Polska poprawia cyberbezpieczeństwo lotnictwa

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
10 listopada 2017 14:00
Urząd Lotnictwa Cywilnego w porozumieniu z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa oraz Ministerstwem Cyfryzacji podjął działania na rzecz stworzenia Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego (CSIRT) w branży lotniczej.
Reklama

- Powołujemy Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego w branży lotniczej. Jego zadaniem będzie szybkie reagowanie na zagrożenia płynące z cyberprzestrzeni. To jeden z pierwszych tego rodzaju zespołów lotniczych w Europie - powiedział wiceminister Marek Chodkiewicz, odpowiedzialny w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa za transport lotniczy, podczas międzynarodowej konferencji "Cyberbezpieczeństwo w transporcie lotniczym" w Krakowie.

- Obecnie mamy już wypracowaną wizję i koncepcje działań związanych z cyberbezpieczeństwem w lotnictwie. Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego w branży lotniczej będzie jednym z pierwszych tego rodzaju podmiotów w Europie oraz w administracji publicznej w Polsce. Jestem przekonany, że jego powstanie przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa w lotnictwie - powiedział prezes ULC, Piotr Samson.

Lotnictwo w szybkim tempie staje się coraz bardziej cyfrowe, co jest korzystne dla rozwoju transportu i wygody pasażerów. Zdaniem ekspertów rosnąca zależność lotnictwa od systemów informatycznych oraz duża ilość zgromadzonych danych o pasażerach powoduje, że sektor lotniczy może stać się celem ataków hakerskich. Organizacje i podmioty rynku lotniczego stają się coraz bardziej połączonym cyfrowo ekosystemem i w coraz większym stopniu polegają na technologii. W konsekwencji, rośnie liczba dokonywanych ataków - według uśrednionych statystyk roczna stopa wzrostu incydentów wynosi ok. 30 proc. w skali globalnej.

- Nie tylko sektor bankowy, energetyczny czy telekomunikacyjny jest narażony na cyberataki. Lotnictwo także, dlatego konieczne jest pilne stworzenie warunków dla bezpiecznego rozwoju sektora w nowej cyfrowej rzeczywistości - powiedział Samson. Dodał, że przy tworzeniu lotniczego CSIRT urząd będzie ściśle współpracować z Narodowym Centrum Cyberbezpieczeństwa (NC Cyber).

Zależność lotnictwa od cybertechnologii rośnie ze względu na m.in. prężny rozwój bezzałogowych statków powietrznych i ich potencjalne możliwości komercyjnego wykorzystania, rozwiązania typu Remote Tower Control (zdalne wieże kontroli lotów) czy informacje o prototypach bezpilotażowych pasażerskich statków powietrznych. Do tego coraz więcej samolotów jest wyposażonych w sieci Wi-Fi, a na lotniskach technologie zdalne i cyfrowe stają się codziennością. To wszystko ułatwia podróż i podnosi jej komfort oraz stwarza nowe możliwości, ale równocześnie błyskawicznie rozszerza liczbę potencjalnych punktów, w których może dojść do ataku.

Prezes ULC podczas konferencji prasowej podpisał również porozumienie z Europejską Agencją Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) dotyczące testowania w Polsce europejskiego programu pilotażowego związanego z cyberbezpieczeństwem w sektorze lotniczym. Zaproszenie przez EASA do współpracy Polski oznacza, że działania ULC na rzecz cyberbezpieczeństwa w sektorze lotniczym są dostrzegane oraz doceniane nie tylko w kraju, ale także za granicą.

- Chcemy być w pełni gotowi do prowadzenia skoordynowanych działań służących zapobieganiu, wykrywaniu, zwalczaniu oraz minimalizacji skutków incydentów naruszających bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych, istotnych dla funkcjonowania państwa, również w obszarze transportu lotniczego. Jest to niezbędne do wzmacniania zdolności państwa do przeciwdziałania cyberzagrożeniom, a także budowania kompetencji w zakresie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni - dodał Marek Chodkiewicz.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama