×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Konieczne przeglądy silników airbusów A380


Użytkownicy airbusów A380, napędzanych przez silniki Engine Alliance GP7200, muszą przeprowadzić przeglądy ze względu na problemy z piastą wentylatora, które mogą być przyczyną awaryjnego lądowana SuperJumbo linii Air France w Goose Bay.


Według dyrektywy wydanej przez FAA (Federalną Administrację Lotnictwa), wszyscy użytkownicy airbusów A380 wyposażonych w silniki Engine Alliance GP7200 muszą w najbliższym czasie przeprowadzić niezbędne przeglądy. Problem dotyczy nie tylko maszyn Air France, ale także Korean Air oraz Emirates, czyli największego operatora SuperJumbo, posiadającego w sumie 55 sztuk z silnikami EA GP7200.

To efekt incydentu samolotu Air France, który 30 września w trakcie lotu nad Grenlandią w trasie z Paryża do Los Angeles nagle stracił jeden z silników. Maszyna lądowała awaryjnie w Goose Bay w Kanadzie. Nikomu nic się nie stało, ale uszkodzenie mogło potencjalnie doprowadzić nawet do katastrofy.

Dokument FAA wymaga usunięcia wentylatora, jeśli podczas jednorazowej kontroli wizualnej stwierdzono uszkodzenie lub usterkę. Ma to zapobiec w przyszłości kolejnym podobnym wypadkom, które mogą powodować nie tylko zniszczenia silnika, ale i niebezpieczne uszkodzeń kadłuba, prowadzące do dekompresji.

Rada Bezpieczeństwa Transportowego Kanady poinformowała we wstępnym raporcie dotyczącym incydentu w samolocie Air France, o zaobserwowaniu znacznych uszkodzeniach elementów silnika, powstałych w wyniku oddzielenia części wentylatora po obu stronach silnika.

Operatorzy airbusów A380 z silnikami Engine Alliance GP7200, które wykonały już co najmniej 3,5 tys. cykli muszą przeprowadzić ich kontrolę w przeciągu maksymalnie dwóch tygodni. Nieco łagodniejsze terminy przeglądów mają największe samoloty pasażerskie świata, w których silniki zanotowały liczbę cykli od 2 do 3,5 tys. - w tym przypadku czas na przeglądy wynosi do pięciu tygodni. Dla silników, których liczba cykli jest mniejsza niż 2 tys. jest to osiem tygodni.

Kanadyjska agencja podkreśla jednak, że nieznaną wciąż pozostaje dokładna przyczyna awarii silnika GP7200.

Według informacji podawanych przez FAA, silnik samolotu linii Air France odnotował 3 527 cykli od początku użytkowania.

gość_70211 - Profil
gość_70211
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie