Za rok otwarcie największego lotniska na świecie
Trzecie lotnisko w Stambule, największym mieście Turcji, ma rozpocząć działalność jesienią przyszłego roku. Ambitne plany rozbudowy wskazują na to, że będzie to największe lotnisko na świecie.
Reklama
28 października 2018 roku przestanie funkcjonować główny port lotniczy w Stambule im. Ataturka. Dzień później zostanie otwarta pierwsza część obecnie budowanego lotniska, które położone jest na północ od Stambułu, nieopodal jeziora Terkos.
Na budowę nowego portu naciskał Turkish Airlines, narodowy przewoźnik, którego dynamiczny rozwój jest blokowany brakiem przepustowości na lotnisku Ataturka. Po otwarciu lotniska ograniczony będzie także ruch na lotnisku Sabiha Gökçen.
W 2018 roku port ma posiadać terminal o powierzchni 680 tys. metrów kw., 3 niezależne drogi startowe, 88 rękawów/pomostów, ponad 3,1 mln metrów kw. płyty postojowej oraz parking na 42 tys. samochodów. Lotnisko ma obsługiwać 90 mln. pasażerów rocznie. Dla porównania, najbardziej zatłoczone lotnisko na świecie w Atlancie obsługuje ponad 100 mln. pasażerów rocznie. Docelowo port w Stambule ma odprawiać 200 mln. pasażerów rocznie.
W kolejnym etapie, którego zakończenie planowane jest na 2020 rok, zostanie otwarty dodatkowy terminal o powierzchni 200 tys. metrów kw., droga startowa wraz z drogami kołowania szybkiego zjazdu oraz 1 mln metrów kw. płyty postowej.
Liczby robią wrażenie, ale to nie koniec planów rozbudowy "superlotniska" w Stambule. Etap 3, którego zakończenie planowane jest na 2023 rok, to kolejny terminal o powierzchni 200 tys. metrów kw., droga startowawraz z drogami kołowania oraz 1 mln metrów kw. płyty postowej. W 2027 roku kiedy w Polsce planowane jest uruchomienie Centralnego Portu Lotniczego, w Turcji zakończy się ostatni etap budowy lotniska w Stambule, gdzie zostanie otwarty ostatni terminal o powierzchni 250 tys. metrów kw., kolejna droga startowa wraz z drogami kołowania oraz 0.9 mln metrów kw. płyty postowej.
Kluczowe dane po zakończeniu wszystkich prac:
- 1,5 mln metrów kw. powierzchni terminalowej
- Łączna przepustowość do 150 mln pasażerów rocznie
- Sześć dróg startowych (pięć równoległych + jedna prostopadła)
- 165 rękawów/pomostów
- Stacja kolejowa w głównym terminalu
- Trzy oddzielne obszary techniczne z hangarami
- Osiem obszarów/płyt postojowych do załadunku cargo
- Przestrzeń płyty postojowej dla 500 samolotów o łącznej ilości 6,5 mln metrów kw.
- Parkingi dla 70 tys. samochodów
- Dodatkowe obiekty lotniskowe: szpital, hotele, meczet, kaplica wielowyznaniowa, centrum kongresowe, a także budynki do przetwarzania odpadów oraz uzdatniania wody.
Całkowity koszt budowy pierwszego etapu lotniska wyniesie około 10,2 mld euro.