Radom chce przejąć loty cargo z Lotniska Chopina

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
02 listopada 2017 13:00
18 komentarzy
Władze portu lotniczego w Radomiu chcą przejąć loty cargo z Warszawy po wprowadzeniu na Lotnisku Chopina zakazu nocnych operacji. Warunkiem jest wcześniejsza rozbudowa radomskiego lotniska, na którą władze portu poszukują inwestora - informuje wnp.pl.
Reklama

Władze radomskiego lotniska zakładają, że po planowanym wprowadzeniu ciszy nocnej na Lotnisku Chopina od końca marca 2018 r., linie cargo będą skłonne przenieść się tam, gdzie będą mogły latać przez całą dobę.

Jednak aby było to możliwe, konieczna jest rozbudowa radomskiego lotniska, m.in. wydłużenie istniejącej drogi startowej oraz rozbudowa płyty postojowej. Wartość inwestycji, dzięki której port lotniczy byłby w stanie przyjąć i obsługiwać większe samoloty, szacowana jest na około 130 mln złotych, czyli o 40 mln więcej niż do tej pory zainwestowało miasto w budowę lotniska. Obecnie miasto poszukuje inwestora, który gotowy byłby podjąć się tej inwestycji. Rozmowy prowadzone są między innymi z Portami Lotniczymi, zarządcą i właścicielem Lotniska Chopina.

Droga startowa w Radomiu ma obecnie 2000 metrów i wymaga wydłużenia o co najmniej kilkaset metrów. Płytę postojową należy w praktyce zbudować od nowa, bo obecna jest w stanie pomieścić tylko dwa samoloty: jeden wielkości boeinga 737, a drugi turbośmigłowy.

Plany Radomia nie uwzględniają jednak tego, że na warszawskim Lotnisku Chopina odbywa się jedynie kilka lotów dziennie typu all cargo, a zdecydowana większość ładunków przewożona jest samolotami pasażerskimi. Co więcej, nieliczne loty cargo i tak odbywają się w porze dziennej z uwagi na ograniczenia hałasowe w Warszawie. Kurierzy mają też w Warszawie własne terminale logistyczne, bez których ich loty nie mają sensu. Dlatego ich przenosiny do Radomia są bardzo wątpliwe.

Radom planuje jednak także powrót operacji pasażerskich. Ostatnim lotem do Radomia było połączenie z Gdańska obsłużone 29 października przez linię lotniczą Sprint Air. Jednak jak zapewniają pracownicy lotniska, dobiegają końca negocjacje z nowym przewoźnikiem zainteresowanym lotami z Radomia i już niedługo lotnisko w Radomiu przedstawi jego nazwę oraz siatkę połączeń.

- Priorytetem dla Portu Lotniczego Radom jest znaczące zwiększenie liczby pasażerów poprzez obsługę większych niż dotychczas samolotów. Radomskie lotnisko chce sprostać w ten sposób ogromnemu zainteresowaniu podniebnymi podróżami mieszkańców Mazowsza i województwa świętokrzyskiego - powiedział Kajetan Orzeł, rzecznik prasowy lotniska w Radomiu, w rozmowie z wnp.pl.


fot. Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
lysypiotr76 2017-11-04 12:54   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Możliwe że to właśnie LOT zacznie latać z Radomia. Oczywiście to będzie decyzja polityczna a nie ekonomiczna. Ale dzięki temu PPL będzie mogło uzasadnić sens wielomilionowych inwestycji w radomskie lotnisko. Ciekawe jednak co dalej. Załóżmy że CPK powstanie, a wtedy czartery i cargo przeniosą się na nowe lotnisko. Modlin zostaje jako lepiej skomunikowane ze stolicą ( możliwe że już będzie do tego czasu linia kolejowa ) więc.....więc inwestycje w Radom to pieniądze wyrzucone w błoto.
gość_2ae77 2017-11-03 08:04   
gość_2ae77 - Profil gość_2ae77
Czego chcecie brzydka kobieta wszystkiego się czepi, nawet wtedy gdy wie, że jej nie wyjdzie.
gość_70e2f 2017-11-03 07:46   
gość_70e2f - Profil gość_70e2f
Włosi wybudowali ale mam wrażenie ża nie jest użytkowany.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama