Słowacja chce mieć narodową linię

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
06 listopada 2017 07:00
Słowacki rząd rozważa powołanie nowej linii lotniczej, która obsługiwałaby przede wszystkim rynek krajowy. Przewoźnik miałby dysponować zaledwie jednym lub dwoma maszynami.
Reklama
Premier Słowacji Robert Fico potwierdził, że jego centro-prawicowy rząd pracuje nad takim projektem. Inicjatorem jest Słowacka Partia Narodowa, jeden z członków rządzącej koalicji, a praktyczną stroną przedsięwzięcia zajmuje się minister transportu Arpad Ersek.

Według Fico, nowa linia miałaby dysponować jednym lub dwoma samolotami i latać na początek jedynie na trasie Bratysława-Poprad-Koszyce.

Fico nie ujawnił, kiedy linia może powstać. Wiadomo jednak, że nie będzie finansowana bezpośrednio z budżetu państwa, bo mogłoby to zostać uznane za nielegalną pomoc publiczną. W zamian Fico liczy, że środki na działalność przewoźnika przeznaczą władze regionalne w miastach, do których miałaby latać.

Słowacja nie ma przewoźnika narodowego od 2007 r., gdy upadła linia Slovak Airlines. W 2009 r. zbankrutowała prywatna niskokosztowa linia SkyEurope, a w 2010 r. - Air Slovakia. Obecnie około trzech czwartych udziału w słowackim rynku mają Ryanair i Wizz Air.

Jedyną obsługiwaną trasą krajową są loty z Bratysławy do Koszyc, które osiem razy tygodniowo wykonują linie Czech Airlines.
Podobne artykuły
Brak wiadomości
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

N