Solidne wzrosty w Azji w październiku

29 listopada 2017 11:00
Październik był kolejnym miesiącem wzrostu popytu na międzynarodowe podróże lotnicze w Azji, jak również rozwoju przewozów cargo - informuje Stowarzyszenie Linii Lotniczych Azji Pacyfiku (AAPA).
Reklama
Stan światowej gospodarki oraz pewność konsumentów utrzymywały się w październiku na wysokim poziomie, co miało przełożenie na wzrost popytu na usługi oferowane przez przewoźników z Azji, w szczególności na podróże na trasach dalekodystansowych pomiędzy Europą i Azją oraz na loty w regionie, informuje AAPA. Ogółem, linie lotnicze z Azji odnotowały 8,3 proc. wzrost liczby pasażerów w porównaniu z analogicznym okresem przed rokiem, przewożąc łącznie 26,4 mln osób. Popyt na przewozy lotnicze mierzony w pasażerokilometrach (RPK) wzrósł o 9,7 proc., wyprzedzając oferowanie (ASK), które w perspektywie rok do roku wzrosło o 8,1 proc. W październiku tego roku średni współczynnik wypełnienia (LF) przewoźników z Azji poprawił się o 1,1 proc., osiągając poziom 78 proc.


Dobre wyniki handlowe na rynkach światowych odzwierciedlające popyt na dobra konsumenckie oraz wyroby średnio-przetworzone, napędzały przewozy cargo. Linie lotnicze z Regionu Azji Pacyfiku odnotowały w październiku 5,8 proc. wzrost przewożonego tonażu (FTK). Warte podkreślenia jest to, iż dane rok do roku powstały w oparciu o wysoką bazę porównawczą osiągniętą w październiku 2016 r. Oferowanie przestrzeni ładunkowej wzrosło o 4,1 proc., co przełożyło się na 1,1 proc. wzrost średniego współczynnika wypełnienia przestrzeni cargo, do poziomu 66,9 proc.

- Podczas pierwszych 10 miesięcy tego roku, linie lotnicze z Regionu Azji Pacyfiku przewiozły łącznie 262 mln pasażerów, co oznacza 5,7 proc. wzrost w porównaniu z analogicznym okresem rok temu. W tym samym okresie międzynarodowe przewozy cargo wzrosły o 10,1 proc. Te zachęcające rezultaty odzwierciedlają obecny solidny i konsekwentny wzrost światowej gospodarki. Linie lotnicze odpowiedziały na ten wzrost umacniając swoje siatki połączeń, zwiększając częstotliwość lotów oraz dodając nowe kierunki. W tym samym czasie wzrost aktywności ekonomicznej przełożył się na zwyżki w światowym handlu i transport dóbr przetworzonych, w którym transport lotniczy pełni ważną rolę w uzupełnianiu dostaw w ramach światowego łańcuch zamówień oraz we wzroście e-handlu. W rezultacie azjatyckie linie lotnicze korzystały na wzrostach w segmencie cargo, utrzymując szeroki wzrost popytu, który został zapoczątkowany w drugiej połowie 2016 r. - powiedział Andrew Herdman, dyrektor generalny AAPA.


Raport AAPA został przygotowany w oparciu o dane pochodzące od 32 linii lotniczych z Azji. Linie lotnicze skupione w AAPA, czyli m.in. Air Astana, All Nippon Airways, Asiana Airlines, Bangkok Airways, Cathay Pacific Airways, China Airlines, Cathay Dragon, EVA Airways, Garuda Indonesia, Japan Airlines, Korean Air, Malaysia Airlines, Philippine Airlines, Royal Brunei Airlines, Singapore Airlines i Thai Airways International w ubiegłym roku przewiozły łącznie 1,21 mld pasażerów oraz 20 mln ton cargo, co odpowiada jednej trzeciej przewozów pasażerskich i dwóm piątym lotniczych przewozów cargo na świecie.

fot. Tomasz Śniedziewski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy