Lotniska regionalne z wzrostem o 15 proc. po trzech kwartałach

26 października 2017 07:30
1 komentarz
Czternaście polskich portów regionalnych obsłużyło w ciągu trzech kwartałów 2017 r. prawie 19 mln pasażerów, czyli o 2,4 mln więcej (15 proc.) niż w tym samym okresie ubiegłego roku - wynika z danych Związku Regionalnych Portów Lotniczych.
Reklama
Największy wolumen wzrostu za trzy kwartały br. osiągnęło lotnisko w Krakowie, gdzie obsłużono o 584 tys. pasażerów więcej. Następne były Katowice ze wzrostem na poziomie 531 tys. podróżnych oraz Gdańsk, gdzie pasażerów było o 480 tys. więcej w porównaniu z tym samym okresem roku minionego.

Tylko dwa spośród 14 portów regionalnych nie osiągnęły w omawianym okresie wzrostu ruchu - były to Łódź i Bydgoszcz. Po trzech kwartałach br. udział portów regionalnych w całości liczby pasażerów obsłużonych na krajowych lotniskach wyniósł 61 proc.

W III kwartale roku, tradycyjnie najlepszym dla europejskiej branży lotniczej, z siatki połączeń polskich portów regionalnych skorzystało ponad 7,7 mln podróżnych, czyli o ok. 950 tys. więcej (14 proc.) w porównaniu z okresem od lipca do końca września minionego roku. Z kolei w I kwartale br. w regionach obsłużono 4,6 mln podróżnych, o ok. 450 tys. więcej (10 proc.) w porównaniu z I kwartałem 2016 r., a w II kwartale br. 6,65 mln pasażerów, o ok. 990 tys. więcej (17 proc.) niż w okresie od kwietnia do czerwca ubiegłego roku.

- Okres tegorocznych wakacji, zgodnie z przewidywaniami, okazał się bardzo dobry dla portów regionalnych. Motorem kilkusettysięcznego wzrostu liczby pasażerów w Krakowie, Gdańsku i Wrocławiu byli przewoźnicy operujący na trasach regularnych. Z kolei w Katowicach i Poznaniu na wysoką dynamikę wzrostu ruchu większy wpływ miały czartery. Cieszy rozwój mniejszych portów, które obsługują poniżej 1 mln pasażerów rocznie. Z tego grona, szczególnie widoczne, znaczące wzrosty liczby podróżnych odnotowały Szczecin, Lublin i Rzeszów - skomentował Artur Tomasik, prezes Związku Regionalnych Portów Lotniczych.

Związek Regionalnych Portów Lotniczych prognozuje, że w 2017 r. lotniska regionalne obsłużą powyżej 24 mln pasażerów z dynamiką wzrostu ogółem na poziomie ok. 15 proc. Wynik ten w dużej mierze będzie zasługą dynamicznie rosnącej siatki połączeń regularnych. W samym tylko rozkładzie lato 2017 w ofercie portów regionalnych pojawiło się ponad 80 nowych tras. Bogatsza siatka połączeń przełożyła się na znaczący wzrost oferowania liczby foteli na rejsach regularnych z regionów, które w szczycie sezonu szacowane było na około 500 tys. miejsc tygodniowo.

W 2016 r. spośród łącznie 34,1 mln pasażerów obsłużonych we wszystkich polskich portach lotniczych z siatki połączeń regularnych i czarterowych lotnisk regionalnych skorzystało 21,2 mln osób. W zeszłym roku porty w regionach miały 62-proc. udział w całości ruchu pasażerskiego obsłużonego w Polsce.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.

Ostatnie komentarze

gość_83076 2017-10-26 15:40   
gość_83076 - Profil gość_83076
Balice miałyby jeszcze więcej gdyby miały odgałęzienie kolejowe od linii Katowice - Kraków. W ten sposób ludzie ze Śląska nie musieliby jechać najpierw do Krakowa a potem do Balic bo to jest dodatkowa godzina na dojazd. Pociągi nie musiałyby być docelowe do Balic wystarczy że te z Katowic do Krakowa zatrzymywałyby się na stacji która jest najbliżej Balic najlepiej na tym samym peronie z którego odchodziłaby kolejka na lotnisko w ten sposób przesiadka byłaby szybka i pasażerowie nie musieliby biegać z walizkami na inne perony. Trzeba tylko zbudować ten tor dla kolejki (może być nawet jeden i też wystarczy bo odległość jest tak niewielka że jeden skład może poruszać się wahadłowo) i być może dodatkowy peron.
Pyrzowice natomiast do póki nie mają szybkiego połączenia kolejowego to mogą zapomnieć o prawdziwym rozwoju a nie zanosi się na to bo projektowane zakłada 50-60 min. co nie jest żadną rewelacją.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy