Arabia Saudyjska i Irak wznowią połączenia lotnicze

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
17 października 2017 09:40
Po 27 latach wznowione zostaną bezpośrednie połączenia lotnicze pomiędzy Arabią Saudyjską i Irakiem. Ostatni bezpośredni lot pomiędzy oboma krajami został wykonany w 1990 r. przed inwazją Iraku na Kuwejt.
Reklama
Jak poinformowało irackie ministerstwo transportu, jego przedstawiciele podpisali list intencyjny z Generalnym Urzędem Transportu Lotniczego Arabii Saudyjskiej o uregulowaniu ruchu lotniczego pomiędzy oboma krajami. Zgodnie z postanowieniami dokumentu, bezpośrednie połączenia lotnicze będą mogły zostać wznowione od 30 października.

Jak do tej pory jedynym przewoźnikiem, który wyraził chęć oferowania bezpośrednich połączeń pomiędzy Irakiem i Arabią Saudyjską, są saudyjskie linie lotnicze flynas. Przewoźnik poinformował w oświadczeniu, że planuje w ciągu najbliższych tygodni inaugurację połączeń pomiędzy głównym lotniskami w Arabii Saudyjskiej i kilkoma miastami w Iraku, nie podając dokładnych tras ani daty ich uruchomienia.


Najnowsze porozumienie pomiędzy władzami oby krajów jest następstwem wizyty irackiego ministra spraw zagranicznych Ibrahima Al-Jaafaria do Arabii Saudyjskiej na początku tego roku, podczas której saudyjski minister spraw zagranicznych, Adel Al-Jubeir, oświdczył, że władze jego kraju są gotowe wznowić bezpośrednie połączenia lotnicze z Rijadu do Bagdadu i Nadżafu, a także anulować długi Iraku wobec Arabii Saudyjskiej. Posunięcie to ma służyć wzmocnieniu relacji pomiędzy oboma krajami i stanowić przeciwwagę dla rosnących wpływów Iranu w Iraku.

fot. Liam McManus (Flickr/CC)

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

N