×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Airbus przejmie program CSeries od Bombardiera


Airbus przejmie 50,01 proc. udziałów w CSALP, spółce celowej zajmującej się produkcją modelu bombardier CSeries i de facto stanie się właścicielem programu. To może zaostrzyć wojnę handlową między Stanami i resztą lotniczego świata.


Europejski i kanadyjski producent poinformowali o zawarciu transakcji w komunikacie prasowym. Zgodnie z warunkami umowy, Airbus obejmie 50,01 proc. akcji w spółce CSALP, 31 proc. będzie należało do Bombardiera, a 19 proc. do samorządu kanadyjskiego regionu Quebec, który w 2015 r. dofinansował program kwotą miliarda dolarów amerykańskich i tym samym uratował go przed bankructwem. To właśnie w związku z tą transakcją program CSeries wydzielono do osobnej spółki z Bombardiera. 

Airbus będzie odpowiedzialny za marketing, pozyskiwanie klientów i wsparcie użytkowników programu CSeries. Główne hale montażu odrzutowca regionalnego pozostaną w Montrealu, ale Airbus planuje rozbudować swoje zakłady w Mobile w Alabamie w Stanach Zjednoczonych o linię do montażu CSeries. To oznacza wzrost szans na sprzedaż CSeries do klientów Airbusa.

Airbus zyska też prawo do nominowania prezesa spółki CSALP i praktycznie będzie miał decydujący wpływ na decyzję w sprawie programu CSeries.


Przejęcie programu CSeries przez Airbusa to niespodziewany krok, który może mieć nieprzewidywalne skutki dla trwającej wojny handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Kanadą. Administracja Donalda Trumpa zapowiedziała nałożenie ponad 200-proc. cła na samoloty CSeries sprzedawane do Stanów z powodu rzekomo nieuczciwego wsparcia przez władze publiczne, które otrzymał Bombardier. Prezes Delta Air Lines, największego klienta programu CSeries i równocześnie jedynej amerykańskiej spółki, która zamówiła te samoloty, zapowiedział, że nie zamierza płacić tego "bezsensownego" cła. 

Nie wiadomo, jak amerykańskie władze odniosą się do przejęcia programu CSeries przez Airbusa, tym bardziej, że firma zamierza montować te samoloty również w Stanach Zjednoczonych.

Obecnie Bombardier ma ok. 62 proc. akcji w spółce CSALP, a samorząd Quebecu 38 proc. Zgodnie z warunkami transakcji Bombardier zobowiązał się do honorowania wszystkich zobowiązań finansowych wobec CSALP. Airbus docelowo obejmie też ok. 5 proc. akcji w spółce-matce Bombardiera. 

Transakcję muszą jeszcze zatwierdzić akcjonariusze obydwu producentów oraz władze Quebecu. Jej finalizacja jest spodziewana w II połowie 2018 r. 

Bombardier CSeries to mały, wąskokadłubowy odrzutowiec regionalny produkowany w dwóch wariantach: CS100 (maksymalnie do 133 pasażerów) i CS300 (do 160). Są to maszyny konkurencyjne dla boeingów 737-700 oraz airbusów A319. Do tej pory Bombardier zebrał 360 zamówień i dostarczył 14 samolotów dla linii airBaltic i Swiss. 

fot. Bombardiergość_c0e23 - Profil
gość_c0e23
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie