Niemieccy piloci odmawiają lotów do Afganistanu

Anna Markowska - Profil Anna Markowska
11 grudnia 2017 09:00

Między styczniem a wrześniem tego roku z powodu sprzeciwu niemieckich pilotów wstrzymano już 222 loty z deportowanymi z Niemiec Afgańczykami.

Reklama

Niemieckie media informują, że w 85 przypadkach odmowy dotyczyły pilotów Lufthansy i jej spółki zależnej - Eurowings.

Najwięcej, 143 loty z deportowanymi migrantami odwołano na lotnisku we Frankfurcie, największym i najważniejszym hubie w Niemczech. Około 40 maszyn nie wystartowało z lotniska w Dusseldorfie, gdzie deportacjom rutynowo towarzyszą protesty organizacji walczących o prawa człowieka.

Piloci swoje odmowy tłumaczą względami bezpieczeństwa na pokładzie samolotu.

- Decyzja o odmowie zabrania na pokład pasażera jest ostatecznie podejmowana przez pilota. Jeśli istnieje zagrożenie bezpieczeństwa lotu, pilot musi odmówić przewozu takiego pasażera. Przed startem funkcjonariusze policji opuszczają samolot i nie towarzyszą odsyłanym migrantom do kraju podczas lotu, stąd o względy bezpieczeństwa trzeba zadbać jeszcze przed startem - powiedział Michael Lamberty, rzecznik Lufthansy.

Niektórzy piloci anonimowo wypowiadali się w niemieckich mediach na temat także moralnych wątpliwości, jakie mają w związku z przewożeniem rodzin w niepewną i potencjalnie niebezpieczną sytuację, panującą w kraju ich pochodzenia.

Ani Lufthansa, ani władze odpowiedzialne za przeprowadzanie deportacji nie wypowiedziały się w kwestii ewentualnych konsekwencji odmowy przewozu niektórych pasażerów.


Fot. pixabay.com

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy