×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


PAŻP oficjalnie uznaje DroneRadar


Po roku testów Polska Agencja Żeglugi Powietrznej oficjalnie uznała DroneRada za aplikację, którą można wykorzystywać w celu poprawy bezpieczeństwa korzystania z dronów. Współpraca producenta i agencji będzie kontynuowana.


Aplikacja DroneRadar jest prostym w użyciu, uniwersalnym i łatwo dostępnym narzędziem służącym do orientacji w przestrzeni powietrznej. W wersji podstawowej jest bezpłatna. 

Aplikacja po integracji z systemami PAŻp umożliwia analizę pełnej sytuacji aeronautycznej, uwzględniającej dane z AIP Polska, planu użytkowania przestrzeni powietrznej i informacji NOTAM oraz ilustruję za pomocą trzech intuicyjnych świateł, czy w danym miejscu i czasie można wykonywać loty dronami. Do tego daje też możliwość dwukierunkowej, niewerbalnej komunikacji pomiędzy służbą ruchu lotniczego a operatorem drona, zapewniającą wymianę informacji o udzielonych  zgodach bądź ich modyfikacjach.

Trzecia funkcja to automatyczna, również dwukierunkowa obsługa sytuacji awaryjnych, w których służba ruchu lotniczego może poinformować o natychmiastowym nakazie lądowania z uwagi np. na sytuację ruchową (jak lecący śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego). Operator może też zgłosić utratę kontroli nad dronem, rysując zdalnie wirtualny obszar prawdopodobnej lokalizacji drona. Informacja ta trafia w sposób elektroniczny do służb PAŻP.

Informacje prezentowane są w taki sposób, że może je odczytać każdy użytkownik, nawet zupełnie nieumiejący czytać danych aeronautycznych. Niewymagana jest też znajomość przepisów lotniczych. Użytkownicy aplikacji mają możliwość dobrowolnego zgłaszania swoich lotów, stając się tym samym widocznym dla wybranych służb ruchu lotniczego.

W ramach prowadzonych testów Polska Agencja Żeglugi Powietrznej uzyskała dostęp do panelu administratora systemu DroneRadar na wieżach lotnisk w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu oraz Łodzi, zapewniając tym samym kontrolerom sprawujących w przestrzeniach CTR służbę kontroli ruchu lotniczego, możliwość zobrazowania rejonu lotów dronów. Taki sam dostęp do aplikacji dostępny jest dla informatorów FIS w sektorach FIS Warszawa oraz Olsztyn. Aktualnie trwają prace nad wdrożeniem aplikacji w całej Polsce.

Z aplikacji, w dobrą pogodę, dziennie korzysta około 1100 unikalnych użytkowników. W miesiącu, zaś, przestrzeń powietrzna sprawdzana jest około 60 000 razy. Liczba fakultatywnych zgłoszeń lotów cały czas rośnie i dochodzi do 200 dziennie. Korzystanie z aplikacji DroneRadar nie zwalnia z obowiązku uzyskania wcześniejszej zgody na lot w wybranych segmentach przestrzeni powietrznej, np. w obszarach kontrolowanych lotnisk.


Reklama


Booking.com
gość_18def - Profil
gość_18def
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie