×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Poczta Polska rozważa stworzenie floty samolotów


Poczta Polska rozważa inwestycję we flotę własnych samolotów. Spółka chce być też stworzyć Centralny Hub Logistyczny (CHL), który współpracowałby z Centralnym Portem Komunikacyjnym (CPK).


Poczta Polska, zgodnie z zapowiedziami jej przedstawicieli, rozważa stworzenie własnej floty samolotów. 

- Poczta Polska musi się w tym kierunku rozwijać, musi się stać takim operatorem, który korzysta z różnych nowych narzędzi. To takie zadanie, które umieszczamy jako pewien punkt milowy naszych możliwości. W kontekście strategii i planów to wyobrażam sobie, że Poczta Polska dysponuje własną flotą samolotów lub razem z jakimś partnerem. Wyobrażam sobie, bo zjawiska, które na rynku zachodzą pokazują, że dobrze byłoby mieć firmę, która działa na rynkach międzynarodowych, której Poczta Polska jest właścicielem. My o tym wiemy, my to sprawdzamy i badamy, ale musimy patrzeć pod względem pewnych priorytetów - powiedział Przemysław Sypniewski, prezes Poczty Polskiej, pytany o możliwość stworzenia floty samolotów. 

Do 2021 r. Poczta Polska chce poprawić swoją sieć logistyczną, i zamierza przeznaczyć na ten cel 1 mld złotych. Elementem planu będzie stworzenie Centralnego Hubu Logistycznego (CHL), który miałby współpracować z Centralnym Portem Komunikacyjnym (CPK). Podobnie jak CPK, CHL ma być zlokalizowany w centralnej Polsce - zgodnie z zapowiedziami dokładne miejsce jego lokalizacji zostanie ogłoszone w ciągu kilku miesięcy. 

To, że planowany przez pocztę CHL będzie współpracował z CPK, zakłada plan Ministerstwa Infrastruktury. 

- Tak, będą one ze sobą współpracować, nie wyobrażam sobie, żeby było inaczej. Rolą zarządu Poczty Polskiej jest poszukiwanie takiej lokalizacji, która z punktu widzenia kosztów obsługi czy kosztów usług proponowanych przez pocztę, będzie najbardziej dogodna i korzystna. Jak mówili członkowie zarządu Poczty Polskiej, te rozmowy i ustalenia z pełnomocnikiem rządu do spraw budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego już trwają - powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury. 


Obecnie krajowe usługi lotniczego przewozu poczty świadczy przede wszystkim Sprint Air. Przesyłki międzynarodowe są przewożone m.in. przez LOT oraz innych przewoźników, w zależności od zapotrzebowania. Kontrakty na przewozy poczty mają wartość kilkudziesięciu milionów złotych, ale w przewozach międzynarodowych tego typu przesyłki są zbyt rozproszone, by zapełnić samolot. W innych krajach (Francji czy Wielkiej Brytanii) operatorzy dysponują samolotami do przewozu poczty w kraju, ale nie wykorzystują ich do lotów międzynarodowych.

fot. Poczta Polskagość_16b9e - Profil
gość_16b9e
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie