×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Wzrost o 19,1 proc. na polskich lotniskach we wrześniu


Polskie porty lotnicze obsłużyły we wrześniu 4,11 mln pasażerów, czyli o 19,1 proc. więcej niż rok temu. To najwyższa miesięczna dynamika od kwietnia br.


We wrześniu aż pięć lotnisk przekroczyło 20-proc. tempo wzrostu, choć równocześnie trzy zanotowały spadek liczby pasażerów. 

Za wysoką dynamikę w dużej mierze odpowiada Lotnisko Chopina. Największe polskie lotnisko odprawiło we wrześniu 1,65 mln pasażerów, co oznaczało wzrost o 24,1 proc. - najwyższy od kwietnia br. Za ten wzrost odpowiadają przede wszystkim linie LOT (wzrost podaży o 26,6 proc., czyli o niemal 180 tys. miejsc), Wizz Air (wzrost o 18,4 proc., czyli o prawie 40 tys.) oraz Ryanair, który we wrześniu 2016 r. jeszcze nie latał z Lotniska Chopina, a we wrześniu br. zaoferował niemal 80 tys. miejsc w dwie strony. 


Wśród dużych lotnisk regionalnych wzrosty o ponad 20 proc. zanotowały porty lotnicze w Katowicach (23,1 proc. do 482,8 tys.) oraz Wrocławiu (22,3 proc. do 293 tys.). 

W Katowicach wzrost napędzał ruch czarterowy oraz Wizz Air, natomiast we Wrocławiu wolumenowo największe znaczenie miało zwiększenie o 23,7 proc. podaży przez Ryanaira. 

Nieco niższe, ale także dwucyfrowe wzrosty zanotowały lotniska w Gdańsku (o 17,6 proc. do 453,7 tys.) oraz Krakowie (o 16,3 proc. do 545,8 tys.). O ile na tym pierwszym lotnisku rozwijają się zarówno Wizz Air, jak i Ryanair, to w Krakowie zdecydowanie największe znaczenie ma irlandzka linia, która we wrześniu zwiększyła podaż o niemal jedną czwartą. 

Port lotniczy w Poznaniu, który zanotował wzrost o 8,5 proc. (do 216,5 tys.), odstawał od innych dużych lotnisk regionalnych, choć to i tak najlepszy wynik wielkopolskiego lotniska w tym roku. 

Najsłabszy wynik wśród dużych lotnisk zanotował Modlin, który od początku roku jest w stagnacji związanej ze stopniowym wyczerpywaniem przepustowości obecnego terminala. We wrześniu podwarszawskie lotnisko zanotował stratę liczby pasażerów na poziomie 0,2 proc. do 251,3 tys. 

Wśród mniejszych lotnisk próg 20 proc. wzrostu przekroczyły dwa porty lotnicze: w Szczecinie (25,5 proc. do 54,7 tys., w dużej mierze dzięki wzrostowi podaży Ryanaira aż o 34,3 proc.) i Lublinie (24,9 proc. do 43,3 tys. - przede wszystkim dzięki wzrostowi podaży Wizz Aira o 25 proc.). Wzrost, choć znacznie niższy, bo tylko o 4 proc. do 65,4 tys., zanotował port lotniczy w Rzeszowie. 

Nieznaczny odpływ pasażerów zanotowało lotnisko w Bydgoszczy (-0,2 proc. do 33,1 tys.), natomiast już tradycyjnie najsłabszą dynamikę w kraju notuje Łódź (spadek o 18 proc. do 16,1 tys.). Porty lotnicze w Olsztynie-Mazurach i Babimoście nie podały statystyk miesięczny, Radom obsłużył 1,1 tys. pasażerów. 

grafika Dominik Sipinskigość_8ff27 - Profil
gość_8ff27
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie