Czeska firma inwestycyjna przejmuje akcje Linetechu

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
15 listopada 2017 12:00
Czeska firma inwestycyjna Hartenberg Capital, powiązana z premierem tego kraju Andrzejem Babiszem, przejmuje 50 proc. akcji grupy Avia Prime, do której z kolei należą polska firma Linetech i słoweńska Adria Airways Tehnika.
Reklama
Transakcja dojdzie do skutku po zatwierdzeniu przez odpowiednie organy ochrony konkurencji.

- To inwestycja z wielkim potencjałem. Branża lotnicza dynamicznie się rozwija, a do operacji lotniczych wchodzi nowa generacja samolotów pasażerskich. Linetech i Adria są świetnie przygotowane na ten wzrost, posiadając wykwalifikowaną kadrę oraz dobrze przygotowane obiekty. Jesteśmy też przekonani, że będziemy współpracować z dotychczasowym zarządem i twórcami firmy, którzy wciąż posiadają połowę udziałów grupy. Chcemy wspierać inwestycje obydwu spółek i liczymy na ciągły, dynamiczny rozwój w następnych latach - powiedział Jozef Janov, założyciel Hartenberg Capital.

- Pozyskanie inwestora finansowego zapewni nam możliwość sfinansowania naszych kolejnych planów inwestycyjnych. Strategia nasza dalej będzie koncentrowała się w obszarze MRO - dodaje Krzysztof Pietkun, przewodniczący rady nadzorczej Avia Prime.

Linetech to firma z branży MRO, czyli utrzymania, naprawy i przebudowy, zapewniająca obsługę techniczną liniową i hangarową statków powietrznych. Firma działa w hangarach w Katowicach i Rzeszowie o całkowitej powierzchni 17,5 tys. m kw.. Jednocześnie jest w stanie obsługiwać 10 slotów dla samolotów typu C, jak np. boeing 737 czy airbus A320). Obsługa liniowa samolotów, czyli niewymagająca hangarowania, odbywa się na siedmiu lotniskach w Polsce oraz sezonowo także w innych częściach Europy, zależnie od potrzeb klientów.


Siostrzana spółka Adria Airways Tehnika zapewnia ten sam zakres usług, specjalizując się w samolotach wąskokadłubowych produkowanych przez Airbusa i Bombardiera, dla którego firma jest jedynym europejskim autoryzowanym serwisem odrzutowców. Siedziba firmy znajduje się w Ljubljanie, a w posiadanych hangarach o powierzchni ok. 7 tys. m kw. jednocześnie może być obsługiwanych pięć maszyn typu C. Adria Airways Tehnika powstała w latach 60-tych i jest jednym z najdłużej działających firm MRO w regionie. W 2015 r. firmę przejął Linetech, tworząc później Grupę Avia Prime.

Łącznie Avia Prime zatrudnia ponad 700 najwyższej klasy specjalistów i mechaników, a od 2002 r. przeprowadziła 1750 ciężkich przeglądów, inspekcji lub napraw, głównie airbusów z rodziny A320, boeingów z rodziny 737, embraerów i odrzutowych bombardierów. Większość dostępnych hangarów została wybudowana w ciągu kilku ostatnich lat, łącznie z nowoczesnym hangarem w Rzeszowie, zdolnym pomieścić największe samoloty pasażerskie, np. boeinga 777. W portfelu klientów grupy znajdują się między innymi: Swiss, Lufthansa, EasyJet, Wizz Air, Enter Air, Travel Service, Volotea i wiele innych.

- Doświadczenie finansowe naszych partnerów to wsparcie dla naszej ambitnej wizji rozwoju. Już niedługo zaczniemy serwisować najnowsze generacje samolotów jak boeing 737 MAX, airbus A320neo, boeing 787 Dreamliner i airbus A350. Obecnie zwiększamy nasze możliwości obsługowe budując nowe hangary i ciągle rekrutując kolejnych, wykwalifikowanych pracowników - dodał Piotr Kaczor, prezes i współtwórca Avia Prime.

Hartenberg Capital to firma inwestycyjna związana z jednym z najbogatszych Czechów, obecnym premierem i byłym ministrem finansów tego kraju, Andrzejem Babiszem. W Polsce do firmy należy już GoodFood, producent ryżu i płatków śniadaniowych. Hartenberg inwestuje też w biotechnologie i nieruchomości.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklamadorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy