Lotnisko Chopina gotowe na zimę
Pracownicy i ponad czterdzieści specjalistycznych pojazdów obsługiwanych przez całą dobę, siedem dni w tygodniu pozostanie przez najbliższe pół roku w gotowości do walki z zimą na Lotnisku Chopina w Warszawie.
Pomimo że do rozpoczęcia kalendarzowej zimy zostały prawie dwa miesiące, na warszawskim lotnisku już się ona zaczęła. Od października do kwietnia działania służby utrzymania Lotniska Chopina zapewniają taki stan lotniska, który umożliwia bezpieczne prowadzenie operacji lotniczych nawet przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych.
- Odśnieżanie płyty lotniska to zadanie wyjątkowe i wymagające specjalnego przygotowania, zarówno pod względem sprzętu, jak i umiejętności pracowników, którzy będą go obsługiwać. Tu nie ma miejsca na zaskoczenie – mówi Hubert Wojciechowski, dyrektor biura marketingu i PR Lotniska Chopina.
"Akcja Zima" to kryptonim działań służb odpowiedzialnych za odśnieżanie i oczyszczanie wszystkich niezbędnych powierzchni na lotnisku - dwóch dróg startowych o łącznej długości 6,5 kilometra i minimalnej szerokości 45 metrów. Do tego dochodzą drogi kołowania oraz stanowiska postojowe samolotów. Wszystkie te elementy infrastruktury muszą być cały czas dostępne dla statków powietrznych. Dlatego konieczna jest perfekcyjna współpraca z kontrolerami ruchu lotniczego oraz poszczególnymi liniami lotniczymi. Pozwala to wypracować odpowiedni harmonogram działania tak, aby w minimalny sposób wpływać na terminowość operacji lotniczych.
W "Akcji Zima" uczestniczą też oczyszczarki kompaktowe, na których zamontowane jest wyposażenie pozwalające oczyścić i w razie potrzeby zabezpieczyć środkami chemicznymi stanowiska postojowe dla samolotów. Na oczyszczenie jednego takiego stanowiska potrzebują zaledwie 10-15 minut.
Oprócz dwóch głównych typów wyposażenia zimowego, na lotnisku znajdują się inne, różnorodne pojazdy uzupełniające – od specjalnych pługów wirnikowych, które odrzucają pryzmy śniegu zgarnięte z dróg startowych lub stanowisk postojowych w bezpieczne rejony, po traktory z pługami oczyszczające mniej newralgiczne, ale również istotne obszary lotniska.
Sprzęt jest narzędziem niezbędnym, ale to tylko dzięki specjalistom zatrudnionym na lotnisku, jest on wykorzystany w sposób fachowy w miejscu i czasie najbardziej dostosowanym do potrzeb. To duże (często nawet kilkudziesięcioletnie) doświadczenie pracowników Służby Utrzymania, wsparte przez nowoczesne systemy komputerowe – np. ICE ALERT pozwala na właściwe zarządzanie działaniami "Akcji Zima". Warto zaznaczyć, że w efekcie dużej liczby dni z temperaturą oscylującą w granicach zera, odśnieżanie i zapobieganie oblodzeniu staje się często prawdziwym wyzwaniem.
fot. Lotnisko Chopina