×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Język większym problemem dla bezpieczeństwa niż się zdaje


Problemy wywołane barierą językową mogą mieć większy wpływ na bezpieczeństwo lotnictwa niż do tej pory zakładano - wynika z badań przeprowadzonych na Embry-Riddle Aeronautical University.


Problemy w komunikacji między pilotami a kontrolerami ruchu lotniczego nie były dotąd szczegółowo badane jako czynnik obniżający poziom bezpieczeństwa w lotnictwie, choć w historii nie brakuje przykładów katastrof spowodowanych właśnie barierą językową. 

- Choć wszyscy zdają sobie sprawę, że komunikacja jest czynnikiem krytycznym dla bezpieczeństwa lotnictwa, zrozumienie wpływu łatwości porozumiewania się i braku bariery językowej do tej pory nie nadążało za badania innych aspektów ludzkich możliwości w trakcie lotu - przekonuje Elizabeth Mathews, była doradczyni ds. kwestii językowych w ICAO, a obecnie profesorka na Embry-Riddle Aeronautical University. 

Mathews kieruje zespołem w ramach Language as a Human Factor in Aviation Safety Initiative (LHUFT). Jego pierwszym zadaniem jest szczegółowa analiza dużej liczby historycznych katastrof lotniczych i zbadanie, jak duży wpływ miały bariery komunikacyjne między pilotami a kontrolerami. Równocześnie LHUFT zajmuje się opracowaniem programu nauczania lotniczego angielskiego, ustanowienie globalnych standardów testów i praktyki tego języka oraz współpracą naukową z uczelniami partnerskimi.

W ramach Embry-Riddle Aeronautical University z siedzibą w Daytona Beach na Florydzie uruchomione zostały trzy nowe kursy koncentrujące się na nauce lotniczego angielskiego, metodologii nauczania w tym zakresie oraz badaniom wpływu tego problemu na bezpieczeństwo. gość_27e50 - Profil
gość_27e50
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie