×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Lotniska regionalne z wzrostem o 15 proc. po trzech kwartałach


Czternaście polskich portów regionalnych obsłużyło w ciągu trzech kwartałów 2017 r. prawie 19 mln pasażerów, czyli o 2,4 mln więcej (15 proc.) niż w tym samym okresie ubiegłego roku - wynika z danych Związku Regionalnych Portów Lotniczych.


Największy wolumen wzrostu za trzy kwartały br. osiągnęło lotnisko w Krakowie, gdzie obsłużono o 584 tys. pasażerów więcej. Następne były Katowice ze wzrostem na poziomie 531 tys. podróżnych oraz Gdańsk, gdzie pasażerów było o 480 tys. więcej w porównaniu z tym samym okresem roku minionego.

Tylko dwa spośród 14 portów regionalnych nie osiągnęły w omawianym okresie wzrostu ruchu - były to Łódź i Bydgoszcz. Po trzech kwartałach br. udział portów regionalnych w całości liczby pasażerów obsłużonych na krajowych lotniskach wyniósł 61 proc.

W III kwartale roku, tradycyjnie najlepszym dla europejskiej branży lotniczej, z siatki połączeń polskich portów regionalnych skorzystało ponad 7,7 mln podróżnych, czyli o ok. 950 tys. więcej (14 proc.) w porównaniu z okresem od lipca do końca września minionego roku. Z kolei w I kwartale br. w regionach obsłużono 4,6 mln podróżnych, o ok. 450 tys. więcej (10 proc.) w porównaniu z I kwartałem 2016 r., a w II kwartale br. 6,65 mln pasażerów, o ok. 990 tys. więcej (17 proc.) niż w okresie od kwietnia do czerwca ubiegłego roku.

- Okres tegorocznych wakacji, zgodnie z przewidywaniami, okazał się bardzo dobry dla portów regionalnych. Motorem kilkusettysięcznego wzrostu liczby pasażerów w Krakowie, Gdańsku i Wrocławiu byli przewoźnicy operujący na trasach regularnych. Z kolei w Katowicach i Poznaniu na wysoką dynamikę wzrostu ruchu większy wpływ miały czartery. Cieszy rozwój mniejszych portów, które obsługują poniżej 1 mln pasażerów rocznie. Z tego grona, szczególnie widoczne, znaczące  wzrosty liczby podróżnych odnotowały Szczecin, Lublin i Rzeszów - skomentował Artur Tomasik, prezes Związku Regionalnych Portów Lotniczych.

Związek Regionalnych Portów Lotniczych prognozuje, że w 2017 r. lotniska regionalne obsłużą powyżej 24 mln pasażerów z dynamiką wzrostu ogółem na poziomie ok. 15 proc. Wynik ten w dużej mierze będzie zasługą dynamicznie rosnącej siatki połączeń regularnych. W samym tylko rozkładzie lato 2017 w ofercie portów regionalnych pojawiło się ponad 80 nowych tras. Bogatsza siatka połączeń przełożyła się na znaczący wzrost oferowania liczby foteli na rejsach regularnych z regionów, które w szczycie sezonu szacowane było na około 500 tys. miejsc tygodniowo.

W 2016 r. spośród łącznie 34,1 mln pasażerów obsłużonych we wszystkich polskich portach lotniczych z siatki połączeń regularnych i czarterowych lotnisk regionalnych skorzystało 21,2 mln osób. W zeszłym roku porty w regionach miały 62-proc. udział w całości ruchu pasażerskiego obsłużonego w Polsce.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
gość_16b9e - Profil
gość_16b9e
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie