodzenia. Wtedy przeważnie zostaje wydawany paszport tymczasowy, ważny tylko przez jeden rok.

Do 2006 r. dziecko można było wpisać do paszportu rodzica. Jednak po wprowadzeniu 26 czerwca tego roku zasady „jedna osoba, jeden paszport” – stało się to niemożliwe. Wtedy też wszystkie wpisy straciły ważność, a opiekunowie musieli wyrobić swoim pociechom własne dokumenty.


Trzeba także pamiętać, że każde dziecko powinno posiadać własną wizę wjazdową (o ile jest wymagana). Niepełnoletni nie są także zwolnieni z obowiązku posiadania tzw. „żółtej książeczki”, która może być potrzebna do przekroczenia granic niektórych krajów m.in. w Afryce czy Ameryce Południowej lub w przypadku przemieszczania się między krajami, w których endemicznie występuje żółta febra.

Dodatkowe dokumenty obowiązują także podczas samodzielnej podróży osób nieletnich. Osobne zasady w tej kwestii mają np. Portugalia czy Hiszpania, gdzie dzieci muszą posiadać zgodę dorosłych na podróżowanie bez ich opieki. Jeszcze większe restrykcje czekają podróżnych poniżej 14. roku życia, którzy rozpoczynają lot we Włoszech – tam przy odprawie wymagana jest deklaracja podpisana przez obojga rodziców, a wydana przez Policję. Na samym lotnisku rodzice lub opiekunowie małego pasażera muszą zgłosić się z nim do odprawy biletowo-bagażowej. Tam następuje sprawdzenie dokumentów, należy także wypełnić stosowne kwestionariusze zlecenia opieki przewoźnikowi lotniczemu. Niezwykle ważne jest, aby wpisać poprawne dane kontaktowe do osoby, która odbierze pociechę na lotnisku docelowym.

fot. KLM (mat. prasowe)

Ostatnie komentarze

Marcin14 2017-12-19 08:40   
Marcin14 - Profil Marcin14
gość_4c6fc, sprawdź na stronie zobacz link odnośnie wjazdu do Nowej Zelandii. Przy wyjeździe z Polski nikt nie będzie sprawdzał żadnych zaświadczeń - po prostu nie ma takich przepisów (wystarczy jeden rodzic, dziecko i oba paszporty).
gość_4c6fc 2017-12-18 20:30   
gość_4c6fc - Profil gość_4c6fc
a gdzie można sprawdzić czy przy wyjeździe z Polski oraz przy wjeździe do Nowej Zelandii tylko jeden z rodziców może wjechać razem z małym dzieckiem? czy są potrzebne zaświadczenia/potwierdzenia od drugiego z rodziców? gdzie to można sprawdzić?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy