PAŻP oficjalnie uznaje DroneRadar

14 listopada 2017 07:00
Po roku testów Polska Agencja Żeglugi Powietrznej oficjalnie uznała DroneRada za aplikację, którą można wykorzystywać w celu poprawy bezpieczeństwa korzystania z dronów. Współpraca producenta i agencji będzie kontynuowana.
Reklama
Aplikacja DroneRadar jest prostym w użyciu, uniwersalnym i łatwo dostępnym narzędziem służącym do orientacji w przestrzeni powietrznej. W wersji podstawowej jest bezpłatna.

Aplikacja po integracji z systemami PAŻp umożliwia analizę pełnej sytuacji aeronautycznej, uwzględniającej dane z AIP Polska, planu użytkowania przestrzeni powietrznej i informacji NOTAM oraz ilustruję za pomocą trzech intuicyjnych świateł, czy w danym miejscu i czasie można wykonywać loty dronami. Do tego daje też możliwość dwukierunkowej, niewerbalnej komunikacji pomiędzy służbą ruchu lotniczego a operatorem drona, zapewniającą wymianę informacji o udzielonych zgodach bądź ich modyfikacjach.

Trzecia funkcja to automatyczna, również dwukierunkowa obsługa sytuacji awaryjnych, w których służba ruchu lotniczego może poinformować o natychmiastowym nakazie lądowania z uwagi np. na sytuację ruchową (jak lecący śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego). Operator może też zgłosić utratę kontroli nad dronem, rysując zdalnie wirtualny obszar prawdopodobnej lokalizacji drona. Informacja ta trafia w sposób elektroniczny do służb PAŻP.

Informacje prezentowane są w taki sposób, że może je odczytać każdy użytkownik, nawet zupełnie nieumiejący czytać danych aeronautycznych. Niewymagana jest też znajomość przepisów lotniczych. Użytkownicy aplikacji mają możliwość dobrowolnego zgłaszania swoich lotów, stając się tym samym widocznym dla wybranych służb ruchu lotniczego.

W ramach prowadzonych testów Polska Agencja Żeglugi Powietrznej uzyskała dostęp do panelu administratora systemu DroneRadar na wieżach lotnisk w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu oraz Łodzi, zapewniając tym samym kontrolerom sprawujących w przestrzeniach CTR służbę kontroli ruchu lotniczego, możliwość zobrazowania rejonu lotów dronów. Taki sam dostęp do aplikacji dostępny jest dla informatorów FIS w sektorach FIS Warszawa oraz Olsztyn. Aktualnie trwają prace nad wdrożeniem aplikacji w całej Polsce.

Z aplikacji, w dobrą pogodę, dziennie korzysta około 1100 unikalnych użytkowników. W miesiącu, zaś, przestrzeń powietrzna sprawdzana jest około 60 000 razy. Liczba fakultatywnych zgłoszeń lotów cały czas rośnie i dochodzi do 200 dziennie. Korzystanie z aplikacji DroneRadar nie zwalnia z obowiązku uzyskania wcześniejszej zgody na lot w wybranych segmentach przestrzeni powietrznej, np. w obszarach kontrolowanych lotnisk.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy