×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Kraków zainwestuje miliard złotych w rozbudowę


Nowa droga startowa, większy terminal, nowy terminal cargo i większa płyta postojowa - na te inwestycje krakowskie lotnisko planuje wydać ok. miliarda złotych. Pozwoli to obsługiwać w 2036 r. do 12 mln pasażerów rocznie.


Takie wydatki zakłada ogłoszony dziś plan generalny dla krakowskiego lotniska na lata 2017-2036. Jest on rozwinięciem przyjętego w ubiegłym roku "Planu inwestycji do roku 2023". Plan generalny wyznacza kierunki rozwoju portu lotniczego w ciągu najbliższych dwudziestu lat. Podstawą dalszej modernizacji lotniska pozostaje budowa nowej drogi startowej, która jest kluczowym elementem infrastruktury portu lotniczego.

Pozwolenie na budowę nowej drogi startowej powinno zostać wydane w 2019 r., a jej uruchomienie zaplanowano na 2021 r. Według projektu droga startowa w obydwu wariantach będzie miała długość 2,8 km i szerokość 60 metrów. Powstanie na północ od istniejącej drogi startowej pod niewielkim kątem do niej. 


Realizacja zadań opisanych w planie generalnym lotniska została podzielona na trzy etapy. Dzięki ich zakończeniu w 2036 r. port lotniczy będzie przygotowany na obsłużenie nawet 12 mln pasażerów w ciągu roku.

W I etapie do 2021 r., poza budową drogi startowej, rozbudowa zostanie hala odlotów terminala oraz pirs zachodni. Przed nim powstaną nowe stanowiska postojowe dla samolotów - w tym celu wyburzony zostanie stary, nieużywany od dawna hangar. Powstanie wtedy też zupełnie nowy terminal cargo - zostanie zbudowany bezpośrednio przy drodze wojewódzkiej 774, na północ od dawnego terminalu krajowego. O około 30 proc. zwiększy się jego powierzchnia magazynowa. Zgodnie z planem ładunki cargo, jak do tej pory, będą obsługiwane głównie samolotami rejsowymi, a operacje cargo będą stanowiły niewielki odsetek lotów wykonywanych z krakowskiego lotniska. Obecny terminal cargo zostanie wyburzony. 

W II etapie, w latach 2022-2026, płyta postojowa zostanie powiększona o kolejnych pięć stanowisk w części zachodniej. Zbudowany zostanie też pirs wschodni terminala na miejscu dawnego terminala cargo. 

W III etapie, w latach 2027-2036, planowane jest dalsze powiększenie płyty postojowej w zachodniej części oraz budowa hangaru na północno-wschodnim skraju płyty.


- Atutami Kraków Airport są położenie i dobra komunikacja z miastem oraz zdywersyfikowana siatka połączeń oferowanych zarówno przez przewoźników tradycyjnych, jak i niskokosztowych. Infrastruktura lotniska wymaga jednak stałej rozbudowy i ciągłego dostosowywania do zmieniających się przepisów i wymagań technicznych, prognoz ruchu pasażerskiego oraz oczekiwań różnych użytkowników lotniska. Wizją rozwoju grupy kapitałowej spółki Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice sp. z o.o. jest pełnienie roli lidera wśród europejskich portów regionalnych ze względu na najwyższą jakość obsługi pasażerów oraz osiągany wynik ekonomiczny przy równoczesnym uwzględnieniu zasad zrównoważonego rozwoju - skomentował Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport.

W ramach realizacji inwestycji terminal pasażerski docelowo będzie miał powierzchnię ok. 80 tys. m kw., czyli o 25 tys. m kw. więcej niż teraz. Na płycie postojowej znajdzie się docelowo 35 stanowisk - w tym 13 nowych dla samolotów kodu C. 

Inwestycje będą realizowane przede wszystkim ze środków własnych spółki oraz z emisji obligacji.

Plan generalny został przyjęty przez ograny spółki. Jednak aby mógł zostać wprowadzony w życie, wymagane jest
jeszcze przeprowadzenie konsultacji z podmiotami zewnętrznymi: w pierwszym etapie z gminami, których tereny zostały objęte planem. Następnie Plan zostanie przedstawiony do zaopiniowania prezesowi Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz po uzgodnieniu z ministrem obrony narodowej oraz ministrem właściwym do spraw rozwoju regionalnego, będzie podlegał zatwierdzeniu przez ministra właściwego do spraw transportu w zakresie zgodności z polityką transportową kraju tj. ministra infrastruktury i budownictwa.

W przypadku szybszego, względem planowanego, przyrostu liczby obsługiwanych podróżnych, część inwestycji zostanie zrealizowana wcześniej. W przeciwnym razie, jeżeli wzrost będzie wolniejszy od oczekiwanego, wówczas część inwestycji będzie zrealizowana w terminach późniejszych lub Kraków Airport odstąpi od ich realizacji. 

Dzięki rozwojowi Kraków Airport do 2036 r. powstanie w regionie łącznie ponad 10 tys. dodatkowych miejsc pracy.

fot. Krakow Airportgość_c0e23 - Profil
gość_c0e23
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie