Kraków zainwestuje miliard złotych w rozbudowę

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
26 października 2017 15:30
22 komentarzy
Nowa droga startowa, większy terminal, nowy terminal cargo i większa płyta postojowa - na te inwestycje krakowskie lotnisko planuje wydać ok. miliarda złotych. Pozwoli to obsługiwać w 2036 r. do 12 mln pasażerów rocznie.
Reklama

Takie wydatki zakłada ogłoszony dziś plan generalny dla krakowskiego lotniska na lata 2017-2036. Jest on rozwinięciem przyjętego w ubiegłym roku "Planu inwestycji do roku 2023". Plan generalny wyznacza kierunki rozwoju portu lotniczego w ciągu najbliższych dwudziestu lat. Podstawą dalszej modernizacji lotniska pozostaje budowa nowej drogi startowej, która jest kluczowym elementem infrastruktury portu lotniczego.

Pozwolenie na budowę nowej drogi startowej powinno zostać wydane w 2019 r., a jej uruchomienie zaplanowano na 2021 r. Według projektu droga startowa w obydwu wariantach będzie miała długość 2,8 km i szerokość 60 metrów. Powstanie na północ od istniejącej drogi startowej pod niewielkim kątem do niej.


Realizacja zadań opisanych w planie generalnym lotniska została podzielona na trzy etapy. Dzięki ich zakończeniu w 2036 r. port lotniczy będzie przygotowany na obsłużenie nawet 12 mln pasażerów w ciągu roku.

W I etapie do 2021 r., poza budową drogi startowej, rozbudowa zostanie hala odlotów terminala oraz pirs zachodni. Przed nim powstaną nowe stanowiska postojowe dla samolotów - w tym celu wyburzony zostanie stary, nieużywany od dawna hangar. Powstanie wtedy też zupełnie nowy terminal cargo - zostanie zbudowany bezpośrednio przy drodze wojewódzkiej 774, na północ od dawnego terminalu krajowego. O około 30 proc. zwiększy się jego powierzchnia magazynowa. Zgodnie z planem ładunki cargo, jak do tej pory, będą obsługiwane głównie samolotami rejsowymi, a operacje cargo będą stanowiły niewielki odsetek lotów wykonywanych z krakowskiego lotniska. Obecny terminal cargo zostanie wyburzony.

W II etapie, w latach 2022-2026, płyta postojowa zostanie powiększona o kolejnych pięć stanowisk w części zachodniej. Zbudowany zostanie też pirs wschodni terminala na miejscu dawnego terminala cargo.

W III etapie, w latach 2027-2036, planowane jest dalsze powiększenie płyty postojowej w zachodniej części oraz budowa hangaru na północno-wschodnim skraju płyty.


- Atutami Kraków Airport są położenie i dobra komunikacja z miastem oraz zdywersyfikowana siatka połączeń oferowanych zarówno przez przewoźników tradycyjnych, jak i niskokosztowych. Infrastruktura lotniska wymaga jednak stałej rozbudowy i ciągłego dostosowywania do zmieniających się przepisów i wymagań technicznych, prognoz ruchu pasażerskiego oraz oczekiwań różnych użytkowników lotniska. Wizją rozwoju grupy kapitałowej spółki Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice sp. z o.o. jest pełnienie roli lidera wśród europejskich portów regionalnych ze względu na najwyższą jakość obsługi pasażerów oraz osiągany wynik ekonomiczny przy równoczesnym uwzględnieniu zasad zrównoważonego rozwoju - skomentował Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport.

W ramach realizacji inwestycji terminal pasażerski docelowo będzie miał powierzchnię ok. 80 tys. m kw., czyli o 25 tys. m kw. więcej niż teraz. Na płycie postojowej znajdzie się docelowo 35 stanowisk - w tym 13 nowych dla samolotów kodu C.

Inwestycje będą realizowane przede wszystkim ze środków własnych spółki oraz z emisji obligacji.

Plan generalny został przyjęty przez ograny spółki. Jednak aby mógł zostać wprowadzony w życie, wymagane jest
jeszcze przeprowadzenie konsultacji z podmiotami zewnętrznymi: w pierwszym etapie z gminami, których tereny zostały objęte planem. Następnie Plan zostanie przedstawiony do zaopiniowania prezesowi Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz po uzgodnieniu z ministrem obrony narodowej oraz ministrem właściwym do spraw rozwoju regionalnego, będzie podlegał zatwierdzeniu przez ministra właściwego do spraw transportu w zakresie zgodności z polityką transportową kraju tj. ministra infrastruktury i budownictwa.

W przypadku szybszego, względem planowanego, przyrostu liczby obsługiwanych podróżnych, część inwestycji zostanie zrealizowana wcześniej. W przeciwnym razie, jeżeli wzrost będzie wolniejszy od oczekiwanego, wówczas część inwestycji będzie zrealizowana w terminach późniejszych lub Kraków Airport odstąpi od ich realizacji.

Dzięki rozwojowi Kraków Airport do 2036 r. powstanie w regionie łącznie ponad 10 tys. dodatkowych miejsc pracy.

fot. Krakow Airport

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_ec29c 2017-11-01 08:09   
gość_ec29c - Profil gość_ec29c
@gość_18306

"Uwaga: od dnia 3 września 2017 roku w związku z planowaną przez PKP PLK S.A. modernizacją linii kolejowych ograniczony zostanie rozkład jazdy pociągów na trasie do i z Kraków Airport. Prosimy sprawdzenie rozkładu jazdy pociągów na bieżąco tutaj."

A 12 milionów może się pojawić za 3-4 lata jeśli zdążą z rozbudową. Skoro pracownicy lotniska nas czytają to przekażcie panu Włoszkowi, by poprosił Panią Premier o dopisanie nas do specustawy o CPL, żeby przyspieszyć procedury.
gość_18306 2017-10-31 20:51   
gość_18306 - Profil gość_18306
Te 12 mln pasażerów może się pojawić nawet za 10 lat. Tylko czym te ludziska na to lotnisko dojadą. Ko;leje Małopolskie już się nacieszyły swoją sztandarową kolejką z Wieliczki i własnie padałuje zastępczy autobusik. Pół godzina jazdy z dworca, ale za to dwa razy droższy niż miejski....
salesmenpolska 2017-10-31 15:10   
salesmenpolska - Profil salesmenpolska
Kraków rośnie i będzie rósł szybko, tu jest i biznes i turystyka w jednym (10 mln populacji w promieniu 100km) więc inwestycje są potrzebne! Na parkingu widać wyraźnie samochody z Bielska, Gliwic, Katowic, ale też Kielce, Rzeszów no i cała Małopolska. Ja osobiście znacznie preferuję KRK od KTW choć mam tak samo daleko do obu mieszkam na Śląsku, ale KTW jest niefunkcjonalne - security wolne jakby w smole broczyli, zimne metalowe ławki i deszcz na głowę po wyjściu z samochodu. Nie wspomnę o 6 połączeniach rozkładowych na krzyż. Zgadzam się, że w KRK inwestycje są potrzebne i trzymam kciuki bo w mojej ocenie KRK jest szansą dla Południa, że w końcu poleci tu Emirates, Turkish albo American.

P.S - zapraszam na blog FlyDonkey.pl - stwórzmy razem miejsce z notatkami z naszych podniebnych podróży, im więcej tym lepiej!
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama