Zaprezentowano plan rozbudowy lotniska w Kutaisi

28 listopada 2017 14:00
Holenderska firma architektoniczna UNStudio, która stworzyła obecnie istniejący terminal portu lotniczego Kutaisi w Gruzji, zaprezentowała plany rozbudowy budynku.
Reklama
Światowej sławy biuro architektoniczne kierowane przez Bena van Berkel ukończyło nadzór nad budową obecnego terminalu pasażerskiego lotniska w 2013 r. Cztery lata później, biuro, którego główna siedziba mieści się w Amsterdamie, zostało poproszone o stworzenie znacznego rozszerzenia obecnie istniejącego budynku, dzięki czemu lotnisko byłoby w stanie obsłużyć gwałtownie rosnącą liczbę pasażerów - w 2015 r. port lotniczy, z którego operacje wykonują linie lotnicze Wizz Air obsłużył niecałe 13 tys. pasażerów, podczas gdy w 2016 r. liczba ta wzrosła do ponad 300 tys. Władze lotniska planują, że w 2020 r. rocznie z międzynarodowego portu lotniczego w Kutaisi skorzysta milion pasażerów.


- Celem, który przyświecał planom rozbudowy Kutaisi International Airport jest zachowanie przyjaznego użytkownikom charakteru, gdzie zdrowie i komfort każdego z pasażerów są osiągnięte dzięki zastosowaniu odpowiedniej architektury i projektowania. Mierząc się z zadaniem podniesienia przepustowości terminalu zadecydowaliśmy o tym, że będziemy kontynuowali unikalne i nowoczesne podejście, które zapewnia kontakt wizualny strefy drop-off ze strefą odlotów oraz stanowiskami postojowymi samolotów - tłumaczy UNStudio.

UNStudio pracowało wspólnie z konsultantami IATA, tak aby zdefiniować pięć “funkcjonalnych wysp” w projekcie: halę odlotów, strefa kontroli bezpieczeństwa, główny hall pasażerski, biura, oraz halę przylotów.

Obecnie istniejący terminal pasażerski zostanie przekształcony w halę odlotów. Nowa hala przylotów zostanie zlokalizowana w drugim końcu terminalu, dzięki czemu zwiększona zostanie podziemna strefa obsługi bagaży oraz pomieszczenia dla służb celnych.


Podobnie jak w przypadku obecnego budynku, elewacja nowego budynku będzie szklaną ścianą z widokiem na Góry Kaukaz.

Nowa hala pasażerska będzie nawiązywała do strefy odlotów z drewnianą strukturą przypominającą parasol. W nowej hali drewniane schody będą prowadziły pasażerów na wyższy poziom, gdzie będą znajdowały się stanowiska gastronomiczne. Otwarta zostanie także przestrzeń na dachu budynku, tworząc plac na podwyższeniu.


Budynek Kutaisi International Airport jest jednym z pośród szeregu nowoczesnych budowli oddanych w Gruzji do użytku w latach 2011-13. Stawiając na nowoczesną architekturę Gruzja starała dokonać rebrandingu swojego wizerunku na arenie międzynarodowej.

Obecnie, jak przekonuje UNSudio, Gruzja przeżywa boom turystyczny.

- Gruzja szybko staje się jednym z nowych centrów turystyki w regionie, a Kutaisi stało się bramą do kraju. Odwiedzający napływają do tego fascynującego i gościnnego kraju ze wszystkich stron świata, i Administracja Lotnisk Gruzji chce mieć pewność że goście obsługiwani są w efektywny sposób - ale także z lokalnym akcentem - wyjaśnia UNStudio.

Ogłaszając projekt rozbudowy lotniska, na swoim profilu facebookowym, biuro architektoniczne podziękowało liniom lotniczym Wizz Air, głównemu przewoźnikowi w Kutaisi za doprowadzenie do konieczności rozbudowy obecnie istniejącego portu lotniczego.


fot. UNStudio

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy