Japan Airlines inwestuje w samoloty naddźwiękowe

Bartłomiej Morga - Profil Bartłomiej Morga
06 grudnia 2017 09:00
3 komentarze
Japan Airlines ogłosił, że zainwestuje 10 milionów dolarów w projekt nowego samolotu naddźwiękowego firmy Boom Supersonic.
Reklama

Dzięki porozumieniu z amerykańską firmą Japan Airlines uzyskały możliwość zamówienia 20 samolotów naddźwiękowych nowej generacji.

- Jesteśmy bardzo dumni z tego, że współpracujemy z Boomem nad rozwojem branży lotniczej. Poprzez to partnerstwo mamy nadzieję przyczynić się do przywrócenia lotów ponaddźwiękowych, mając na celu skrócenie czasu podróży naszym pasażerom, przy jednoczesnym podkreśleniu bezpieczeństwa lotów - powiedział Yoshiharu Ueki, prezes JAL.

Boom potwierdził informację, dodając że z japońską linią współpracuje od ponad roku.

- Cieszymy się, że możemy współpracować z JAL nad opracowaniem niezawodnego, łatwego w utrzymaniu samolotu, który zapewni pasażerom rewolucyjną prędkość - dodał Blake Scholl, dyrektor wykonawczy Boom Supersonic.

Producent, którego siedziba znajduje się w amerykańskim stanie Kolorado, przygotowuje się do rozpoczęcia budowy pokazowego egzemplarza, nazywanego XB-1. Samolot ten ma być wyposażony w trzy silniki General Electric Aviation J85-21, a plany dotyczące jego dziewiczego lotu zakładają, że odbędzie się on już w przyszłym roku.


Wiadomo natomiast, że maszyny dedykowane przewoźnikom pasażerskim będą się różnić istotnie specyfikacją, bowiem muszą one posiadać znacznie mocniejsze silniki, pozwalające uzyskać prędkość równą 2,2 macha (2695 km/h) - wyższą niż w przypadku czterosilnikowego Concorde-a. Aby nie popełnić błędów, które przyczyniły się do upadku projektu poprzednika, Boom zamierza skonstruować samolot wykonany przede wszystkim z kompozytu, pozwalającego istotnie zmniejszyć jego ciężar oraz z elementów powstałych z pomocą technologii druku 3D.

Projekt wersji przeznaczonej dla lotnictwa komercyjnego zakłada, że pozwoli ona podróżować 55 pasażerom. Jeśli plany Boom spełniłyby się, to loty z Paryża do Nowego Jorku trwałyby 3,5 godziny zamiast obecnych siedmiu, a z San Francisco do Tokio - 5,5 godzin zamiast obecnych 11.

Japan Airlines jest drugą linią na świecie, która oficjalnie poinformowała o zainteresowaniu projektem Boom Supersonic. Wcześniej do zamówienia 10 maszyn tego typu zobowiązał się Virgin Group. Dodatkowo Amerykanie przyznali, że oprócz wymienionych linii, chęć zakupu naddźwiękowych maszyn zadeklarowało jeszcze trzech, niezidentyfikowanych przewoźników.

fot. Boom Supersonic

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_a7572 2017-12-06 14:24   
gość_a7572 - Profil gość_a7572
Jal widzi to inaczej. Biznes będzie miał prywatny samolot po troszkę droższej cenie za bilet, ale dla biznesu nie ma to większego znaczenia. I wtedy będzie można zmienić układ siędzeń i zniejszyć klasę biznes i dając więcej miejsc dla economy. I już nie będzie darmowych upgradeów.
gość_6d110 2017-12-06 13:04   
gość_6d110 - Profil gość_6d110
Tylko 55 paxów - to jest pomysł dla biznesu, bilety będą obłędnie drogie, na pewno nie dla paxa turystycznego.
pszn 2017-12-06 11:05   
pszn - Profil pszn
wygląda zupełnie jak Concorde:)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama