We wrześniu spadek wydatków tax free w Europie

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
24 października 2017 09:20
W porównaniu z ubiegłym rokiem wrześniowe wydatki tax free w Europie spadły o 10 proc. - informuje Global Blue.
Reklama

Za wrześniowymi spadkami w wydatkach stoją silne euro oraz ograniczenie odwiedzin Europy przez podróżnych z wielu krajów - wyjaśnia Global Blue. Wrześniowy spadek nastąpił po dziewięciu miesiącach wzrostów. Pomimo że liczba transakcji zmniejszyła się o 10 proc., to średnia wartość pojedynczej transakcji wzrosła o 1 proc.

We wrześniu spadki ilości transakcji odnotowano pośród wszystkich grup narodowościowych. Wartość zakupów dokonywanych przez podróżnych z Chin spadła o 9 proc. Stał za tym 13-proc. spadek liczby transakcji dokonywanych przez obywateli Państwa Środka, gdyż turyści, szczególnie w zorganizowanych grupach, byli mniej zainteresowani podróżami do Europy ze względu na wysoki kurs euro.

Wrzesień jest tradycyjnie miesiącem niskiej aktywności podróżnych z Chin, którzy są znaczącą grupą kupujących, gdyż przypada pomiędzy sezonem wakacyjnym oraz “złotym tygodniem” w październiku.

Wartość zakupów dokonywanych przez podróżnych ze Stanów Zjednoczonych spadła o 2 proc., a liczba transakcji utrzymywała się na podobnym poziomie co przed rokiem. Pomimo iż we wrześniu euro umacniało się wobec dolara, spadek wartości transakcji dokonywanych przez amerykanów był najniższy spośród wszystkich nacji.

Najwyższy, 27-proc. spadek obrotów handlowych został odnotowany w Niemczech. Stoi za nim zmiana kierunków podróży, do których udają się turyści z Chin, co spowodowało odpływ zorganizowanych wycieczek chińskich turystów z Niemiec. Spadki obrotów handlowych odnotowane zostały także w Wielkiej Brytanii (11 proc.) oraz we Włoszech (8 proc.), Francji (7 proc.) i Hiszpanii (4 proc.)

W perspektywie rok do roku Wielka Brytania zanotowała 3-proc. wzrost średniej wartości transakcji, a Włochy zanotowały 2 proc. wzrostu. Średnia wartość transakcji spadła w Hiszpanii (o 2 proc.) i Francji (o 1 proc.)

Jak przekonuje Global Blue, nawet pomimo wrześniowych spadków, trzeci kwartał był bardzo udany dla handlu tax free w Europie. W szczególności bardzo dobrze wygląda sytuacja sektora towarów luksusowych, który w najmniejszym stopniu był dotknięty wrześniowymi spadkami.

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama