×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Japan Airlines inwestuje w samoloty naddźwiękowe


Japan Airlines ogłosił, że zainwestuje 10 milionów dolarów w projekt nowego samolotu naddźwiękowego firmy Boom Supersonic.


Dzięki porozumieniu z amerykańską firmą Japan Airlines uzyskały możliwość zamówienia 20 samolotów naddźwiękowych nowej generacji.

Jesteśmy bardzo dumni z tego, że współpracujemy z Boomem nad rozwojem branży lotniczej. Poprzez to partnerstwo mamy nadzieję przyczynić się do przywrócenia lotów ponaddźwiękowych, mając na celu skrócenie czasu podróży naszym pasażerom, przy jednoczesnym podkreśleniu bezpieczeństwa lotów - powiedział Yoshiharu Ueki, prezes JAL.

Boom potwierdził informację, dodając że z japońską linią współpracuje od ponad roku.

Cieszymy się, że możemy współpracować z JAL nad opracowaniem niezawodnego, łatwego w utrzymaniu samolotu, który zapewni pasażerom rewolucyjną prędkość - dodał Blake Scholl, dyrektor wykonawczy Boom Supersonic.

Producent, którego siedziba znajduje się w amerykańskim stanie Kolorado, przygotowuje się do rozpoczęcia budowy pokazowego egzemplarza, nazywanego XB-1. Samolot ten ma być wyposażony w trzy silniki General Electric Aviation J85-21, a plany dotyczące jego dziewiczego lotu zakładają, że odbędzie się on już w przyszłym roku.


Wiadomo natomiast, że maszyny dedykowane przewoźnikom pasażerskim będą się różnić istotnie specyfikacją, bowiem muszą one posiadać znacznie mocniejsze silniki, pozwalające uzyskać prędkość równą 2,2 macha (2695 km/h) - wyższą niż w przypadku czterosilnikowego Concorde-a. Aby nie popełnić błędów, które przyczyniły się do upadku projektu poprzednika, Boom zamierza skonstruować samolot wykonany przede wszystkim z kompozytu, pozwalającego istotnie zmniejszyć jego ciężar oraz z elementów powstałych z pomocą technologii druku 3D.

Projekt wersji przeznaczonej dla lotnictwa komercyjnego zakłada, że pozwoli ona podróżować 55 pasażerom. Jeśli plany Boom spełniłyby się, to loty z Paryża do Nowego Jorku trwałyby 3,5 godziny zamiast obecnych siedmiu, a z San Francisco do Tokio - 5,5 godzin zamiast obecnych 11.

Japan Airlines jest drugą linią na świecie, która oficjalnie poinformowała o zainteresowaniu projektem Boom Supersonic. Wcześniej do zamówienia 10 maszyn tego typu zobowiązał się Virgin Group. Dodatkowo Amerykanie przyznali, że oprócz wymienionych linii, chęć zakupu naddźwiękowych maszyn zadeklarowało jeszcze trzech, niezidentyfikowanych przewoźników.

fot. Boom Supersonicgość_a8f80 - Profil
gość_a8f80
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie