Amedeo będzie wynajmowało A380 na krótki czas

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
23 listopada 2017 07:00
Irlandzka firma Amedeo, właściciel ośmiu airbusów A380, chce od 2022 r. świadczyć usługi wynajmu w trybie ACMI oraz czarteru tych samolotów jako niezależny operator. To efekt braku chętnych na długoterminowy leasingu SuperJumbo.
Reklama
Amedeo zamierza w przyszłym roku złożyć wniosek o certyfikat operatora lotniczego (AOC) - zapowiedział prezes leasingodawcy Mark Lapidus w rozmowie z "Financial Times". Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem firmy, w 2022 r. będzie ona mogła już działać jako niezależna linia. Chce wtedy zacząć świadczyć usługi leasingu SuperJumbo w trybie ACMI (czyli razem z załogą, usługami utrzymania i ubezpieczeniem), przeważnie krótkoterminowego, oraz czarterować te samoloty.

Nie wiadomo, czy Amedeo będzie ubiegało się o irlandzkie AOC, czy też złoży wniosek w innym kraju.

Taka decyzja to efekt braku chętnych na zakup lub długoterminowy zakup SuperJumbo.

Amedeo jest obecnie właścicielem ośmiu airbusów A380 - sześć z nich lata w barwach Emirates, a dwa w Etihad Airways. Są to względnie młode samoloty - nawet najstarsza z tych maszyn nie ma jeszcze czterech lat. Jednak Amedeo przygotowuje się już do możliwego wycofania niektórych z tych samolotów przez przewoźników za kilka lat. Do tego irlandzka spółka oczekuje jeszcze na dostawę kolejnych 20 A380.

Ponieważ znalezienie klientów na długoterminowy leasing tych 20 maszyn jest obecnie niemal niemożliwe, bo dla linii A380 to samolot zbyt duży, Amedeo liczy na większy sukces w segmencie krótkoterminowego wynajmu i czarteru.

Poza A380 Amedeo dysponuje także trzema airbusami A350 latającymi w barwach Thai Airways oraz dwoma boeingami 777-300ER latającymi dla Emirates.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

N