Qatar kupił udziały w Cathay Pacific

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
07 listopada 2017 07:20
Linie Qatar Airways odkupiły 9,61 proc. akcji przewoźnika Cathay Pacific z Hongkongu od firmy Kingboard Chemical. To pierwsza inwestycja bliskowschodniego przewoźnika w Azji Wschodniej.
Reklama

Dzięki transakcji Qatar Airways stały się trzecim co do wielkości udziałów akcjonariuszem Cathay Pacific. Większe pakiety akcji mają Swire Capital i Air China - odpowiednio 45 i 30 proc.

Qatar Airways zapłaciły za udziały w przewoźniku z Hongkongu równowartość 662 mln dolarów. Firma Kingboard Chemical zarobiła na czysto ponad 100 mln dolarów w porównaniu z kosztem pozyskania akcji.

Choć Cathay Pacific jest w trakcie realizacji trzyletniego, rozpoczętego 1 stycznia br. planu restrukturyzacji, niezbędnego by poprawić sytuację finansową linii, to analitycy zwracają uwagę na duży potencjał biznesowy transakcji. Powinna ona ułatwić Qatar Airways czerpanie zysków z rosnącego rynku chińskiego, który pozostaje mocno regulowany dla przewoźników zagranicznych. Przejęcie akcji oddala możliwość połączenia Cathay Pacific i Air China, o czym spekulowano od jakiegoś czasu.

W 2016 r. linia z Hongkongu straciła 575 mln dolarów hongkońskich (ok. 270 mln zł), przewożąc ponad 34,3 mln pasażerów.

Qatar Airways jest także właścicielem 49 proc. akcji włoskiej Meridiany oraz 20 proc. akcji koncernu International Airlines Group, w skład którego wchodzą linie British Airways, Iberia, Vueling i Aer Lingus.
Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama