Lufthansa, Swiss oraz SAS zmieniają trasy lotów do Tokio

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
13 października 2017 08:50
Linie lotnicze Lufthansa, Swiss oraz SAS zdecydowały się na zmianę trasy lotów do Tokio, tak aby uniknąć przekraczania Morza Japońskiego, nad którym istnieje ryzyko kolizji z rakietami balistycznymi testowanymi przez Koreę Północną.
Reklama

Lufthansa, Swiss oraz SAS zdecydowały się na zmianę trasy lotów do Tokio po tym, gdy przedstawiciel rządu Stanów Zjednoczonych ujawnił, że w lipcu, kiedy reżim północnokoreański prowadził drugą próbę rakiety balistycznej dalekiego zasięgu, samolot Air France obsługujący lot 293 z Tokio do Paryża, znajdował się na trasie pocisku rakietowego 10 minut przed jego wystrzeleniem.

Na zmianę tras lotów nie zdecydowały się linie lotnicze Korean Air ani Asiana, gdyż ich samoloty nie przelatują nad północną Japonią, gdzie prowadzone były próby rakietowe. Zmian nie tras lotów nie dokonywały także linie lotnicze z Japonii, JAL Japan Airlines oraz ANA, tłumacząc iż nie posiadają informacji o godzinach oraz trajektorii lotów północnokoreańskich rakiet, stąd też nie mają powodu by uważać, że któraś z tras byłaby bardziej lub mniej niebezpieczna.

Testy rakiet przeprowadzane przez reżim północnokoreański spotkały się z potępieniem społeczności międzynarodowej. Dążenie władz Korei Północnej do opracowania technologii rakiet balistycznych dalekiego zasięgu doprowadziły także do wojny na słowa pomiędzy prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem i dyktatorem Korei Północnej Kim Jong Unem, która powoduje, iż nie można wykluczyć przeprowadzania kolejnych prób rakiet.

W przypadku podobnych testów, czy manewrów, standardem jest że władze wojskowe krajów informują linie lotnicze o terminie i miejscu takich prób, tak aby uniknąć niebezpieczeństwa kolizji samolotów z pociskiem. Pomimo, że Zrzeszenie Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA) utrzymuje szczątkowy kontakt z władzami lotniczymi Korei Północnej, rząd w Pjongjang do tej pory nie publikował ostrzeżeń przed przeprowadzaniem prób.


Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama