Norwegian nadal nie ma zgody na loty transsyberyjskie

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
14 listopada 2017 12:50
1 komentarz
Podczas międzyrządowych rozmów norwesko-rosyjskich nie udało się rozwiązać kwestii dostępu do tras nad Syberią dla Norwegiana - informuje ch-aviation.com. To oznacza, że linia musi nadal latać do Azji okrężną trasą.
Reklama

Obecna międzyrządowa umowa norwesko-rosyjska z 1956 r. daje wyłączność dostępu do tras transsyberyjskich linii SAS. Nad Rosją nie obowiązuje otwarte niebo - każda nowa linia musi uzyskać desygnację rządową do obsługi tras nad Syberią, a potem jeszcze wynegocjować odpowiednią liczbę zezwoleń i zapłacić za te prawa. Wpływy z tego tytułu są w dużej mierze przekazywane do kasy Aerofłotu.

Nad Syberią wiodą najkrótsze trasy z Europy do Azji Wschodniej.

Norwegian obecnie lata z Oslo, Kopenhagi i Sztokholmu do Bangkoku, jednak musi omijać Syberię. W przypadku lotów do Tajlandii jest to możliwe, choć wiąże się z niewielkim nadłożeniem trasy. Jednak w przypadku połączeń do Chin, Japonii czy Korei konieczność omijania Syberii w praktyce uniemożliwia rentowne wykonywanie tych operacji.

Norwegian boryka się z podobnymi problemami w Hiszpanii - zgodnie z pochodzącą z czasów ZSRR umową, loty transsyberyjskie mogą być wykonywane jedynie z Madrytu. Tymczasem norweski przewoźnik chciałby latać na Daleki Wschód z Barcelony.
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_ec29c 2017-11-15 11:39   
gość_ec29c - Profil gość_ec29c
Aeroflot nie ma żadnego interesu by wpuszczać zbyt wielu konkurentów na ten rynek. I za każde zezwolenie oczkuje czegoś dla siebie. A do Barcelony lata 3-4 razy dziennie.

Ciekawe jak wyglądają negocjacje w sprawie codziennych lotów z Warszawy do Seulu?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama