×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Qatar kupił udziały w Cathay Pacific


Linie Qatar Airways odkupiły 9,61 proc. akcji przewoźnika Cathay Pacific z Hongkongu od firmy Kingboard Chemical. To pierwsza inwestycja bliskowschodniego przewoźnika w Azji Wschodniej.Dzięki transakcji Qatar Airways stały się trzecim co do wielkości udziałów akcjonariuszem Cathay Pacific. Większe pakiety akcji mają Swire Capital i Air China - odpowiednio 45 i 30 proc. 

Qatar Airways zapłaciły za udziały w przewoźniku z Hongkongu równowartość 662 mln dolarów. Firma Kingboard Chemical zarobiła na czysto ponad 100 mln dolarów w porównaniu z kosztem pozyskania akcji. 

Choć Cathay Pacific jest w trakcie realizacji trzyletniego, rozpoczętego 1 stycznia br. planu restrukturyzacji, niezbędnego by poprawić sytuację finansową linii, to analitycy zwracają uwagę na duży potencjał biznesowy transakcji. Powinna ona ułatwić Qatar Airways czerpanie zysków z rosnącego rynku chińskiego, który pozostaje mocno regulowany dla przewoźników zagranicznych. Przejęcie akcji oddala możliwość połączenia Cathay Pacific i Air China, o czym spekulowano od jakiegoś czasu. 

W 2016 r. linia z Hongkongu straciła 575 mln dolarów hongkońskich (ok. 270 mln zł), przewożąc ponad 34,3 mln pasażerów.

Qatar Airways jest także właścicielem 49 proc. akcji włoskiej Meridiany oraz 20 proc. akcji koncernu International Airlines Group, w skład którego wchodzą linie British Airways, Iberia, Vueling i Aer Lingus.gość_43aba - Profil
gość_43aba
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie