Otwarto lotnisko na Wyspie Św. Heleny

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
07 listopada 2017 14:25
14 października 2017 r. miała miejsce historyczne lądowanie pierwszego rejsowego samolotu pasażerskiego na Wyspie Św. Heleny. Lotnisko to, wybudowane za 285,5 mln funtów brytyjskich ukończono już w 2015 r. Jednak na pierwszych pasażerów musiało czekać jeszcze dwa lata.
Reklama

Tak wielkie opóźnienie wynikało z problemów operacyjnych, które powodowane były niekorzystnymi warunkami cyrkulacyjnymi powietrza. Wiejące tutaj wiatry uniemożliwiały bowiem lądowanie większych maszyn. W końcu, po przeprowadzeniu szeregu testów oraz wydaniu specjalnych wytycznych pozwolono na operacje, ale mniejszych samolotów niż pierwotnie zakładano.


Jak dotąd Wyspa Św. Heleny - znana przede wszystkim jako miejsce zesłania Napoleona - pozostawała niemal odcięta od świata. Stanowiąca brytyjskie terytorium zamorskie, była raz w miesiącu odwiedzana przez statek pocztowy RMS St. Helena. Jej położenie - 1,9 tys. km od Afryki i 1,8 tys. km od Ameryki Południowej - sprawiało że podróż na kontynent afrykański drogą morską trwała nawet tydzień. To znacznie utrudniało rozwój turystyki oraz życie nielicznej ok. 4,5-tysięcznej populacji wyspy.

Z otwarciem lotniska wielkie nadzieje wiąże lokalna korporacja St. Helena Leisure Corporation, która chce wybudować tutaj luksusowe hotele i pola golfowe.


Loty oferowane są raz w tygodniu - w soboty - przez południowoafrykańską linię Airlink. Operacje wykonywane są przy pomocy embaera E190 mogącego zabrać na pokład do 98 osób. Samolot startuje z Johannesburga i ma przewidziane międzylądowanie w Windhuk w Namibii. Cena przelotu to ok. 1 tys. funtów brytyjskich. Wcześniej lotnisko obsługiwało okazjonalne rejsy (m.in. British Airways).

fot. (tekst): SHG (mat. prasowe), David Stanley (flickr.com, CC)
Reklama
W tym temacie przeczytasz
Brak wiadomości
Pasazer.com na Facebooku
...wczytuję...

Ostatnie komentarze

 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama