×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Grójec jako alternatywna lokalizacja dla CPK


Rząd musi w projekcie inwestycji podać przynajmniej dwie potencjalne lokalizacje dla Centralnego Portu Lotniczego. Oprócz Baranowa, na liście znalazł się Grójec - powiedział pełnomocnik ds. CPK, Mikołaj Wild.- Zgodnie z analizą przeprowadzoną przez doradcę technicznego druga ewentualna lokalizacja dla Centralnego Portu Komunikacyjnego - nie uwzględniając komponentu kolejowego - mogłaby być rozważana w rejonie Grójca. W naszej ocenie, z perspektywy kolejowej trudno jest to uznać za alternatywę rzeczywistą - powiedział Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. CPK.

Grójec jest miastem w województwie mazowieckim, oddalonym 45 kilometrów na południe od Warszawy. Przez miasto przebiega droga ekspresowa S7 w kierunku Radomia, Kielc i Krakowa. Jedynym mankamentem jest wspomniany brak połączenia kolejowego.

Rząd musi wskazać przynajmniej dwie lokalizacje inwestycji pod CPK. Wszystko musi się także odbyć pod nadzorem organów środowiskowych. Na dzisiaj w projekcie znajdują się dwie zidentyfikowane i nienachodzące na siebie lokalizacje w Baranowie. Według Wilda najtrudniejszym wymogiem inwestycji jest właśnie wskazanie drugiej lokalizacji stanowiącej realną alternatywę dla Baranowa.

Tak naprawdę ciężko jest dzisiaj wskazać - poza Baranowem - lokalizację, która byłaby porównywalnie atrakcyjna z punktu widzenia spięcia z siecią kolejową. Taka, która byłaby węzłem o potencjale dworca krzyżowego, gdzie krzyżują się wszystkie trasy południkowe i równoleżnikowe i z którego w każdym kierunku można polecieć. To jest naprawdę trudne. Jednocześnie ta lokalizacja powinna być położona ok. 50 km od Warszawy - dodaje Wild.

Najbliższe dwa lata to czas na przeprowadzenie badań środowiskowych, a co za tym idzie, wskazanie ostatecznej lokalizacji Centralnego Portu Lotniczego "Solidarność".

Według przyjętej na początku listopada uchwały ws. "Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność - Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej", port ma powstać pomiędzy Warszawą a Łodzią. Lotnisko ma zostać jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie i po pierwszym etapie inwestycji obsługiwać do 45 milionów pasażerów rocznie. Obiekt wraz z całą infrastrukturą ma kosztować około 35 mld zł. Otwarcie lotniska planowane jest na 2027 rokReklama


Booking.com
gość_d75d2 - Profil
gość_d75d2
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie