Poczta Polska rozważa stworzenie floty samolotów

19 października 2017 10:00
11 komentarzy
Poczta Polska rozważa inwestycję we flotę własnych samolotów. Spółka chce być też stworzyć Centralny Hub Logistyczny (CHL), który współpracowałby z Centralnym Portem Komunikacyjnym (CPK).
Reklama
Poczta Polska, zgodnie z zapowiedziami jej przedstawicieli, rozważa stworzenie własnej floty samolotów.

- Poczta Polska musi się w tym kierunku rozwijać, musi się stać takim operatorem, który korzysta z różnych nowych narzędzi. To takie zadanie, które umieszczamy jako pewien punkt milowy naszych możliwości. W kontekście strategii i planów to wyobrażam sobie, że Poczta Polska dysponuje własną flotą samolotów lub razem z jakimś partnerem. Wyobrażam sobie, bo zjawiska, które na rynku zachodzą pokazują, że dobrze byłoby mieć firmę, która działa na rynkach międzynarodowych, której Poczta Polska jest właścicielem. My o tym wiemy, my to sprawdzamy i badamy, ale musimy patrzeć pod względem pewnych priorytetów - powiedział Przemysław Sypniewski, prezes Poczty Polskiej, pytany o możliwość stworzenia floty samolotów.

Do 2021 r. Poczta Polska chce poprawić swoją sieć logistyczną, i zamierza przeznaczyć na ten cel 1 mld złotych. Elementem planu będzie stworzenie Centralnego Hubu Logistycznego (CHL), który miałby współpracować z Centralnym Portem Komunikacyjnym (CPK). Podobnie jak CPK, CHL ma być zlokalizowany w centralnej Polsce - zgodnie z zapowiedziami dokładne miejsce jego lokalizacji zostanie ogłoszone w ciągu kilku miesięcy.

To, że planowany przez pocztę CHL będzie współpracował z CPK, zakłada plan Ministerstwa Infrastruktury.

- Tak, będą one ze sobą współpracować, nie wyobrażam sobie, żeby było inaczej. Rolą zarządu Poczty Polskiej jest poszukiwanie takiej lokalizacji, która z punktu widzenia kosztów obsługi czy kosztów usług proponowanych przez pocztę, będzie najbardziej dogodna i korzystna. Jak mówili członkowie zarządu Poczty Polskiej, te rozmowy i ustalenia z pełnomocnikiem rządu do spraw budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego już trwają - powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.


Obecnie krajowe usługi lotniczego przewozu poczty świadczy przede wszystkim Sprint Air. Przesyłki międzynarodowe są przewożone m.in. przez LOT oraz innych przewoźników, w zależności od zapotrzebowania. Kontrakty na przewozy poczty mają wartość kilkudziesięciu milionów złotych, ale w przewozach międzynarodowych tego typu przesyłki są zbyt rozproszone, by zapełnić samolot. W innych krajach (Francji czy Wielkiej Brytanii) operatorzy dysponują samolotami do przewozu poczty w kraju, ale nie wykorzystują ich do lotów międzynarodowych.

fot. Poczta Polska

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_ec29c 2017-10-21 12:24   
gość_ec29c - Profil gość_ec29c
Rozumiem, że w biznesplanie pokażą dlaczego im się uda.

Bo TNT był zbyt mały by utrzymać się na rynku przesyłek i został przejęty przez FedEx. A TNT PRZED przejęciem miał przychody rzędu 7 miliardów euro.
gość_af8c9 2017-10-20 13:05   
gość_af8c9 - Profil gość_af8c9
jeśli dobrze pamiętam już było coś podobnego POST-LOT ale się nie sprawdziło
gość_22b23 2017-10-19 21:25   
gość_22b23 - Profil gość_22b23
Skoro przesyłki pocztowe pocztexu (kurier pocztowy) które powinny zostać dostarczone następnego dnia ( a w 60% nie są ) , kosztują majątek i teraz będą transportowane samolotami, to ile będą kosztować więcej ? A zwykła firma kurierska działająca na samochodach jakoś wyrabia się w 24h i kosztuje trzy-cztery razy mniej . PO CO TO ?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy