Hotele rezygnują z pokoi dla palących gości

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
09 listopada 2017 12:00
Rośnie liczba hoteli, w których obowiązuje całkowity zakaz palenia. W tych hotelach, w których wolno palić, liczba pokoi dla palących gości ulega systematycznemu zmniejszeniu - informuje American Hotel and Lodging Association.
Reklama
Jak informuje najnowszy raport American Hotel and Lodging Association, z hoteli masowo znikają pokoje dla palących gości. Jeszcze kilka lat temu podczas zameldowania goście hotelowi byli pytani, czy życzą sobie pokój dla palących czy niepalących. Obecnie większość hoteli nie oferuje możliwości zatrzymania się w pokoju dla palaczy - w 2008 r. całkowity zakaz palenia obowiązywał w 38 proc. hoteli a w 2016 r. już w 85 proc. hoteli. Co więcej, w hotelach w których wciąż istnieje możliwość rezerwacji pokoju dla osób palących, podaż tych pokoi ulega ciągłemu zmniejszeniu - w ciągu ostatniej dekady udział pokoi dla niepalących wzrósł z 74 do 97 proc.

Najbardziej nieprzyjazne dla palaczy są hotele luksusowe - aż 97 proc. z nich nie posiada pokoi dla palących gości. Jedynie w hotelach jednogwiazdkowych, wciąż więcej jest pokoi w których można palić, informuje raport. Podróżni, którzy palą mają większe szanse na to by znaleźć pokój dla siebie w mniejszych oraz w starszych hotelach.


Goście, którzy nie palą, powinni unikać hoteli w których istnieją pokoje dla osób palących, gdyż nawet gdy zatrzymają się w pokojach dla osób niepalących, to wciąż narażeni są na palenie pasywne. Badania z 2013 r. wykazały, że w takich pokojach poziom skażenia związkami występującymi w papierosach jest pięciokrotnie wyższy niż w pokojach hotelowych hoteli, gdzie obowiązuje całkowity zakaz palenia, a poziom skażenia powierzchniowego, takiego jak popiół tytoniowy, jest 25 razy wyższy.

- Palacze pozostawiają za sobą ślady, których nie są w stanie skontrolować. Rezerwuary fizyczne, takie jak w tekstyliach, pościeli, wykładzinach czy tynkach są bardzo głęboki, i nie da się po prostu usunąć tych śladów - tłumaczy Georg E. Matt, główny autor opracowania.

Obecnie w Stanach Zjednoczonych obowiązuje zakaz palenia we wszystkich pokojach hoteli należących do Marriott International a także lifestylowych jak i tradycyjnych marek hoteli Grupy Wyndham Hotel. Dwie nowe marki w portfolio Grupy Hilton, Canopy oraz Tru wprowadziły zakaz palenia we wszystkich placówkach na świecie.

Jak informuje raport, nieco lepsza sytuacja dla palaczy obowiązuje w hotelach poza Stanami Zjednoczonymi, jednak trend do wyeliminowania palenia z hoteli widoczny jest także w Europie.

fot. Tomasz Śniedziewski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama