×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Katowice przekładają termin rozbudowy terminalu B


Lotnisko w Katowicach przesuwa o rok termin rozbudowy głównego terminalu. Powodem zmiany planów jest planowany na grudzień 2018 r. szczyt klimatyczny COP24, z którym kolidowałaby wcześniej planowana rozbudowa - informuje Portal Samorządowy.Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, rozbudowa terminala B katowickiego lotniska miała się rozpocząć zimą przyszłego roku. Za koniecznością inwestycji przemawiał szybko rosnący ruch na lotnisku - w tym roku port lotniczy planuje obsłużyć 3,8 mln pasażerów, a w przyszłym roku przekroczyć liczbę 4 mln. Zarządzające lotniskiem Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze dysponuje już koncepcją przebudowy głównego terminalu, obecnie trwa wykonywanie dokumentacji projektowej. Jak zapewniają też władze lotniska, dzięki bardzo dobrym wynikom finansowym portu, nie będzie problemu z finansowaniem inwestycji.

Mimo to, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, prace budowlane nie rozpoczną się w przyszłym roku. 

- Projekt odbierzemy w przyszłym roku. Prace planujemy dopiero w sezonach 2019/20 i 2020/21. Odsuwamy je dlatego, że nie chcemy modernizować terminalu w sezonie zimowym, w którym w Katowicach będziemy mieli szczyt klimatyczny, a musimy to robić w tzw. niskim sezonie - poinformował Artur Tomasik, prezes zarządzającego lotniskiem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego. 

Szczyt klimatyczny odbędzie się w Katowicach w dniach od 3 do 14 grudnia przyszłego roku. W ramach wydarzenia odbędą się: 24. Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP24), 14. Spotkanie Stron Protokołu z Kioto (CMP 14) oraz Konferencja sygnatariuszy Porozumienia Paryskiego (CMA 1). Organizatorzy spodziewają się co najmniej kilkunastu tysięcy uczestników, znaczna część których do Katowic przybędzie bezpośrednio drogą lotniczą. 

Zgodnie z planami, przebudowa głównego terminalu miała polegać na zwiększeniu jego powierzchni i rozbudowie w kierunku południowym. Wygodniejsza dla pasażerów ma się stać kontrola bezpieczeństwa, dzięki temu że przeniesiona zostanie na powiększone pierwsze piętro. 

- Będziemy tam mieli możliwość ustawienia znacznej liczby bramek, aby zwiększyć płynność kontroli. W związku z tym na dole będziemy mieli też możliwość utworzenia większej liczby stanowisk odpraw - powiedział Tomasik. 

Projekt rozbudowy przewiduje też połączenie wszystkich trzech terminali lotniska jednym pasażem, na razie nie ma jednak w planach instalacji rękawów do boardingu, choć projekt architektoniczny umożliwia instalację tego udogodnienia w przyszłości. Jak tłumaczą władze lotniska, takie są oczekiwania operujących w Katowicach linii lotniczych.gość_08231 - Profil
gość_08231
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie