Raport: Zimą o 17,6 proc. więcej miejsc niż rok temu

Anna Żuchlińska - Profil Anna Żuchlińska
29 października 2017 16:00
12 komentarzy
Linie lotnicze zaoferują w rozpoczynającym się dziś (29.10) sezonie zimowym 64,8 tys. połączeń z Polski, na których łącznie dostępnych będzie 8,95 mln miejsc. To o 17,6 proc. więcej niż rok temu.
Reklama
W porównaniu z sezonem letnim 2017 r. najwięcej nowych tras uruchomią Ryanair (43) i Wizz Air (10), jednak równocześnie linie te zamkną odpowiednio 38 i 11 tras, które obsługiwały latem 2017 r. LOT uruchomi tylko jedną nową trasę, ale zamknie aż pięć rejsów sezonowych z Warszawy. Najbardziej powiększy się siatka połączeń z Poznania (siedem nowych połączeń netto), Krakowa (pięć) oraz Wrocławia (cztery). W kraju pojawi się jedna całkowicie nowa linia lotnicza - Ural Airlines latające z Moskwy do Warszawy.


Letni rozkład lotów wejdzie w życie 25 marca 2018 r.

Warszawa

Na początku grudnia linie lotnicze LOT uruchomią rejsy z lotniska Chopina do Berlina. Na grudzień linie lotnicze Ural Airlines zapowiedziały uruchomienie połączenie z warszawskiego lotniska do Moskwy. Cztery nowe trasy w porównaniu z sezonem letnim uruchomi Wizz Air: do Grenoble, Turynu, Ejlatu-Ovdy i Werony.

Qatar Airways zwiększy częstotliwość rejsów na trasie z Warszawy do Dohy do dwóch dziennie. Dwa razy dziennie będzie można również polecieć liniami airBaltic z lotniska Chopina do Rygi.

Ryanair zamknie trasy krajowe do Wrocławia i Gdańska, a Wizz Air sezonowe połączenia do Alghero, Alicante, Burgas, Korfu i Splitu. Także LOT zamknie połączenia sezonowe do Puli, Splitu, Połągi, Podgoricy i Zadaru

Kraków

Sezon zimowy w Krakowie zapowiada się imponująco: Ryanair uruchomi z krakowskiego lotniska aż 15 nowych tras. Siatka połączeń irlandzkiego przewoźnika z Krakowa wzbogaci się w porównaniu z sezonem letnim o Ateny, Barcelonę, Berlin-Schonefeld, Ejlat-Ovdę, Glasgow, Goteborg, Lizbonę, Malmo, Marrakesz, Marsylię, Neapol, Norymbergę, Pragę, Sewillę oraz Tel Awiw. Zimą polecimy także na nowej trasie Jet2.com do Birmingham.


Częściej realizowane będą loty Lufthansą do Frankfurtu oraz KLM do Amsterdamu. Linie lotnicze Eurowings zastapią airberlin na trasie z Krakowa do Berlina.

Skasowane zostaną połączenia Eurowings do Stuttgartu, Aegean Airlines do Aten, Ryanaira do Chanii, Lourdes, Pafos, Palma de Mallorca, Pescary, Lamezii Terme i Trapani, Iberii do Madrytu oraz Vuelinga do Barcelony.

Gdańsk

W sezonie zimowym Ryanair uruchomi z Gdańska nowe połączenia do Tel Awiwu, Ejlatu-Ovdy, Aarhus, ponownie polecimy również do Wrocławia. Wizz Air zaoferuje pasażerom loty na nowych trasach do Wilna, Lizbony oraz Tromso.


Częściej polecimy liniami KLM z Gdańska do Amsterdamu.

Ryanair zamknie na zimę trasy do Alicante, Neapolu, Newcastle, Pizy oraz Warszawy.

Katowice

Wizz Air uruchomi w sezonie zimowym nowe połączenie z Katowic do Agadiru w Maroku oraz do Ejlatu-Ovdy w Izraelu. Ryanair zaoferuje pasażerom bezpośrednie loty z katowickiego lotniska do Aten, Edynburga oraz Mediolanu-Malpensy.

Skasowane zostaną natomiast trasy Ryanaira do Korfu, Chanii i Hamburga, Ellinaira do Heraklionu oraz Wizz Aira do Alghero, Belfastu, Burgas, Kutaisi, Splitu,

Modlin

Zimą polecimy liniami Ryanair z Modlina do Karlsruhe-Baden, Memmingen, Sewilli, Wenecji-Treviso oraz Ejlatu-Ovdy. Przewoźnik zamknie natomiast sezonowe rejsy do Cagliari, Korfu, Chanii, Faro, Pizy, Salonik i Trapani.

Wrocław

Wrocław zyska bezpośrednie połączenie ze Szwajcarią - linie lotnicze Swiss będą oferowały trzy rejsy tygodniowo do Zurychu. W sezonie zimowym Ryanair uruchomi loty z wrocławskiego lotniska do Tel Awiwu, Brukseli-Charleroi, Oslo-Torp, Neapolu, Palermo, Leeds-Bradford, Edynburga oraz Gdańska. Wizz Air zaoferuje pasażerom rejsy z Wrocławia do Agadiru.


Częściej polecimy Lufthansą z Wrocławia do Frankfurtu.

Skasowane zostaną połączenia Ryanair do Warszawy, Alicante, Chanii, Girony, Palma de Mallorca oraz Wenecji-Treviso.

Poznań

Zimą polecimy liniami Ryanair z Poznania na nowych trasach do Tel Awiwu, Ejlatu-Ovdy, Castellon, Billund, Oslo-Torp, Aten oraz Madrytu. Przewoźnik uruchamia w Poznaniu nową bazę. Lufthansa zwiększy częstotliwość lotów z poznańskiego lotniska do Frankfurtu.

Rzeszów

Nowością w sezonie zimowym będzie połączenie do Szkocji - linie lotnicze Ryanair będą oferowały pasażerom rejsy z rzeszowskiego lotniska do Glasgow-Prestwick. Przewoźnik zamknie natomiast połączenia na Korfu i do Berlina-Schonefeld.

Łódź

Bez zmian w Łodzi - w sezonie zimowym będzie można polecieć z łódzkiego lotniska tylko liniami Ryanair do Wielkiej Brytanii oraz Irlandii.

Lublin

W sezonie zimowym na lotnisku w Lublinie zawita nowy przewoźnik - easyJet uruchomi loty do Mediolanu Malpensa. Small Planet Airlines zaoferują również zimowe loty z Lublina do Werony. Lotnisko straciło natomiast rejsy Ryanaira do Dublina i Wizz Aira do Liverpoolu.

Bydgoszcz

W sezonie zimowym Ryanair uruchomi nowe połączenie z Bydgoszczy do Londynu-Luton. Częściej polecimy Lufthansą z Bydgoszczy do Frankfurtu. Lotnisko straciło rejsy Ryanair do Glasgow i Weeze.

Szczecin

Ryanair zrezygnował z uruchomienia lotów ze Szczecina do Edynburga, więc w sezonie zimowym na lotnisku w Goleniowie nie pojawią się żadne nowe trasy.

Olsztyn-Mazury

Zimą polecimy z lotniska Olsztyn-Mazury tylko do Londynu - Wizz Air oferuje loty na Luton, Ryanair realizuje rejsy na lotnisko Stansted.

Radom

W chwili pisania tego artykułu przyszłość lotniska w Radomiu rysuje się mgliście - umowa między lotniskiem a jedynym obecnym tu przewoźnikiem - Sprint Air - nie została przedłużona na sezon zimowy.

Zielona Góra

W Zielonej Górze bez zmian - bezpośrednio polecimy liniami LOT do Warszawy.

fot.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_505ce 2017-11-02 11:43   
gość_505ce - Profil gość_505ce
W końcu coś się dzieje w POZ. Teraz przynajmniej POZ będzie się zbliżać do WRO. Jeszcze 1-2 maszyny od RyanAira, 1 maszyna od Ryanair SUN na lato( mieli podać szczegóły już dawno - ktoś coś wie? , 1 od Wizza dodatkowo i więcej rotacji do CPH oraz nowe huby CDG, AMS. Poprosimy o kierunki wakacyjne ( całorocznie ) jak Rzym, Malaga, Lizbona, Porto oraz Geneva, Wiedeń, Mediolan, Budapeszt, Majorkę.
gość_063ac 2017-10-30 13:09   
gość_063ac - Profil gość_063ac
A z Radomia już nic nie lata,przerwa zimowa. To już nawet Zielona Góra w porównaniu z Radomiem jest super,bo zielonogórzanie mogą latać przez Wa-wę do wielu miast świata.
Marcin14 2017-10-30 11:26   
Marcin14 - Profil Marcin14
Ja chciałem od siebie dodać, że atrakcyjność POZ bardzo wzrosła dla mieszkańców Szczecina i okolic wraz z otwarciem nowych tras, jak również z otwarciem obwodnicy Gorzowa Wlkp. (zbiegły się razem niemal w tym samym momencie). Dojazd do POZ trwa już niemal tak samo długo jak do SXF (czy nawet TXL), zarówno samochodem, jak i pociągiem (i potem komunikacją miejską). POZ powinien mocno ogłaszać się w Szczecinie, gdyż zakładam się, że w wielu przypadkach ma atrakcyjniejszą ofertę niż berlińskie lotniska.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklamadorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy