Jak wybrać miejsce w samolocie Air France i KLM?

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
14 grudnia 2017 08:48
3 komentarze
Jak wybrać wygodne miejsce w samolocie i kiedy to zrobić? Co mamy do wyboru, jeśli niekoniecznie stać nas na lot w fotelu klasy biznes? Czym różnią się od siebie poszczególne miejsca i ile trzeba dopłacić za komfort? Wszystko to wyjaśniamy w mini-przewodniku po miejscach w samolotach Air France KLM.
Reklama

Podróż Air France


Pasażerowie klasy ekonomicznej podróżujący Air France mają do wyboru miejsca standardowe oraz kilka typów tzw. „miejsc specjalnych”.

Miejsca standardowe są przydzielane pasażerom automatycznie, niemniej jednak możemy samemu zmienić przyznane nam miejsce, na takie, które nam bardziej odpowiada. Samodzielny wybór miejsca jest bezpłatny o ile zrobimy to nie wcześniej niż przed rozpoczęciem odprawy online, na 30 godzin przed odlotem*.


Jeśli chcemy wybrać sobie miejsce wcześniej niż 30 godzin* przed lotem, to musimy uiścić opłatę, która wynosi: 10 euro za lot (w jedną stronę) w Europie oraz do Afryki Północnej, Izraela i Ammanu lub 20 euro za lot (w jedną stronę) na trasach międzykontynentalnych. Pasażer płaci równowartość euro w swojej walucie (PLN). Członkowie Flying Blue mogą też zapłacić swoimi Milami.

Bezpłatnie i to w dowolnym momencie, miejsca standardowe mogą wybierać posiadacze kart Flying Blue na poziomie Silver, Gold i Platinum, opiekunowie dzieci podróżujących samodzielnie (Kids Solo), pasażerowie z biletami w taryfie full fare (w pełni modyfikowalne) oraz pasażerowie o ograniczonej mobilności.

Wybór miejsca jest możliwy po zalogowaniu się do „Twoje rezerwacje” lub „Odprawa online” na stronie www.airfrance.pl, a także dzwoniąc do call center Air France lub biura podróży. Rodzinom podróżującym z dzieckiem (dziećmi) poniżej 12 lat przydzielane są bezpłatnie miejsca obok siebie na dwa dni przed lotem. Ważne jest więc, aby nie dokonywać osobnych rezerwacji dla poszczególnych członków rodziny, tylko rezerwować podróż całej rodziny wspólnie. W większości przypadków rodziny mogą też samodzielnie zmienić przyznane im miejsca – bezpłatnie na 30 godzin* przed lotem.


Ponadto, Air France oferuje następujące typy miejsc „specjalnych":
  • Seat plus;
  • Duo Seat – dwa miejsca obok siebie w rzędzie z dwoma miejscami;
  • Duo seat A380 – dwa miejsca obok siebie na górnym pokładzie Airbusa A380;
  • oraz miejsce w przedniej części kabiny ekonomicznej.
Wszystkie miejsca specjalne w Air France można dokupić podczas rezerwacji biletu, w sekcji „Twoje rezerwacje” lub podczas odprawy online. Koszt to 15-70 Euro za odcinek lotu w zależności od trasy, typu miejsca oraz terminu rezerwacji.**

Posiadacze kart w programie lojalnościowym Flying Blue korzystają ze specjalnych zniżek przy zakupie: Ivory (poziom podstawowy) – 10%, Silver – 25%, Gold – 50%, a najwyższy poziom karty - Platinum – bezpłatnie. Dokładne ceny w przeliczeniu na PLN można sprawdzić na mapce samolotu dostępnej online po zalogowaniu się do naszej rezerwacji (w sekcji „Twoje rezerwacje” na www.airfrance.pl). Należność za dodatkowy komfort można też uregulować w Milach Flying Blue. Należy pamiętać, że miejsc specjalnych (niezależnie od typu) jest na pokładzie zaledwie kilka, a więc przy zakupie decyduje kolejność zgłoszeń.

Podróż KLM

Pasażerowie klasy ekonomicznej podróżujący KLM mają do wyboru miejsca standardowe oraz następujące „miejsca specjalne”: Economy Comfort, Extra Legroom (miejsca z większą przestrzenią na nogi) oraz Preferred seats (miejsca preferowane).

Podobnie jak w Air France, dla lotów KLM wybór standardowego miejsca jest bezpłatny z chwilą rozpoczęcia odprawy (od 30 godzin* przed lotem). Standardowe miejsce można też wybrać wcześniej. Ta usługa jest odpłatna, ale niektórzy pasażerowie są zwolnieni z opłat. Są to między innymi: posiadacze kart Flying Blue na poziomie Silver, Gold i Platinum, pasażerowie z biletami w taryfie full fare (w pełni modyfikowalne bilety), osoby podróżujące na biletach nagrodowych Flying Blue (Elite), grupy turystyczne. Jeśli decydujemy się na wcześniejszy (zanim ruszy odprawa online na 30 godzin* przed lotem) wybór miejsca standardowego, to musimy zapłacić: 5 euro za lot (w jedną stronę) w Europie lub 20 euro za lot (w jedną stronę) na trasach międzykontynentalnych. Pasażer płaci równowartość w swojej walucie (PLN). Członkowie Flying Blue mogą też zapłacić swoimi Milami.KLM oferuje następujące typy miejsc „specjalnych:
  • Economy Comfort,
  • Extra Legroom (miejsca z większą przestrzenią na nogi)
  • oraz Preferred seats (miejsca preferowane).
Miejsca specjalne w KLM kosztują od 6 do 180 Euro za odcinek lotu w zależności od trasy, typu miejsca oraz terminu rezerwacji.** Dokładne ceny w przeliczeniu na PLN można sprawdzić na klm.pl, w sekcji „Moja podróż”. Płatność w PLN lub w Milach Flying Blue. Wszystkie miejsca specjalne KLM można dokupić we wspomnianej sekcji, jak też podczas rezerwacji biletu lub podczas odprawy online. KLM także przewidział zniżki dla członków Flying Blue: Ivory (poziom podstawowy) – 10%, Silver – 25%, Gold – 50%. Posiadacze kart Platinum mogą wybrać miejsce specjalne bezpłatnie.

*w przypadku niektórych lotów odprawa rozpoczyna się na 24 godziny przed lotem
** ceny mogą ulec zmianie
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_a4e94 2017-12-14 19:19   
gość_a4e94 - Profil gość_a4e94
@gość_b5e35
Totalna bzdura. Zarówno w AF jak i KLM można dowolnie modyfikować przydzielone przez system miejsce. Sprawdzone empirycznie na ponad 20 lotach europejskich i międzykontynentalnych.
I nie musisz mieć żadnego statusu - poziom Ivory wystarczy.
gość_b5e35 2017-12-14 15:24   
gość_b5e35 - Profil gość_b5e35
Mam następujące doświadczenia z KLM/Air France.
- Jeśli nie masz żadnego statusu, w czasie on-line checkin
najczęściej nie możesz bezpłatni zmienić swojego miejsca. Jesłi system wylosował ci 21C to już tam zostaniesz ( płatne przesiadki są oczywisci możliwe.)
- Ze statusem Gold cały przód samolotu jest dostępny bezpłatnie.
Sprawdzone na dwóch identycznych biletach w tym samym czasie. Jedna osoba gold druga bez statusu.

kemot97 2017-12-14 11:05   
kemot97 - Profil kemot97
''Jak wybrać wygodne miejsce w samolocie i kiedy to zrobić? Co mamy do wyboru, jeśli niekoniecznie stać nas na lot w fotelu klasy biznes?'' - tylko ze coraz czesciej - szczegolnie na trasach europejskich - fotele klasy biznes nie roznia sie niczym od ekonomicznej pozatym ze sa z przodu samolotu ;-)
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama