×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Warszawa utrzymuje pozycję w europejskim rankingu wzrostów


Warszawskie Lotnisko Chopina było czwartym dużym portem w Europie pod względem dynamiki wzrostów zarówno w całym III kwartale, jak i w samym wrześniu - podała organizacja ACI Europe. Wśród portów kontynentalnych Warszawa ma drugie miejsce.


Zgodnie z danymi branżowej organizacji lotnisk ACI Europe, w całym III kwartale ruch lotniczy w Europie wzrósł o 9 proc. czyli nieco wolniej niż w II kwartale (10,6 proc.). Dynamikę napędzały rynki pozaunijne (wzrost o 15 proc.), poczas gdy porty lotnicze we wspólnocie rozwijały się znacznie wolniej (o 7,4 proc.).

Dane te przekładają się na wyniki poszczególnych lotnisk. Dwa najszybciej rosnące porty lotnicze spośród odprawiających ponad 5 mln pasażerów rocznie były w Turcji: Antalya (56,5 proc.) i Ankara (33,8 proc.). Jednak kolejne miejsce zajęły już porty lotnicze w Unii: Neapol (27,5 proc.) i Warszawa (24,2 proc.).

Pozaunijną dynamikę poza Turcją (łączny wzrost o 20,4 proc.) napędzały także Islandia (22,1 proc.), Ukraina (19,3 proc.) i Rosja (15 proc.). Wzrosty o ponad 20 proc. zanotowały także mniejsze Gruzja, Albania i Mołdawia. 

Z kolei w obrębie Unii Europejskiej w III kwartale najszybciej rosły Estonia (21,2 proc.), Luksemburg (20,9 proc.), Polska i Rumunia (po 20,4 proc.). Słowenia zanotowała wzrost o 19,8 proc., a Słowacja i Czechy - o po 17,1 proc. Spośród dużych państw w Europie Zachodniej najszybciej, o 14,8 proc., rośnie ruch w Portugalii. 

Zgodnie z danymi ACI Europe, największe lotniska, odprawiające rocznie ponad 25 mln pasażerów, zanotowały w III kwartale średni wzrost o 5,5 proc. Liderami wzrostu w tej grupie były: Moskwa-Szeremietiewo (19,5 proc.) i Stambuł-Ataturk (11,7 proc.). 

Mniejsze porty, odprawiające od 10 do 25 mln pasażerów rocznie, zanotowały wzrost o 13,3 proc., a te o ruchu od 5 do 10 mln podróżnych - o 10 proc. W pierwszej z tych grup liderami były porty Antalyi, Ankarze i Warszawie, natomiast w drugiej w Neapolu, Keflaviku i Kijowie-Boryspolu (po 18,8 proc.). 

Najmniejsze porty zanotowały wzrost przeciętnie o 10,9 proc.

Ruch cargo w Europie wzrósł w III kwartale o 9,5 proc., a liczba operacji lotniczych o 4,4 proc. 

W samym wrześniu najszbyciej rosły lotniska w Antalyi (49,8 proc.), Ankarze (29,2 proc.), Neapolu (27,9 proc.), Warszawie (24 proc.) i Keflaviku (23,9 proc.). 


Reklama


Booking.com
gość_e952f - Profil
gość_e952f
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie