Europejskie huby hamują. Wzrost o 5,5 proc. we wrześniu

17 listopada 2017 11:00
Ruch na 25 największych europejskich lotniskach wzrósł we wrześniu o 5,5 proc. w ujęciu rok do roku - wynika z Indeksu Europejskich Hubów Pasazer.com. To najsłabszy wynik w tym roku od marca.
Reklama
Dynamika na największych 25 europejskich lotniskach maleje powoli, ale nieprzerwanie od czerwca br. Wtedy ruch wzrósł o 6,6 proc., a od tego czasu co miesiąc przyrosty są nieco niższe.

We wrześniu 25 największych europejskich lotnisk odprawiło łącznie 95,3 mln pasażerów.

Największym lotniskiem nieprzerwanie jest Londyn-Heathrow, które we wrześniu odprawiło 6,93 mln podróżnych. Był to wzrost zaledwie o 2 proc. - port lotniczy nie może rozwijać się szybciej z uwagi na ograniczenia przepustowości.


Dużo szybciej rosną kolejne porty lotnicze, które zaciekle rywalizują o kolejność na podium. We wrześniu na drugim miejscu w Europie znalazło się lotnisko Schiphol w Amsterdamie, gdzie ruch wzrósł o 6,7 proc. do 6,27 mln podróżnych. Nieco wolniejszy wzrost o 5,4 proc. zanotował Frankfurt, gdzie odprawiono 6,23 mln osób. Tuż za niemieckim hubem znalazł się Paryż-CDG, który odprawił 6,2 mln osób i zanotował taki sam wzrost jak amsterdamskie lotnisko, czyli o 6,7 proc.

Mimo niemal identycznej liczby pasażerów, porty te zanotowały wyraźne różnice w liczbie operacji lotniczych. W Amsterdamie było ich aż 44,3 tys., natomiast w Paryżu-CDG - tylko 41,7 tys. To efekt tego, że do Amsterdamu lata znacznie więcej samolotów regionalnych. Większa jest też liczba operacji cargo, które nie podnoszą statystyk pasażerskich. Dla porównania w Heathrow, gdzie jest najsilniejsza presja na ograniczanie lotów małymi maszynami, operacji było tylko 40,6 tys.

To oznacza, że w Amsterdamie na jedną operację przypadało średnio 141 pasażerów, a w Londynie-Heathrow - aż 171.

Na piątym miejscu w Europie znalazł się Stambuł-Ataturk, który odbił się już po kryzysie związanym z ubiegłorocznym nieudanym zamachem stanu w Turcji. We wrześniu hub w europejskiej części największego miasta tego kraju zanotował wzrost o 6,9 proc. do 6 mln pasażerów.

Kolejne lotniska odprawiają już wyraźnie mniej pasażerów. Po zakończeniu szczytu sezonu letniego pogłębiła się różnica między portami w Madrycie (4,81 mln, wzrost o 4,3 proc.) i Barcelonie (4,64 mln, 6,4 proc.), które latem niemal się zrównały.

Jedynym lotniskiem w czołowej dziesiątce, które zanotowało stratę liczby pasażerów, był Rzym-Fiumicino. Włoski hub, osłabiany przez kłopoty Alitalii, stracił 2 proc. podróżnych i odprawił ich 3,98 mln.


Wśród lotnisk z lokat 11-25 najwyższe wzrosty zanotowały: Moskwa-Szeremietiewo (wzrost o 15,6 proc. do 3,2 mln pasażerów), Lizbona (także o 15,6 proc. do 2,58 mln) i Londyn-Stansted (o 12,6 proc. do 2,45 mln). Poza Rzymem, spadek odnotowało także lotnisko w Kopenhadze, choć był on minimalny - o 0,1 proc. do 2,67 mln.

grafika Dominik Sipinski

Indeks Europejskich Hubów Pasazer.com obejmuje 25 lotnisk na kontynencie europejskim, które odprawiły największą liczbę pasażerów w całym 2015 r. Do rankingu nie zaliczamy zatem lotnisk np. Stambuł-Sabiha Gokcen (to lotnisko wliczamy jednak do statystyk miasta Stambuł) czy w Antalyi. Ponieważ klasyfikacja jest oparta na wynikach całorocznych, oznacza to, że w niektórych miesiącach inne lotniska mogą być większe niż objęte Indeksem (dotyczy to zwłaszcza lotnisk o bardzo dużej sezonowości). Jednak dla celów porównawczych przez cały rok wliczamy te same 25 portów.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy