Berlin: Przetarg na rozbudowę nieczynnego terminala

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
18 października 2017 15:40
2 komentarze
Spółka Flughafen Berlin Brandenburg, zarządzająca portami lotniczymi w Berlinie, ogłosiła przetarg na rozbudowę terminala nieczynnego lotniska im. Willy'ego Brandta. Ma on mieć przepustowość do 6 mln pasażerów rocznie.
Reklama

Terminal T1-E powstanie jako przedłużenie północnego pirsu jedynego terminala nowego portu lotniczego im. Willy'ego Brandta. To inwestycja zgodna z zatwierdzonym wcześniej w ciągu roku planem generalnym dla berlińskich lotnisk. Choć w ogłoszeniu zamówienia publicznego nie podano szacowanej wartości inwestycji, wcześniej spółka mówiła o ok. 100 mln euro.

Nowy terminal ma ruszyć w 2020 r. Budynek będzie miał powierzchnię 19,5 tys. m kw., długość 240 m i szerokość 40 m. Będzie połączony z istniejącym terminalem dwoma przejściami, których budowa jest częścią tego samego projektu inwestycyjnego.

Wykonawca będzie odpowiedzialny również za przeprowadzenie testów i rozruchu terminala. W nowym terminalu mają znaleźć się także pomieszczenia do obsługi cateringu lotniczego, ale ich wyposażeniem i wykończeniem zajmie się inny wykonawca wyłoniony w osobnym przetargu. Termin składania ofert w przetargu upływa 15 listopada, a wykonawca będzie miał 24 miesiące na zrealizowania prac od momentu podpisania umowy.

Dzięki terminalowi T-1E przepustowość nowego berlińskiego lotniska wzrośnie do ok. 30 mln pasażerów rocznie, co i tak nie wystarczy do przejęcia całego ruchu do stolicy Niemiec. W 2016 r. porty Tegel i Schonefeld łącznie odprawiły 32,9 mln osób.

Budowa nowego berlińskiego lotniska im. Willy'ego Brandta rozpoczęła się w 2006 r., a miało ono ruszyć już w 2011 r. W trakcie budowy przełożono datę startu na czerwiec 2012 r. Kilka dni przed tą datą okazało się, że z uwagi na liczne błędy konstrukcyjne otwarcie lotniska nie będzie wtedy możliwe. Datę startu wielokrotnie przekładano, a w pewnym momencie pojawiły się nawet wątpliwości, czy w ogóle opłaca się naprawiać pełen fuszerek terminal. Najwcześniejszy możliwy termin uruchomienia lotniska to obecnie II połowa 2018 r., choć nie brakuje głosów, że nastąpi to dopiero w 2019 r.

Reklama

Ostatnie komentarze

gość_62ee5 2017-10-25 07:30   
gość_62ee5 - Profil gość_62ee5
a CPL powstanie w 6-7 lat? buahhhahhhhaaahaha!
jjemiolo 2017-10-18 17:05   
jjemiolo - Profil jjemiolo
Czyli (roz)budowa trwa nadal! Dobrze ze sie zabiora za to jeszcze przed oficjalnym otwarciem.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama