Oblatywacz: Motor Sich Airlines (Ukraina)

28 października 2017 11:00
7 komentarzy
Ukraińskie linie Motor Sich Airlines to ciekawe doświadczenie - przewoźnik lata nowymi i starymi antonowami praktycznie nie spotykanymi już w Europie. Ma też często najtańsze bilety na nieliczne trasy krajowe na Ukrainie, które obsługuje.
Reklama
Linie Motor Sich Airlines testowaliśmy na jednej z dwóch flagowych tras tej spółki - z Lwowa do Kijowa-Żulian. Tego dnia była ona obsługiwanym nowym antonowem An-140, choć można też na niej spotkać antonowa An-24. Rejs M9 264 jest wykonywane we wszystkie dni robocze. Wylot z portu lotniczego im. Daniło Halickiego we Lwowie zaplanowano na 17:50, a przylot do Żulian na 19:10.


Rejs ukraińskim antonowem jest ciekawym i niejednoznacznym pod względem oceny przeżyciem. Z jednej strony maszyna jest niewiarygodnie głośna, ale z drugiej fotele dają dużą ilość miejsca na nogi, stoliki są wygodne, a serwis pokładowy, choć skromny, to obejmuje ciepłe napoje i słodkie przekąski w cenie biletu. Z uwagi na niskie ceny biletów i wysoką punktualność przewoźnika warto rozważyć lot między Lwowem a Kijowem zamiast sześciogodzinnej podróży pociągiem. Dzięki lotom do portu Żuliany połączenie to jest atrakcyjną konkurencją wobec lotów Ukraine International Airlines na bardziej oddalone od centrum Kijowa lotnisko w Boryspolu.

Motor Sich Airlines - linia zakładowa

Linia Motor Sich Airlines została założona w 1984 r. i należy w pełni do przedsiębiorstwa Motor Sich. To największy producent silników do samolotów i śmigłowców we Wspólnocie Niepodległych Państw. W zakładzie w Zaporożu powstawały m.in. jednostki do antonowów An-74, jakowlewów Jak-42, a także do frachtowych antonowów An-124 Rusłan i An-225 Mriya. Firma produkuje także turbiny gazowe oraz zajmuje się serwisem i modernizacją śmigłowców m.in. Mi-24 i Mi-8, a także produkowanych w PZL Świdnik Mi-2.

Motor Sich Airlines - informacje praktyczne

Kod: M9/MSI
Oferta: Ukraińskie linie lotnicze z siedzibą w Zaporożu i główną bazą w Kijowie-Żulianach, obsługujące wybrane trasy krajowe oraz loty z Zaporoża do Mińska.
Flota: Łącznie dziewięć turbośmigłowych antonowów w wariantach An-24, An-140 oraz An-12 (cargo)
Odprawa: Darmowa na lotnisku lub przez stronę internetową. Odprawa online uruchamiana 23 godziny przed wylotem.
Bagaż:
- rejestrowany: dowolna liczba walizek o łącznej wadze do 20 kg
- podręczny: jedna walizka o standardowych wymiarach bez ograniczeń wagowych (w teorii razem z bagażem rejestrowanym do 20 kg) oraz przedmiot osobisty (laptop, torebka, niewielki plecak)
Układ siedzeń: 2-2, pierwsze fotele odwrócone tyłem do kierunku lotu.
Posiłki na pokładzie: Woda, sok, kawa, herbata i słodkie przekąski w cenie biletu.
Rozrywka pokładowa: Brak.
Wybór miejsca: Darmowy w trakcie odprawy.

Linia lotnicza przez długi czas pełniła po prostu rolę zakładowego przewoźnika transportującego pracowników i administrację do Kijowa, Moskwy i innych ważnych ośrodków w ZSRR. Obecnie Motor Sich Airlines nadal wykonuje loty czarterowe, w tym na zlecenie właściciela, ale ma też niewielką siatkę połączeń własnych. Siedziba linii znajduje się na lotnisku w Zaporożu, ale główną bazą operacyjną jest Kijów-Żuliany. Przewoźnik lata ze stolicy do Zaporoża, Odessy i Lwowa, a z Zaporoża dodatkowo do Mińska.


Motor Sich dysponuje obecnie flotą pasażerską składającą się z samolotów turbośmigłowych wyprodukowanych jeszcze w ZSRR (antonowy An-24) oraz nowocześniejszych, produkowanych na początku XXI w. antonowów An-140. Przewoźnik ma także samoloty cargo, a łącznie flota liczy dziewięć maszyn.

Rezerwacja i odprawa

Bilety na połączenia Motor Sich Airlines są dostępne w systemach dystrybucyjnych GDS i można je bez problemu kupić na stronie internetowej przewoźnika. Nie jest ona zaprojektowana zbyt nowocześnie, ale podstawowa funkcja, czyli wyszukiwarka połączeń, jest łatwa w obsłudze.


Po wyborze kierunku i daty w następnym kroku wyświetlone są dostępne bilety. Za pomocą odpowiednich przycisków można zmienić walutę oraz wyświetlić ceny na cały tydzień, a nie tylko wybrany dzień. Linia Motor Sich Airlines oferuje tylko jedną klasę podróży - ekonomiczną. Dostępne są trzy taryfy, które różnią się jedynie elastycznością, warunkami zmiany daty czy nazwiska oraz możliwością zwrotu biletu. Niezależnie od wybranej taryfy, pasażerowie zawsze otrzymują podczas lotu posiłek i napoje oraz mogą nadać dowolną liczbę sztuk bagażu rejestrowanego o łącznej wadze nieprzekraczającej 20 kg.


Wszyscy pasażerowie mogą też wziąć na pokład bagaż podręczny o standardowych wymiarach. W teorii przewoźnik stosuje bardzo dziwny limit wagowy - sumarycznie w 20 kg musi mieścić się zarówno bagaż rejestrowany, jak i podręczny. W praktyce bagaż podręczny nie jest ważony.

Odprawa na rejsy Motor Sich Airlines jest możliwa zarówno przez internet, jak i na lotnisku za darmo. Poprzez stronę internetową przewoźnika można odprawić się samemu najwcześniej 23 godziny przed wylotem, a na lotnisku - od dwóch godzin do 40 minut przed wylotem. Osoby, które odprawiły się wcześniej przez internet, mogą na lotnisku nadać bagaż rejestrowany bez kolejki. Nie ma potrzeby drukowania karty pokładowej, wystarczy posiadać z sobą wersję elektroniczną.

Procedury kontroli bezpieczeństwa przed lotami krajowymi na ukraińskich lotniskach są nieco uproszczone w stosunku do przepisów unijnych. Nie ma np. obowiązku wyciągania kosmetyków z bagażu podręcznego. Z tego powodu, a także z uwagi na niewielki ruch, kontrola trwa chwilę.


Boarding rejsów Motor Sich Airlines odbywa się z wykorzystaniem autobusów. We Lwowie samoloty są parkowane na płycie postojowej przed starym, socrealistycznym budynkiem terminala, co pozwala przyjrzeć się pięknej architekturze tego niewykorzystywanego obecnie budynku.


W Kijowie-Żulianach antonowy Motor Sich Airlines parkują bezpośrednio przed terminalem pasażerskim. Na sąsiednich stanowiskach znajdują się przeważnie odrzutowce biznesowe, choć można też spotkać egzotyczne samoloty niewielkich linii z państw Wspólnoty Niepodległych Państw oraz innych niespotykanych w Europie.

Na pokładzie głośno, ale z serwisem

Zarówno starsze radzieckie antonowy An-24, jak i nowsze An-140, które są następcą tego modelu z czasów ZSRR, mają fotele w układzie 2-2 i tylko jedną klasę na pokładzie. An-24 ma 48 miejsc dla pasażerów, a An-140 - 52 miejsca. W modelu An-140 cztery fotele w pierwszym rzędzie są ustawione tyłem w stosunku do kierunku lotu. Miejsca te są zarezerwowane dla załogi lub pozostają puste w trakcie lotu.


Pasażerowie wchodzą do samolotów tylnym wejściem, podobnie jak miało to miejsce w samolotach ATR Eurolotu. Boarding odbywa się bez podziału na pasażerów priorytetowych i innych.


Po wejściu do samolotu An-140 uwagę zwraca ciasnota w kabinie. Nawet w przejściu wysokie osoby nie mogą się wyprostować, a pod schowkami na bagaż jest niewiele, co wymusza niekomfortową pozycję ciała w trakcie boardingu i wychodzenia z samolotu.


Same fotele są natomiast dość wygodne i zapewniają ponadstandardową ilość miejsca na nogi. Ich obicia są wykonane ze skóry w dość nieciekawym, zielonkawym kolorze.

Ponieważ schowki nad głowami pasażerów mają niewielką pojemność, wiele bagaży musi być chowanych pod poprzedzającym fotelem, co jednak przy tym typie foteli nie jest problemem ani nie pogarsza wyraźnie komfortu lotu. Na docenienie zasługują bardzo duże i stabilne stoliki w fotelach.


Jedną z ważnych modyfikacji, które Antonov chciał wprowadzić w modelu An-140 w stosunku do An-24, było zmniejszenie poziomu hałasu. Jednak w praktyce nadal jest on bardzo wysoki. Po rozruchu silników i w trakcie kołowania silników niemal nie słychać, jednak już w trakcie startu zarówno sam hałas, jak i poziom wibracji są bardzo duże. Po godzinnym locie w uszach aż dzwoni.


Po starcie i osiągnięciu wysokości przelotowej odbywa się serwis. Na pokładzie jest tylko jeden steward, ale szybko rozdaje on pasażerom najpierw wodę, potem ciepłe napoje do wyboru (kawę lub herbatę), a na koniec słodkie przekąski - kruche, smaczne ciastka i dwa cukierki.


Loty linii Motor Sich są wykonywane bardzo punktualnie (m.in. z uwagi na ich niewielką liczbę i mało napięty rozkład), a nawet z niedużym wyprzedzeniem ceny biletów na połączenia krajowe nie przekraczają 1500 hrywien (ok. 200 zł). Najtańsze da się kupić już za 500 hrywien.


W połączeniu z komfortową i bardzo ciekawa, ale czasochłonną alternatywą kolejową oznacza to, że warto przynajmniej rozważyć podróż samolotem po Ukrainie, zwłaszcza, że procedury na lotniskach są znacznie mniej uciążliwe niż w Unii Europejskiej. Motor Sich Airlines oferują bardzo elementarny serwis, ale dla samej przyjemności lotu rzadkim antonowem An-140 warto z nich skorzystać.


fot. Dominik Sipinski

Reporter Pasazer.com podróżował na pełnopłatnym bilecie

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_af8c9 2017-10-29 12:22   
gość_af8c9 - Profil gość_af8c9
Raczej z takim sprzętem w EU nie zagoszczą.
gość_b3493 2017-10-29 07:48   
gość_b3493 - Profil gość_b3493
p 26 Oczywiście.Z Rzeszowa byliby chętni, ale jakoś nie ma dobrej woli aby lobbować za takim pomysłem.
06p26 2017-10-28 20:05   
06p26 - Profil 06p26
Mogliby latać z Rzeszowa. Myślę że chętni by byli :)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy