Na trasie: Z Krakowa do Lourdes

21 października 2017 13:00
5 komentarzy
Zainaugurowane pół roku temu połączenie Ryanaira z Krakowa do Lourdes to jedna z zaledwie czterech tras tej linii na to francuskie lotnisko. To połączenie ciekawe zarówno dla pasażerów pielgrzymkowych, turystów, jak i fanów lotnictwa.
Reklama
Loty do Lourdes to jedna z aż 13 tras Ryanaira z Krakowa zainaugurowanych w sezonie letnim 2017 r. Przewoźnik przez cały sezon letni latał tam dwa razy w tygodniu, w czwartki i niedziele. Na zimę połączenie zostanie zawieszone, ale pod koniec marca 2018 r. zostanie przywrócone, ponownie z częstotliwością dwóch rejsów tygodniowo.


Pod względem charakterystyki lotu połączenie niczym nie wyróżnia się spośród setek innych tras obsługiwanych przez Ryanaira. Podróż samolotem trwa 2,5 godziny, ale czekające na końcu Lourdes i okoliczne Pireneje to region niewątpliwie warty odwiedzin. Także początkowe lotnisko w Krakowie jest ciekawym - co nie znaczy, że dobrze zaprojektowanym - obiektem. Wyróżnia się na tle innych polskich portów lotniczych architekturą i kilkoma przydatnymi rozwiązaniami.


Naszą podróż rozpoczynamy na lotnisku w Krakowie, które oferuje bardzo szybkie i wygodne połączenie koleją z centrum miasta. Podróż zajmuje około 15 minut, a koszt biletu normalnego to 9 złotych. Na bilet lotniskowy przysługują zniżki ustawowe. Stacja kolejowa jest połączona z terminalem zadaszonym przejściem. Pociągi są obsługiwane przez spółkę Koleje Małopolskie i poza Krakowem łączą z lotniskiem także Wieliczkę.


Ponieważ już wcześniej odprawiliśmy się online (co w Ryanairze jest konieczne, aby uniknąć opłat dodatkowych), a podróżujemy bez bagażu rejestrowanego, z pociągu udajemy się bezpośrednio do kontroli bezpieczeństwa.
Sam terminal na pewno wyróżnia się na tle innych polskich lotnisk. Jego bryła ma kształt odwróconego pryzmatu, co nadaje mu charakterystycznego kształtu. Jest jednak skrajnie niepraktyczna - ogranicza bowiem dopływ światła naturalnego do wnętrza terminala, przez co sprawia on wrażenie ciasnego i jest ciemny. Z drugiej strony, lotnisko to posiada wiele ciekawych udogodnień, takich jak ogólnodostępny telefon dla pasażerów czy wskaźnik w jakim czasie pokonamy kontrole bezpieczeństwa.
Również część handlowa krakowskiego lotniska jest ciasna i niezbyt dobrze zaprojektowana - sprawia wrażenie nieco na siłę dopasowanej do wizji architektonicznej całego terminala, a nie jego ważnej części od samego początku projektowania. Głównym operatorem strefy handlowej w Krakowie jest firma Lagardere.
Po przejściu przez lotnisko czas na boarding. Rejsy do Lourdes odlatywały w sezonie letnim o 7:20 w niedziele i o 17:20 w czwartki. Połączenie głównie cieszy się bardzo dużą popularnością wśród grup pielgrzymów podróżujących do sanktuarium w Lourdes, chociaż ciekawą alternatywą może być wypad na wędrówki górskie w Pireneje. Połączenie, na które bilety bez problemu można było kupić za mniej niż 150 zł w jedną stronę, jest świetną alternatywą dla wyjazdów organizowanych autokarami. Podróż autokarem z Krakowa zajmuje około 30 godz., lot samolotem - tylko 2,5 godz.


Po sprawnym przejściu do samolotu i boardingu z płyty, boeing 737-800 wylatuje punktualnie o 17:20 z krakowskiego lotniska. Pasażerowie na kartach pokładowych mają informację o tym, czy powinni kierować się do przedniego czy do tylnego wejścia do samolotu.


Lot przebiega spokojnie, samolot po opuszczeniu polskiej przestrzeni powietrznej kieruje się nad Czechy, następnie Austrię i Włochy, gdzie po drodze możemy podziwiać Alpy z wysokości 11 tys. metrów. Ten widok zapiera dech w piersiach. Nawet załoga pokładowa nie może się powstrzymać przed zrobieniem kilku zdjęć.


W trakcie rejsu serwowane są płatne posiłki oraz inne usługi dodatkowe, w tym losy loterii charytatywnej.
Lotnisko w Lourdes wita nas pięknym widokiem pobliskich Pirenejów. Oficjalna nazwa portu lotniczego to Aéroport de Tarbes-Lourdes-Pyrénées - Tarbes to pobliskie miasto, nieco większe od Lourdes. W góry jest naprawdę blisko, przez co lot do Lourdes jest atrakcyjny nie tylko dla pielgrzymów do tego świętego dla wyznawców kościoła katolickiego miasta, ale też dla miłośników górskich wędrówek.

Lądowanie w Lourdes docenią także miłośnicy lotnictwa. Przy porcie lotniczym mieści się siedziba firmy Tarmac Aerosave, jednej z większych w Europie spółek zajmujących się przechowywaniem i recyklingiem samolotów. Dlatego po obydwu stronach pasa startowego zaparkowanych są dziesiątki maszyn różnych typów, niektóre wciąż w oryginalnych malowaniach, a inne już pozbawione barw. Część tych samolotów oczekuje na naprawę lub nowego właściciela, a część zakończyła już swój lotniczy żywot.


Bardzo ciekawa jest też infrastruktura do obsługi pasażerów w porcie lotniczym w Lourdes. Jest on świetnie przygotowany do obsługi pasażerów niepełnosprawnych. Jest to spowodowane dużą liczbą pielgrzymów, którzy podróżują do sanktuarium z nadzieją na uzdrowienie.


Port lotniczy obsługuje nawet pasażerów, którzy muszą podróżować w pozycji leżącej. Posiada odpowiednio przystosowane do tego ambulifty, pracowników do obsługi osób o ograniczonej mobilności (PRM), a także wolontariuszy, którzy w sezonie pielgrzymkowym wspomagają port. Są też sale specjalnie przygotowane dla osób leżących. Tam pod opieką wolontariuszy mogą one spokojnie oczekiwać na swój lot.


Lourdes to przede wszystkim sanktuarium, wokół którego skupia się cały ruch turystyczno-pielgrzymkowy. Miasto posiada drugą po Paryżu największą bazę noclegową w przeliczeniu na powierzchnię we Francji. Znajduje tu się 270 hoteli, a w sezonie pielgrzymkowym Lourdes jest w stanie ugościć łącznie nawet 5 mln osób.

O francuskich Pirenejach i okolicy Lourdes przeczytacie wkrótce w cyklu "Bliżej Świata".

fot. Jakub Bujnik, Dominik Sipinski

"Na trasie" to cykl, w którym prezentujemy konkretne połączenie, a nie opisujemy ogólny produkt przewoźnika - tak jak w cyklu "Oblatywacz". Reporter Pasazer.com poleciał do Lourdes na zaproszenie lokalnej organizacji turystycznej.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_2728d 2017-10-24 10:12   
gość_2728d - Profil gość_2728d
gość_82fc7; widocznie jest skoro od sezonu 2018 ponownie będą latać i nie kasują tego połączenia to raz a dwa to wypełnienie na jednym locie niczego nie przesądza. jeden lot może mieć obłożenie 30% a pozostałem 90-100% więc ....
gość_82fc7 2017-10-24 09:47   
gość_82fc7 - Profil gość_82fc7
Wypelnienie na zalaczonym zdjeciu to chyba niezbyt zadowalajace jak na standardy FR
gość_7b049 2017-10-22 13:05   
gość_7b049 - Profil gość_7b049
Bardzo polecam tą trase.kilkakrotnie juz przetestowana. Oprócz doznań duchowych to przepiękne Pireneje. Latem 4* i 3* hotele w górach można w smiesznie tanich jak na Francje cenach znależć
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy