Linie zapłacą 95 mln dolarów za błędy z 11 września

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
24 listopada 2017 13:00
Firmy ubezpieczeniowe reprezentujące linie lotnicze American Airlines, United Airlines oraz inne z branży lotniczej zgodziły się zapłacić 95 mln dolarów w ramach ugody związanej z pozwem o błędy w zapewnieniu bezpieczeństwa, które doprowadziły do tragedii z 11 września 2001 r.
Reklama

Dokument z wypracowaną ugodą został we wtorek złożony w sądzie federalnym na Manhattanie, tym samym kończąc postępowanie mediacyjne pomiędzy pozwanymi przedsiębiorstwami oraz pozywającym deweloperem nowego budynku World Trade Center. Domagał się on wcześniej od firm z branży lotniczej łącznego odszkodowania w wysokości 3,5 mld dolarów, po tym gdy uprowadzone samoloty zniszczyły trzy wieżowce spośród pięciu w rezultacie ataków z 11 września 2001 r.

Prawnicy obu stron poinformowali, że osiągnięte porozumienie jest wynikiem zaawansowanych i dokładnych negocjacji, które prowadzone były miesiącami. Porozumienie ustala, że strony nie będą dochodziły odpowiedzialności prawnej oraz odszkodowawczej za ataki.

- Uznanie przez sąd wyników mediacji zamknie trwające 13 lat powództwo cywilne na zasadach uzgodnionych przez strony postępowania - głosi oświadczenie prawników.

- Nigdy nie zapomnimy tego strasznego dnia i jego trwałych następstw, w tym tragicznej straty 23 członków rodziny American Airlines - powiedział Matt Miller, rzecznik prasowy American Airlines, dodając, że jego firma jest zadowolona z ustalenia wysokości zadośćuczynienia.

Linie lotnicze United Airlines odmówiły komentarza.

Firma deweloperska Larry Silverstein and World Trade Center Properties zebrała już w wyniku wszystkich postępowań 5 mld dolarów odszkodowań. Kwota ta wsparła odbudowę budynków na działce, na której wcześniej stały wieże World Trade Center. Bud Perrone, rzecznik dewelopera powiedział, że firma jest “zadowolona, że w końcu wypracowano rozwiązanie do tej części powództwa będącego następstwem wydarzeń z 11 września”.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama