Alitalia zostanie przejęta przez Lufthansę

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
12 grudnia 2017 09:09
19 komentarzy
Linie lotnicze Alitalia oraz włoski rząd zgodziły się na to, by przewoźnik został przejęty przez Lufthansę, donoszą poinformowane źródła. Umowa sprzedaży ma być podpisana do 19 grudnia.
Reklama
Zgodnie z informacjami wartość transakcji opiewa na kwotę około 353 mln dolarów. Lufthansa przejęłaby jedynie część operacyjną Alitalii.

Przejęcie włoskiego przewoźnika przez Lufthansę oznacza redukcję jego floty samolotów do nieco ponad połowy. Tym samym potwierdzają się wcześniejsze informacje "Corriere della Serra”, według których niemiecki koncern zadeklarował, że w efekcie transakcji docelowa liczba pracowników Alitalii zostałaby zredukowana o połowę do ok. 6 tysięcy. Lufthansa planuje mocno ograniczyć siatkę połączeń krótko i średniodystansowych Alitalii i skupić się na rozwoju połączeń dalekodystansowych.

Wcześniej Lufthansa deklarowała, że w przypadku przejęcia Alitalii, planuje stworzyć w Rzymie-Fiumicino piąty hub dla koncernu, obok Frankfurtu, Monachium, Wiednia i Zurychu. Centrum przesiadkowym jest także Bruksela, ale jest ona traktowana jako "wyspecjalizowany" hub i obsługuje tylko wybrane kierunki.

Obecnie Alitalia obsługuje łącznie 15 tras dalekodystansowych z Rzymu-Fiumicino, w tym sześć tras do Ameryki Północnej, cztery do Ameryki Południowej oraz po jednej do Japonii, Korei Płd., Chin, Indii i na Malediwy.


Mediolańskie lotniska Linate i Malpensa miałyby z kolei stać się centrami dla niskokosztowego oddziału Eurowings. Ten należący do Lufthansa Group przewoźnik mógłby otworzyć trasy dalekodystansowe z lotniska Malpensa. Obecnie Alitalia lata z tego portu lotniczego na dwóch trasach międzykontynentalnych - do Nowego Jorku-JFK i Tokio-Narity.

Na razie nie wiadomo jest, co stanie się z innymi obszarami działalności Alitalii. Według wcześniejszych doniesień, przejęciem segmentu obsługi technicznej samolotów (MRO) zainteresowany był brytyjski prywatny inwestycyjny fundusz kapitałowy Greybull Capital. W chwili złożenia oferty fundusz posiadał już firmę serwisową Monarch Aircraft Engineering w Wielkiej Brytanii i po ewentualnym przejęciu podobnej placówki będącej częścią Alitalii planował, że oba zakłady mogłyby zostać połączone. Plany te były jednak złożone jeszcze przed upadkiem linii lotniczych Monarch Airlines, które od 2014 r. należały do brytyjskiego funduszu.

Na przejęcie Alitalii przez Lufthansę zgodzić musiałyby się także organy kontrolne Unii Europejskiej. Tymczasem, jak donosi “Rzeczpospolita” szefowa pionu konkurencji Unii Europejskiej wyraziła wątpliwości, co do planów przejęcia przez Lufthansę części aktywów airberlin. - Mamy całkiem poważne wątpliwości dotyczące konkurencji. Istnieje ryzyko, że na niektóre trasy Lufthansa będzie miała de facto monopol. W długiej perspektywie jest istotne dla pasażerów w Niemczech i Austrii, by mieli wybór, a także, by istniała konkurencja dla zachowania niskich cen. Z powodu ryzyka monopolu ceny te mogą wzrosnąć - stwierdziła komisarz Margrethe Vestager na konferencji prasowej w Brukseli.

fot. Tomasz ŚniedziewskiOstatnie komentarze

 - Profil gość
aguirre 2017-12-14 20:53   
aguirre - Profil aguirre
No cóż, Airplane Lands In Toronto And Luggage In Atlanta - nie będę ich żałował. Do wszystkich 'husarzy' szukających teorii spiskowych co do Lotu czy Malevu - polecam lekturę materiałów źródłowych. KE już zablokowała przejęcie przez LH austriackiej linii NIKI, która tym samym podzieli los AB. W tym wszystkim dziwi mnie tylko to, że AF nie zainwestował w kupno AZ, aby nie dopuścić do osłabienia sojuszu i wzmocnienia konkurencyjnego?
gość_5fc1f - na szczęście Etihadowi nikt nic nie zwróci, ani za AB ani za AZ ;-)
gość_59bc2 2017-12-13 22:47   
gość_59bc2 - Profil gość_59bc2
gość_68a86 FR monopolizuje rynek nie przez akwizycje, ale rozwija sie organicznie!!! W Irlandi nie pozwolono mu kupic Aer Lingus.
gość_65f34 2017-12-13 15:39   
gość_65f34 - Profil gość_65f34
No to po Lufthansie...
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy