×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Europarlament za przywróceniem wiz dla Amerykanów


Parlament Europejski zagłosował za przywróceniem obowiązku posiadania wiz unijnych dla obywateli Stanów Zjednoczonych. To odpowiedź na to, że władze Stanów Zjednoczonych nie zniosły obowiązku wizowego dla obywateli pięciu krajów Unii, w tym Polski.


Trzy lata temu Komisja Europejska ustaliła, że Stany Zjednoczone nie stosują się do zasad wzajemności w traktowaniu obywateli krajów Unii Europejskiej i wezwała władze tego kraju do zniesienia ograniczeń wizowych dla obywateli pięciu krajów unijnych: Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Polski oraz Rumunii. Komisja uznała, że fakt, iż Amerykanie mogą podróżować do Unii Europejskiej bez wiz, podczas gdy obywatele wybranych krajów unijnych zobowiązani są do ubiegania się o wizy do Stanów Zjednoczonych jest nie do zaakceptowania oraz wyznaczyła władzom Stanów Zjednoczonych czas do wprowadzenia zmian w tym zakresie. Zalecenia Komisji zostały zlekceważone przez stronę amerykańską. 

Najnowsze głosowanie, przygotowane przez Komisję Wolności Obywatelskich i zaaprobowane podczas sesji plenarnej parlamentu, daje Komisji dwa miesiące na działanie, zanim członkowie Parlamentu Europejskiego rozpatrzą skierowanie sprawy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. 

Innymi krajami, które nie stosowały się do zasady wzajemności były Australia, Brunei, Japonia oraz Kanada, jednak kraje te już zniosły lub niedługo zniosą ograniczenia w podróżowaniu dla obywateli Unii Europejskiej. 

Komisja jest prawnie zobligowana do tego, by zawiesić program zniesienia wiz dla Amerykanów, jednak Parlament Europejski lub Rada Unii Europejskiej (czyli przedstawiciele państw członkowskich) mogą zawetować ten akt. 

W grudniu ubiegłego roku europosłowie opowiedzieli się za zawieszeniem programu ruchu bezwizowego dla Amerykanów, aby “zachęcić” władze w Waszyngtonie do podjęcia stosownych działań. Tymczasem komisarz Dimitris Avramopoulos ostrzegł przed konsekwencjami takiego działania, które mogłoby doprowadzić do analogicznego posunięcia ze strony Stanów Zjednoczonych, co z kolei spowodowałoby spadek liczby odwiedzających Amerykanów. A to przełożyłoby się na wymierne straty dla europejskiej branży turystycznej. 

Obecnie obywatele 23 państw unijnych mogą podróżować do Stanów na podstawie dokumentu ESTA, czyli wypełnianego online przed lotem formularza. Opłata za jednorazowe wypełnienie ESTA to 4 dolary. Tymczasem obywatele pozostałych pięciu państw, w tym Polacy, muszą otrzymać wizę, która kosztuje co najmniej 160 dolarów (wiza turystyczna), a jej wyrobienie wymaga wizyty w konsulacie, wywiadu z pracownikiem placówki i kilkunastodniowego oczekiwania. gość_75f1a - Profil
gość_75f1a
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie