Berlin: Przetarg na rozbudowę nieczynnego terminala
Spółka Flughafen Berlin Brandenburg, zarządzająca portami lotniczymi w Berlinie, ogłosiła przetarg na rozbudowę terminala nieczynnego lotniska im. Willy'ego Brandta. Ma on mieć przepustowość do 6 mln pasażerów rocznie.
Reklama
Terminal T1-E powstanie jako przedłużenie północnego pirsu jedynego terminala nowego portu lotniczego im. Willy'ego Brandta. To inwestycja zgodna z zatwierdzonym wcześniej w ciągu roku planem generalnym dla berlińskich lotnisk. Choć w ogłoszeniu zamówienia publicznego nie podano szacowanej wartości inwestycji, wcześniej spółka mówiła o ok. 100 mln euro.
Nowy terminal ma ruszyć w 2020 r. Budynek będzie miał powierzchnię 19,5 tys. m kw., długość 240 m i szerokość 40 m. Będzie połączony z istniejącym terminalem dwoma przejściami, których budowa jest częścią tego samego projektu inwestycyjnego.
Wykonawca będzie odpowiedzialny również za przeprowadzenie testów i rozruchu terminala. W nowym terminalu mają znaleźć się także pomieszczenia do obsługi cateringu lotniczego, ale ich wyposażeniem i wykończeniem zajmie się inny wykonawca wyłoniony w osobnym przetargu. Termin składania ofert w przetargu upływa 15 listopada, a wykonawca będzie miał 24 miesiące na zrealizowania prac od momentu podpisania umowy.
Dzięki terminalowi T-1E przepustowość nowego berlińskiego lotniska wzrośnie do ok. 30 mln pasażerów rocznie, co i tak nie wystarczy do przejęcia całego ruchu do stolicy Niemiec. W 2016 r. porty Tegel i Schonefeld łącznie odprawiły 32,9 mln osób.
Budowa nowego berlińskiego lotniska im. Willy'ego Brandta rozpoczęła się w 2006 r., a miało ono ruszyć już w 2011 r. W trakcie budowy przełożono datę startu na czerwiec 2012 r. Kilka dni przed tą datą okazało się, że z uwagi na liczne błędy konstrukcyjne otwarcie lotniska nie będzie wtedy możliwe. Datę startu wielokrotnie przekładano, a w pewnym momencie pojawiły się nawet wątpliwości, czy w ogóle opłaca się naprawiać pełen fuszerek terminal. Najwcześniejszy możliwy termin uruchomienia lotniska to obecnie II połowa 2018 r., choć nie brakuje głosów, że nastąpi to dopiero w 2019 r.