Pierwszy MAX dla LOT-u już w Warszawie

Jakub Bujnik - Profil Jakub Bujnik
02 grudnia 2017 21:37
24 komentarzy

Po około 11-godzinnym rejsie z Renton, Seattle, wylądował na Lotnisku Chopina pierwszy z sześciu zamówionych przez LOT Boeingów 737 MAX 8. Już 4 grudnia nowa maszyna wystartuje w barwach LOT-u w pierwszy rejs do Londynu

Reklama

Najnowszy samolot pasażerski LOT-u wystartował z Boeing Field w Renton, Seattle, o godz. 14:45 miejscowego czasu. Po drodze Boeing 737 MAX 8 lądował w porcie Keflavik na Islandii, gdzie odbyło się tankowanie. W Warszawie, czyli na macierzystym Lotnisku Chopina, samolot pojawił się dziś po godz. 13

- To wyjątkowy moment dla LOT-u. Jesteśmy jednym z pierwszych przewoźników na świecie, który do obsługi połączeń średniego i krótkiego zasięgu będzie wykorzystywał Boeingi 737 MAX 8. Jesteśmy obecnie najszybciej rozwijającą się linią lotniczą w Europie. Jestem przekonany, że nowe samoloty pomogą nam jeszcze bardziej zwiększyć efektywność kosztów naszych operacji i znacząco podnieść jakość oferty. Dzięki najbardziej zaawansowanym technologicznie samolotom Boeinga: B787 Dreamliner i nowym B737 MAX LOT jest liderem w wyznaczaniu nowej jakości dla branży lotniczej w regionie – powiedział na konferencji prasowej po lądowaniu Rafał Milczarski, Prezes LOT-u.

Polski przewoźnik planuje wykorzystywać Boeingi 737 MAX na najpopularniejszych trasach krótkiego i średniego zasięgu. Pierwszy z zamówionych sześciu MAX-ów będzie obsługiwał od 4 grudnia trasę Warszawa-Londyn. Drugi od 1 stycznia 2018 r. pojawi się na rejsach do Madrytu. Kolejnym wiosną 2018 r. będzie można polecieć do Tel Awiwu z Warszawy i portów regionalnych: Wrocławia, Poznania, Gdańska i Lublina. Dostawy MAX-ów mają zakończyć się w maju 2019 r. Docelowo najnowszy nabytek LOT-u będzie obsługiwał połączenia średniego i krótkiego zasięgu z Warszawy także do Astany, Wiednia, Amsterdamu, Paryża, Frankfurtu, Barcelony, Moskwy, Tbilisi i Kijowa.

- LOT jest dla nas cennym klientem od lat i niezwykle cieszy nas, że stał się jednym z pierwszych odbiorców MAX-a w Europie. Nowy 737 MAX zapewni flagowemu przewoźnikowi efektywność, zasięg, niezawodność i niższe koszty operacyjne, a wszystko to przy jednoczesnej gwarancji najwyższej klasy komfortu premium dla pasażerów w Europie – powiedział Monty Oliver, wiceprezes Boeinga na Europę.

B737 MAX 8 jest najbardziej ekonomicznym samolotem świata w swojej klasie. Odrzutowiec jest wyposażony w dwa silniki nowej generacji CFM LEAP-1B, które dają mu zasięg 5750 km. To o 2250 km więcej od B737-400. Według Boeinga, w przypadku MAX-a średnie zużycie paliwa jest niższe o ponad 20 proc. niż dla 737-400 i 15 proc. niższe niż B737 800 NG. Silniki nowej generacji zastosowane w MAX-ie umożliwiają redukcję hałasu nawet o 40 proc. i znacznie niższą emisję CO2 w porównaniu do innych maszyn tej klasy, co sprawia, że samolot jest cichszy, bardziej wydajny i przyjazny środowisku.

Samolot ma na pokładzie 186 foteli trzech klas: biznes, ekonomicznej premium i ekonomicznej. Zostały one umieszczone wewnątrz kabiny w układzie 3X3. Gniazdka elektryczne i wejścia USB znajdują z tyłu każdego fotela

Wnętrze kabiny pasażerskiej zostało zbudowane w formule Boeing Sky Interior opartej o rozwiązania zastosowane w Dreamlinerach. W kabinie znajdą się nowe, ergonomiczne schowki i oświetlenie LED umożliwiające zmianę natężenia i barwy światła. Producent zastosował bardziej komfortowe dla pasażerów rozmieszczenie świateł, głośników i przycisków. W kuchni znajdą się m.in. piekarniki konwekcyjne, chłodziarki i ekspres do kawy pozwalające na przygotowywanie lepszej jakości dań i napojów.

Nowe samoloty zostały pozyskane w formie leasingu operacyjnego w ramach umowy z AirLease Corporation (ALC). B737 MAX 8 uzupełnią flotę popularnych maszyn z rodziny 737 latających w barwach LOT, na którą składają się trzy samoloty B737-400 po retroficie wnętrza w 2016 r., a także cztery egzemplarze B737-800 NG, które zasiliły siatkę polskiego przewoźnika w sezonie letnim bieżącego roku.

W sumie do końca 2019 r. LOT odbierze sześć B737 MAX 8, które obsługiwać będą najpopularniejsze trasy przewoźnika. Strategia LOT-u na lata 2016-2020 zakłada, że przewoźnik będzie posiadał co najmniej 15 sztuk MAX-ów do obsługi połączeń średniego i krótkiego zasięgi. Dotychczas zamówienia na B737 MAX złożyło 92 przewoźników z różnych części świata.


Fot. Jakub Bujnik

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_d4497 2017-12-05 14:56   
gość_d4497 - Profil gość_d4497
Nie wiem co by musiało się stać aby LOT w końcu pomyślał i wyłamał się z tego durnowatego trendu ze klasa "biznes" to tylko środkowe siedzenie/lub miejsce obok jest puste.
Co to ma być za klasa biznes?
90% przewoźników w europie tak niestety robi i chodzi tylko o kasę.
Ja rozumiem że jeżeli nie sprzeda się klasy biznes/premium to można sprzedać miejsce klasie ekonomicznej i może i większy zysk wtedy ponieważ lepszy rydz niż nic ale naprawdę jest to mega słabe.
Pomijając juz to ze większość przewoźników(nawet tych o wiele lepszych jak emirates itp) praktykuje że w klasie business saver trzeba jeszcze dopłacać za zmianę daty a dopiero w taryfie flex jest to za free. Lot mial jeszcze gdzieś tak pol roku temu na krótkich i średnich trasach ze w business saver można było za darmo zmienić date a zwrot biletu za oplata a teraz juz zmienili taryfy jak reszta w star alliance i jest to co jest. Porażka......
Napisałem o tym do LOT'u ale wątpię że to jakiś skutek przyniesie. Kasa się musi zgadzać.
gość_e248f 2017-12-04 17:33   
gość_e248f - Profil gość_e248f
Teraz czekamy na zwiększenie częstotliwości na trasie WAW-WRO-WAW.
dareck 2017-12-04 13:35   
dareck - Profil dareck
Trzeba jednak przyznać, że LOT jest bardzo konsekwentny w równaniu w dół do standardu lowcostowego. Z drugiej strony mniejsza liczba różnic uławia pasażerom podjęcie decyzji... "Co odróżnia ofertę LOT od Ryanaira? Cena biletu i darmowy baton... Wow, darmowy baton! Biere!!!" :D
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama