×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Lufthansa chce przejąć część Alitalii


Lufthansa złożyła ofertę przejęcia części włoskiej linii Alitalii. Według dziennika "Corriere della Sella" oferta jest warta 500 mln euro. Dziś (16.10) upływa termin składania dokumentacji przez zainteresowanych linią. 
Lufthansa Group złożyła dzisiaj list z ofertą, wyrażając zainteresowanie utworzeniem "NewAlitalia". Lufthansa zdecydowała się nie składać oferty na całą linię lotniczą, ale wyraziła zainteresowanie tylko częściami globalnego ruchu sieciowego, a także europejskimi i krajowymi bezpośrednimi połączeniami biznesowymi. Oferta obejmuje koncepcję na nowo ukształtowaną Alitalii z ukierunkowanym modelem biznesowym "NewAlitalia".

Według nieoficjalnych informacji "Corriere della Serra", niemiecki koncern zadeklarował, że w efekcie transakcji docelowa liczba pracowników Altalii zostałaby zredukowana o połowę do ok. 6 tysięcy. Lufthansa planuje mocno ograniczyć siatkę połączeń krótko- i średniodystansowych Alitalii i skupić się na rozwoju połączeń dalekodystansowych. 

Nie wiadomo, kto będzie kontrkandydatem Lufthansy. O przejęcie Alitalii ubiegał się także Ryanair, jednak w obliczu problemów z niedoborem pilotów przewoźnik zrezygnował z tych planów. Możliwe, że ofertę złoży także easyJet.

To już drugi termin na składanie ofert na przejęcie Alitalii, która od pół roku jest w zarządzie komisarycznym. Pierwszy termin upłynął 2 października, ale zarządcy włoskiej linii z niesprecyzowanych powodów zdecydowali się na jego wydłużenie.

Rząd Włoch liczy, że znajdzie jednego nabywcę dla całej Alitalii i uniknie podziału części lotniczej przedsiębiorstwa oraz działu obsługi technicznej i utrzymania samolotów.

W piątek władze Włoch zwiększyły także ratunkową linię kredytową dla Alitalii. Przewoźnik otrzymał kolejne 300 mln euro ponad 600 mln euro, które władze kraju przyznały Alitalii już w maju. Środki te mają zapewnić dalszą działalność linii do czasu znalezienia nabywcy. Równocześnie termin spłaty zadłużenia został wydłużony do końca kwietnia 2018 r.

Rząd Włoch zapowiedział już, że nie zamierza ratować Alitalii za wszelką cenę ani nacjonalizować przewoźnika. Jeśli nie znajdzie nabywcy, Alitalia po prostu upadnie.

Lufthansa kilka dni temu poinformowała o podpisaniu umowy z airberlin na przejęcie większości samolotów, załóg pokładowych i kokpitowych oraz spółek zależnych FlyNIKI i LGW. Zarówno airberlin, jak i Alitalia należały do grupy Etihad Airways - arabski przewoźnik miał w nich odpowiednio 29,2 i 49 proc. akcji. Na ewentualne przejęcie Alitalii przez Lufthansę zgodę musiałaby wydać Komisja Europejska, co - biorąc pod uwagę przejęcie Brussels Airlines na początku tego roku oraz airberlin - mogłoby być trudne. gość_897b5 - Profil
gość_897b5
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie