Nowa strefa handlowa gdańskiego lotniska w pełnej odsłonie

24 listopada 2017 12:30
8 komentarzy
Port lotniczy w Gdańsku oficjalnie zainaugurował nową strefę handlową, której operatorem został Lagardère Travel Retail. Największą zmianą dla pasażerów jest nowy sklep walk-through Aelia Duty Free.
Reklama
Uroczyste otwarcie miało miejsce we środę (22.11). Podczas wydarzenia zaprezentowano założenie przyświecające projektantom nowej strefy komercyjnej, marki sklepów i restauracji oraz ich organizację w terminalu pasażerskim.

Największe zmiany w układzie strefy komercyjnej pomorskiego lotniska zostały wdrożone w strefie Schengen. To tutaj zbudowano zupełnie nowy sklep wolnocłowy marki Aelia Duty Free. Wszyscy podróżni, którzy skierują się do wyjść do samolotów po przejściu kontroli bezpieczeństwa będą teraz przechodzili także przez ten lokal.


Jest on bardzo duży i dodatkowo podzielony na kilka działów. Można tutaj kupić typowe produkty jak alkohole, słodycze, papierosy, kosmetyki czy elektronikę. Wybór towarów jest ogromny i interesujący. Dodatkowo, ze względu na inaugurację, oferowane są liczne zniżki i promocje. Dostępnych jest także wiele stoisk degustacyjnych.


Prócz tego ze sklepem Aelia Duty Free połączone są mniejsze butiki: m.in. z biżuterią (także charakterystyczną dla Gdańska - wyrabianą z bursztynu), także drogeria i sklep z dodatkami Tous.

- Półtora roku temu podjęliśmy decyzję, aby na 10 lat zawrzeć tzw. master concesion z Lagardère Travel Retail. Oznacza to, że operatorem wszystkich punktów handlowych i gastronomicznych została właśnie ta firma. Była to bardzo trudna decyzja, ale już teraz wiem, że stała się ona jedną z najlepszych w mojej 20-letniej karierze - zapewniał Tomasz Kloskowski, prezes portu lotniczego w Gdańsku.


- Lagardère Travel Retail jest operatorem powierzchni handlowych na ponad 200 lotniskach na świecie. Jest nam niezwykle miło, że od teraz dołączył do tej grupy także Gdańsk. Nasza misja opiera się na trzech filarach: duty free, gastronomia i travel essentials, doskonałości operacyjnej oraz tzw. idea "Glocal", a więc podkreślanie elementów charakterystycznych dla regionu i opieranie się o lokalne zasoby personalne sprzęgnięte z naszym doświadczeniem i jakością. Te wszystkie elementy przyświecały nam podczas tworzenia naszej nowej strefy komercyjnej i udało się nam je wdrożyć w najczystszej możliwej formie - powiedział Frederic Chevalier, regionalny dyrektor operacyjny Lagardère Travel Retail.

Zgodnie z przyjętymi wskaźnikami, cała strefa handlowa odpowiada zapotrzebowaniom lotniska odprawiającego rocznie ok. 5 mln pasażerów. Zresztą, zgodnie z zapewnieniami władz port im. L. Wałęsy do końca bieżącego roku przyjąć ma ok. 4,5 mln podróżnych, a do bariery 5 milionów ma zbliżyć się lub nawet ją przekroczyć w 2018 r.


Cała konstrukcja nowych punktów prowadzona była pod ruchem pasażerskim. Łącznie stworzono ok. 5 tys. m kw. powierzchni handlowych i gastronomicznych. Obecnie klienci mogą skorzystać z 28 punktów. Na koniec roku portfolio Lagardère w Gdańsku powiększy się do łącznie 30 punktów.





Aby pasażerowie nie musieli czekać, doskonale zorganizowano obsługę kasową. Kilka stale czynnych stoisk, gdzie można zapłacić, znajduje się po lewej stronie wejścia ze sklepu.


Po wyjściu z lokalu wkracza się na czerwony dywan. W ten sposób oznaczono strefę premium. Tutaj zlokalizowano kilka restauracji, niewielki butik z drogimi alkoholami Le Connaiseur, a także duży sklep z modą The Fashion Gallery.


Jednym z punktów, w którym bardzo wyraźnie podkreślane są regionalizmy, jest sklep Premium Food Gate. Można tutaj kupić wyroby wędliniarskie z Kaszub, liczne przetwory ze śledzi i innych ryb czy łakocie z cukierni Sowa.


- Całą strefę handlową na gdańskim lotnisku zdecydowaliśmy się podzielić na dwie część: zakupów premium, która rozpoczyna się w dużym sklepie bezcłowym oraz strefę familijną, gdzie cała rodzina będzie mogła spędzić czas w oczekiwaniu na samolot - skomentował Andrzej Kacperski, prezes Lagardère Travel Retail Polska.

W tej strefie znalazł się sklep Virgin, należący do segmentu zakupów tzw. travel essentials. Można tutaj nabyć książki, gazety, pamiątki czy w końcu drobne przekąski i butelkowane napoje.


Prócz tego także w tej części znajdują się dwie restauracje typu fast food, w tym McDonald's.


Na gdańskim lotnisku zabawki oferuje Toys Store.


- Przebudowaliśmy i powiększyliśmy także strefy handlowe w innych obszarach terminalu: non-Schengen i land-side. Zostały one powiększone i lepiej dostosowane do potrzeb pasażerów. Szczególnie w drugim przypadku staraliśmy się stworzyć możliwie najbardziej kompleksową ofertę nie tylko dla podróżnych przylatujących albo odlatujących, ale także dla innych odwiedzających lotnisko - dodaje Kacperski.

W strefie ogólnodostępnej do dyspozycji jest kawiarnia i restauracja marki Business Shark.


W tej części dostępnych jest także kilka sklepów. Kosmetyki oraz dodatki podróżne kupić można w Aelia Beauty, a ubrania i dodatki modowe - w Emanuel Berg. Wszyscy przybywający na lotnisko mogą zrobić zakupy także w lokalach marek Relay oraz Visit Poland.


fot. Mirosław Pachowicz

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_db676 2017-11-25 21:51   
gość_db676 - Profil gość_db676
Świetnie zarządzane lotnisko z wysokimi zyskami. Z czynszów za lokale handlowe są pieniądze na dopłaty dla Wizzair oraz Ryanair. Tak na prawdę, lotniska takie jak Gdańsk więcej zarabiają na strefie handlowej niż na opłatach od linii lotniczych.
gość_1b25b 2017-11-24 22:55   
gość_1b25b - Profil gość_1b25b
A co się stało z szumnie zapowiadanym sklepem Victoria’s Secret ? "Jedyny w Trójmieście"
gość_af8c9 2017-11-24 19:41   
gość_af8c9 - Profil gość_af8c9
Sklepów przybywa ale nowych połączeń nie
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy